A 2008-as év egyik legnagyobb eseménye a New York-i Metropolitan Operával kötött szerződés volt, amelynek értelmében a MűPa októbertől élőben közvetíthet előadásokat a tengerentúlról. A dzsessz területén a Michael Brecker-emlékest, McCoy Tyner és Joe Lovano fellépése vagy Szakcsi születésnapi koncertje, a könnyebb műfajok közül pedig Webber látogatása emelkedett ki. A nézőcsúcsot mégsem a külföldi hírességek hozták meg, hanem Bogányi Gergely októberi hangversenye. A tavalyi év egyik nagy újdonsága a belvárosi jegyárusítás megkezdése volt: az Andrássy út 28.-ban a MűPa mellett a Nemzeti Színház előadásaira is vehetünk jegyeket, bérleteket. A MűPa jegyeivel az épületben található Ludwig Múzeum is ingyenesen megtekinthető.
A MűPa 2009-re is különleges programokkal készült. Folytatódnak a jól bevált hagyományteremtő sorozatok, mint a Magyar Szimfonikus Körkép, a Fesztiválzenekarral közös februári maratonnap, vagy a lassan az egész világ érdeklődését méltán kiváltó Budapesti Wagner-napok. A Magyar Szimfonikus Körkép 17 hangversenyén a hazai együttesek színe-java mutatkozik be. Ennek a sorozatnak az apropóját a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem átadása előtti hónapok akusztikai beállításaihoz segítségül hívott koncertek sikere adta. Ezeken a hangversenyeken azóta minden alkalommal legalább egy kortárs művet hallhatunk. Az idén a sort az ország legrégebbi együttese, a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara nyitja, akik többek között Orbán György Búcsú (Razumovszkij gróftól) című művét szólaltatják meg. A Fesztiválzenekar tavalyi Csajkovszkijt bemutató maratonja február 28-án Dvorákra fókuszál.
A júniusi Wagner-napok nagy lehetőség a magyar operarajongóknak, ugyanis a világ legnagyobb Wagner-énekeseit csak kevés ország képes egy teljes Ring előadására leszerződtetni. Az idén a Ring kétszer megy le és kétszer láthatjuk a Parsifalt is. A Művészetek Palotája orgonája a magyar hangszerek között is kiemelkedő, nyilván ez az egyik oka, hogy az orgonakoncertekre is különös hangsúlyt fektetnek, ilyen lesz az „Orgona-sztorik”, az orgonapárbaj, az orgona-hárfa kettős és a húsvéti orgonaünnep.
Már az év első napja is a zene nemzetközi élvonalával kezdődött, amikor A Teremtést a Londoni Filharmonikusokkal hallhattuk, s az első fél év során olyan zenekarokat köszönthetünk, mint a St. Martin in the Fields Kamarazenekar, a Pekingi Szimfonikusok, a Gustav Mahler Ifjúsági Zenekar, a Frankfurti Rádió Szimfonikus Zenekara, a Philadelphia Zenekar, akiknek a szólistája Leonidasz Kavakosz lesz, vagy a Londoni Szimfonikusok, akik Valerij Gergijev vezényletével játszanak. Az operarajongók számára is rengeteg a lehetőség: Rost Andrea kezdte a sort január elején, de május elején két hangversenyt is ad a régóta várt Cecilia Bartoli.
Folytatódnak a „Metropolitan Opera a MűPában” élő közvetítései, szombaton láthattuk a ritkán színpadra állított Puccini-operát, A fecskét (La Rondine). Megszólal Purcell Tündérkirálynője, Weill és Brecht Koldusoperája, de első alkalommal lesz pusztán prózai színházi előadás is: a milánói Piccolo Teatro Goldoni-előadásával érkezik Budapestre.
A dzsessz is jelentős műfaja a MűPának, amelynek eseményeit csütörtökön indult Jazz Showcase tehetségkutató nyitotta meg. A Jazztavasz idei vendégei között lesz Elsa Valle, a Chuco Valdés Quintet, George Duke és Dhafer Youssef, hallhatjuk a Wayne Shorter Quartettet. A világzene képviselői közül a Buena Vista Social Clubnak, Cesaria Evorának és Goran Bregovicnak tapsolhatunk.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?