Kisebbségi kormány hárompárti többséggel?

A kisebbségi kormány megalakulása óta tetten érhető, hogy vagy az SZDSZ, vagy az Országgyűlés legkisebb képviselőcsoportjával rendelkező, az ősszel majdnem megszűnt demokrata fórum sietett a kabinet megsegítésére. A folyamat decemberre csúcsosodott ki, a költségvetés és az adótörvények parlamenti végszavazásakor.

2009. 01. 06. 15:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Árulkodó MDF-es nem. Egyedüliként az MDF nem szavazta meg a parlamenti pártok közül az UD Zrt.-s vizsgálóbizottság felállítását. A közszereplőket érintő információszerzési botrány körülményeit feltárni hivatott testület létrehozását az SZDSZ-es Gulyás József kezdeményezte. A demokrata fórum döntése azért is érthetetlen, mert a párt szerint az UD egyik célpontja éppen az MDF elnöke volt. Ám meglehet, a demokrata fórumnak a határozatban elfogadott kérdések nem tetszenek, amelyek többek között így szólnak: hogyan jutott az MDF elnöke a hangfelvételhez (amelyen az UD Zrt. egyik vezetője Csányi Sándor OTP-vezetővel konzultál az adatgyűjtés lehetőségeiről), ki tudta, illetve kik és milyen céllal tudták befolyásolni titkosszolgálati eszközökkel, illetve lehallgatás útján beszerzett információkkal befolyásolni egy párt (az MDF – a szerk.) elnökválasztási kampányát. Szintén megvizsgálná a testület, hogy Dávid Ibolya kellő körültekintéssel és jogszerűen
járt-e el, amikor nyilvánosságra hozta a hozzá rejtélyes körülmények között eljuttatott hangfelvételt, miért nem kezelte azt minősített adatként, s azonos-e azzal, amit Szilvásy György titokminiszter adott át a nemzetbiztonsági bizottság szocialista tagjainak. Mint arról beszámoltunk, a lehallgatott beszélgetés kiszivárogtatása miatt – az UD Zrt. feljelentésével – indult nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség folytatja. A vádhatóság megállapította, hogy a Dávid személyére vonatkozó adatgyűjtés előkészületi szakban maradt, tehát Csányiék nem követtek el bűncselekményt, vagyis az MDF elnöke nem létező jogsértésre hívta fel a figyelmet a magántitok felfedésével, amit akár visszaélésnek is lehet tekinteni. (MN)


Április végéig még működött a szocialista–szabad demokrata koalíció, onnantól fogva a két kis népszerűtlen – a közvélemény-kutatások szerint a parlamenti küszöböt sem érnék el – alakulat kölcsönösen segédkezet nyújtott a fontosabb törvényjavaslatok megszavazásához s a miniszterelnök túléléséhez. A magukat ellenzéki pártnak aposztrofáló SZDSZ-t és MDF-et egyaránt súlyos botrányok jellemezték tisztújításaik alkalmával az utóbbi hónapokban.
*
Ez azonban nem gátolta őket, hogy mindig akkor álljanak az MSZP mellé, amikor arra a legnagyobb szüksége volt a kormánypártnak. Ebben az évben az Országgyűlés 57 új törvényt alkotott, és 63 jogszabályt módosított, amelyekből 26 volt nemzetközi vonatkozású. Ezek közül számos alkalommal szavazott a kormánnyal az SZDSZ, így például hozzájárult az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetéséhez, a szakmailag is vitatott úgynevezett gyűlöletbeszédről szóló törvény megalkotásához, a közrendvédelmi törvénycsomaghoz, az idei évi költségvetés módosításához, vagy a 2009-es büdzsé elfogadásához. A demokrata fórum igennel voksolt a gyűlöletbeszéd keményebb szankcionálására, a szabad demokraták által beterjesztett takarékos állami gazdálkodásról szóló indítványra, az ORTT jövő évi költségvetésének elfogadására, valamint az SZDSZ által kivételesen elutasított, az öröklési illetéket, azaz a haláladót részlegesen eltörlő adótörvényekre. A költségvetés és az adótörvények megszavazásával Gyurcsány Ferenc is megmenekült, hiszen a kormányfő éppen a két jogszabály sikerétől tette függővé hatalomban maradását.
Az eddig vizsgált szavazások nem tartalmazzák az egész évben több mint ezer, a különféle törvényekhez kapcsolódó módosítókról és interpellációkról történt voksolásokat. Idén 2486 alkalommal kellett eldönteniük a képviselőknek, melyik gombot nyomják meg, az igent, a nemet, vagy a tartózkodót.
A módosító javaslatokról szóló szavazásoknál kitűnnek a költségvetéshez benyújtott indítványok szavazásai, mivel ezeknél az MDF és az SZDSZ szintén felváltva segítette ki a kisebbségi MSZP-t. A voksolásoktól való távolmaradásokkal, hiányzásokkal szintén a kormány malmára hajtotta a vizet az ellenzék. Az interpellációs szavazásoknál a Fidesz képviselőinél is gyakorta volt jellemző, hogy bár a szavazókártyájuk be volt dugva padjukba, mégsem voltak jelen az ülésteremben, így tudta a kormánypárt elfogadni a miniszter válaszát. Az MDF képviselői közül is majd mindegyik ülésnapon hiányzott valamelyik politikus, akik közül Dávid Ibolya pártelnök viszi a prímet, aki az utolsó, december 15-i országgyűlési munkanap előtt hetekig külföldön tartózkodott. Lengyel Zoltán, a demokrata fórum újdonsült frakcióvezető-helyettese – aki őszi belépésével a feloszlatástól mentette meg a képviselőcsoportot – pártjához képest is jóval több alkalommal szavazott együtt a kisebbségi kormánnyal, az elmúlt két hónapban minden fontosabb interpellációnál, törvényjavaslatnál, indítványnál.

Gyurcsány stabil többsége. Egypárti, szocialista kabinet irányítja az országot, amely meggyőző többséggel, a májusi koalíciós szakítás óta 44 törvényt vitt át az Országgyűlésen – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Stop.hu hírportálnak. Szavai alátámasztására arra emlékeztetett, hogy többen fogadták el a jövő évi büdzsét, mint tavaly, vagy mint amikor a Fidesz kormányzott. Mi ez, ha nem stabil többség? – tette fel a kérdést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.