Kompromisszumok kényszere nélkül

A Fidesz köré kiépült szövetségesi rendszer talán még soha nem volt olyan erős, mint most – nyilatkozta lapunknak adott interjújában Szijjártó Péter. A legnagyobb ellenzéki párt szóvivője megerősítette, hogy nem változtatnak az „egy a tábor, egy a zászló elven”. Az újabb megszorítások tervéről kijelentette: mindegy, hogy az újabb brutális intézkedéseket az IMF erőlteti-e, vagy azok a kormány saját szándéka szerint valók-e, ugyanis a kormány juttatta az államcsőd szélére Magyarországot.

2009. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy fölénnyel nyerte a ferencvárosi időközi választás első fordulóját a Fidesz, igaz, a szavazáson rendkívül kevesen vettek részt, kétségessé téve, eredményes lesz-e a második forduló. A választók majd 75 százaléka elfordult a politikától, a politikai elittől. Összességében elégedett az eredménnyel?
– Óriási siker az, ami Ferencvárosban történt. Mondhatnám azt is: elindult a ferencvárosi gyors. Az első forduló részvételi aránya a második körben elég lesz az érvényességhez, ugyanakkor természetesen mi is azt szeretnénk, ha még többen mondanák el a véleményüket. Egy dolog biztos: a politika megítélése és a politika iránti aktivitás elsősorban a kormány tevékenységétől és megítélésétől függ. Márpedig a mostani kormány következetesen olyan politikát folytat, ami az embereket szándékosan elidegeníti a politikától. Emellett a rendkívül hideg időjárás is szerepet játszhatott, valamint az, hogy a főváros vezetése mindenfajta előkészítés nélkül elrendelt egy szmogriadót. Azt azonban így sem tudták megakadályozni, hogy az emberek világossá tegyék: változást akarnak Ferencvárosban is.
– Hamarosan elindul az európai parlamenti választás kampánya is. Mi lesz a Fidesz fő üzenete, milyen kampányra készülnek?
– Olcsó és lényegre törő kampányt szeretnénk. Éppen a napokban tettünk egy kezdeményezést, hiszen ízléstelennek tartanánk a pártok túlzott kampányköltését a válság kellős közepén. Bár hasonló javaslataink korábban már többször is voltak, a kormánypártok rendre elutasították azokat. A Fidesz ezért most konkrétan az európai parlamenti választási kampányra, s nem általánosan minden választásra javasol megegyezést kötni. Örvendetes volna, ha indítványunk törvényi formát is öltene. Javaslataink lényege, hogy minden párt átlátható kampányszámlán kezelje a kampánykiadásait, egyúttal korlátozza is azokat, a kormány pedig semmilyen formában ne adjon fel közpénzből fizetett, az MSZP-t támogató hirdetést. Az államnak március 15-ével kapcsolatban van tájékoztatási feladata, ezután egészen az augusztus 20-i nemzeti ünnepünkig nincsen. Ezentúl megtiltanánk, hogy a pártok a kampányeszközök legdrágább eszközével éljenek, vagyis a kereskedelmi médiumokban reklámozzanak. A közszolgálati médiumok ugyanis lehetőséget biztosítanak arra, hogy a pártok ingyen elmondják elképzeléseiket.
– Nem azért javasolják mindezt, mert a Fidesznek nincs miből kampányolnia, ellenben a szocialisták mellényzsebből állnák az EP-kampányt?
– Az Állami Számvevőszék jogosult arra, hogy ellenőrizze a pártok gazdálkodását, a Fidesz gazdálkodása pedig átlátható és kiegyensúlyozott. Ha valaki az ön által idézett érvet hangoztatja, csak arról akarja elterelni a figyelmet, hogy nem hajlandó a válság idején az önmérsékletre.
– Kifulladni látszik a Fidesz tagozati rendszere, amelyet a néppárttá váláskor építettek ki. Működnek egyáltalán ezek a szervezeti egységek, vagy titokban folytatják tevékenységüket?
– A néppárttá alakulásnak különböző szakaszai voltak. Több lépcsőn keresztül vezetett az út oda, hogy egy nemzedéki pártból Magyarország és Közép-Európa legnagyobb politikai ereje legyen. Új szerkezeti megoldások kellettek, amelyek közül több betöltötte a szerepét, mások pedig átalakultak. A tagozatok funkciója egyébként sem látványos. Nem kommunikációs, hanem valós, mindennapi célokat testesítenek meg, érdemi munkát végeznek. A nyugdíjas- vagy a munkás- és alkalmazotti tagozatunk nagyon jól működik, rengeteg rendezvényt tartanak.
– Elégedett a szövetségi rendszerrel? Nem férne rá frissítés?
