Panasznap Hiller nélkül

Nem ment el a Pokorni Zoltán által kezdeményezett egyeztetésre Hiller István, így az Arany János tehetséggondozó program megmentéséért küzdő vidéki iskolák igazgatói hiába utaztak több száz kilométert azért, hogy személyesen bírják jobb belátásra a minisztert. Hiller egy levelet küldött maga helyett, amelyben tudatja: ma este hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni Pokornival.

2009. 01. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába várták az ország különböző részeiből érkezett tehetséggondozó iskolák igazgatói, Hiller István nem ment el arra az egyeztetésre, amit a Fidesz kezdeményezett a miniszter és az iskolák között az Arany János tehetséggondozó program megmentése érdekében. A tanárok így csak az Orbán-kormány egykori oktatási miniszterének tudták elmondani a rossz és hiányos szabályozásból fakadó problémákat. A legnagyobb bajt a Hiller alkotta új beiskolázási szabály okozza, amely miatt tehetséges, rászoruló gyerekek ezrei eshetnek el a továbbtanulástól. Szorít az idő, a jogszabály szerint ugyanis az iskoláknak ezen a héten kell dönteniük a felvettek névsoráról, márpedig ha a Hiller-féle szigorítás érvényben marad, sok helyen nem tudják feltölteni a tehetséggondozó iskolákat.
Az Arany János tehetséggondozó programot még 2000-ben az Orbán-kormány azért hozta létre, hogy olyan tehetséges diákok továbbtanulását segítse elő, akiket valamilyen ok hátráltat a továbbtanulásban. Az ilyen gyerekek tehetséggondozására dupla normatívát kap az iskola. Hiller István azonban fokozatosan kiszorított a programból minden gyereket, aki nem mélyszegény. Ma már a tehetséggondozó osztályok csupán 10 százalékát tehetik ki a tanári mérlegelés alapján kiválasztott tehetséges diákok, a további 90 százaléknak meg kell felelnie a törvényben definiált hátrányos helyzetűség fogalmának, vagyis döntő részben csak azok a gyerekek kerülhetnek be a programba, akiknek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 125 százalékát, jelenleg 35 625 forintot. Veres Pál, az Arany János Tehetséggondozó Program Intézményeinek Egyesülete képviselője tiltakozásul levélben fordult a miniszterhez, amelyben kéri az ésszerűtlen szigorítás feloldását. A szakember szerint a pusztán anyagi természetű hátrány mellett számtalan más indoka is lehet a gyerek rászorultságának. Ilyen például a szülők iskolázatlansága vagy a kistelepülési hátrány, amikor a falusi gyereknek nincs esélye arra, hogy egy nagyváros elitgimnáziumában tanuljon. Az új feltételek miatt például nem fér be a pályázati feltételekbe az a tanuló, akinek a szülei szakmunkásként dolgoznak egy kis faluban, az egy főre eső jövedelmük néhány száz forinttal meghaladja a rendszeres gyermekvédelmi támogatásra jogosultság határát, de az édesapa alkoholista, aki elissza a pénzt.
Veres a Fidesz alelnökével folytatott egyeztetés után kifejtette: statisztikailag kimutatható, hogy az egyetemisták között a kistelepülésekről származók aránya a lakossági arányhoz képest jelentősen alacsonyabb. Hozzátette: merev szabályozás jött létre, aminek a következménye, hogy a valóságban rászoruló, de jogi értelemben hátrányosnak nem minősíthető gyermekek kimaradnának a programból. Leszögezte azt is, hogy a rászorultságnak és a tehetségnek kellene a döntőnek lennie a felvételnél, nem a jogszabályban szereplő számoknak.
Pokorni Zoltán, aki a program elindítója volt, kijelentette: az ügy fontos, ezért ma elmegy Hiller Istvánhoz a megadott időpontra, mert meg kell akadályozni, az idei beiskolázásnál elutasítsák a tehetséges, rászoruló, de a törvény szűk definíciójának jelenleg meg nem felelő gyermekeket. Hozzátette: a hét közepén kellene elbírálni a diákok felvételi kérelmét, ezért a határidő két héttel való meghosszabbítását is kéri Hillertől.
A tárca múlt heti közleménye egyébként azt sejteti, Hillerék nem fognak enyhíteni a szabályokon. Szüdi János szakállamtitkár ebben elismerte: az utóbbi években megváltozott a program célja és célcsoportja. Szerinte a jövőben nagyobb hangsúlyt kell helyezni a legszegényebb tanulók támogatására, hiszen a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű fiatalok még a tehetségsegítő programokban is alulreprezentáltak.
– Az Arany János program lényege a tehetség kibontakoztatása, a nehéz körülmények között élő fiatalok diplomaszerzésének elősegítése. Ha a tárca felzárkóztató programot akar csinálni, ahol a végcél legfeljebb az érettségi, akkor az csak akkor támogatható, ha egy új program keretében, pluszforrás bevitelével valósítják meg, és nem a tehetséggondozás rovására – reagált lapunknak a fejleményekre Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.