– A szövetségi rendszer nagyon erős, hiszen annak résztvevői a saját szakterületükön vezető erőknek minősülnek. A KDNP a harmadik legnagyobb frakciót adja az Országgyűlésben, a Nemzeti Fórumban olyan hagyomány és tudás halmozódott fel, ami a rendszerváltozás és az azóta eltelt időszak megértéséhez nélkülözhetetlen, a Fidelitas az ország legnagyobb politikai-ifjúsági szervezete, a Magosz a gazda-érdekvédelem területén vezető erő, a Lungo Drom pedig csak különböző cselvetések, tisztességtelen eszközök következtében nem került az Országos Cigány Önkormányzat élére. A Fidesz köré kiépült szövetségesi rendszer talán még soha nem volt olyan erős, mint most.
– Ezek szerint marad az egy a tábor, egy a zászló elv is. Nem tart attól, hogy a Fidesz ugyan megnyeri a következő parlamenti választásokat, mégsem kerül kormányra, mert koalíciós társ nélkül nem lesz többsége az Országgyűlésben?
– A néppárttá alakulás folyamata sikertörténet, amit az bizonyít a leginkább, hogy mára az emberek döntő többsége szerint a Fidesz jelenti a változás és ezzel egy jobb jövő reményét. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy minden alkalommal, amikor a jobboldali szavazatokat megosztották, annak baloldali kormányzás lett a következménye. Ha 2002-ben a jobboldalra szavazók mind a Fideszre adták volna a szavazataikat, akkor az ország nyilván sokkal jobb helyzetben lenne ma, mert nem kezdődött volna el egy hazug és rossz kormányzás. Négy évvel később ugyanez történt, ha a szocialista mesterkedések után nem aprózódtak volna szét a jobboldalra leadott szavazatok, polgári kormánya lett volna az országnak. Értem azt a szocialista forgatókönyvet, ami arról szól, hogy minden választás előtt igyekeznek felhizlalni egy-egy olyan szervezetet, amely önmagát radikálisként beállítva hangoskodik a választások előtt, és gyalázza a Fideszt. Ez csak arra jó, hogy a jobboldalt megossza, és az MSZP-t hatalomban tartsa.
– Egy demokráciában ugyanakkor éppen az a szép, hogy több pártra is lehet szavazni, akár egy oldalon belül. Nem minden nemzeti, jobboldali ember elégedett a Fidesszel és szövetségeseivel, ahogyan a baloldaliak sem elégedettek feltétlenül az MSZP-vel…
– Ma egyetlen politikai erő van Magyarországon, amelyik le tudja győzni a szocialista pártot, és már bizonyította, hogy tud sikeresen kormányozni, ez pedig a Fidesz. Most adott az esély, hogy a következő választások után a Fidesz – elkerülve a koalíciókötésből adódó rossz kompromisszumok kényszerét – változtatás nélkül végrehajthatja azt a programot, amelyre az emberek a felhatalmazásukat adták.
– Polgári kormánynak hívnák, ám a Fidesz meglehetősen kerüli a polgári kifejezést. Kizárólag az emberek szót használják a kommunikációban. A párt elnevezése nem változik polgári pártról emberek pártjára?
– Jelenleg az emberek pártján kizárólag a Fidesz–KDNP szövetsége áll, hiszen a kormány és mindenki, aki a kormányt a hatalomban tartja, a magyar emberekkel szemben pozicionálta magát. Mindezzel együtt természetesen polgárinak hívjuk majd a következő Fidesz vezette kormányt.
– Önök is találkoztak az IMF elnökével, aki rendkívüli látogatást tett Budapesten. Mi derült ki, milyen további megszorításokat vár el a valutaalap?
– Ellentmondók a nyilatkozatok, ami azért nem példa nélküli a Gyurcsány-kormány történetében. Korábban azt mondták, hogy szerződést kötnek az IMF-fel, aztán kiderült: nincs is szerződés. Ezután azt mondták, az IMF kényszerítette rá a megszorításokat a kormányra, majd kiderült, hogy a kormány saját elhatározásából döntött a brutális megszorítások mellett. Mindenki összevissza hazudozott. Mára azonban az is egyértelművé vált, hogy a kormány megint brutális megszorításokra készül. A pénzügyminiszter áfaemelésről beszél, Gyurcsány Ferenc pedig újabb strukturális reformokat helyezett kilátásba. Ezek azonban még soha semmi jót nem jelentettek Magyarország számára. Hogy az újabb brutális megszorításokat az IMF erőlteti-e, vagy azok a kormány saját szándéka szerint valók-e, ebből a szempontból teljesen mindegy, ugyanis a kormány juttatta az államcsőd szélére Magyarországot, és a kormány miatt szorulunk rá az IMF-hitelre. A valutaalapról köztudott, hogy nem jótékonysági intézmény. Nem a Nemzetközi Vvöröskereszt adott nekünk segélyt, hanem a nemzetközi valutaalap, amely ettől nyilván hasznot remél. Ezért volt fontos, hogy a polgári kormány 2000-ben levette az ország válláról az IMF-hitel terhét, és megszüntette a hitelkapcsolatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.