Izgalmas évet zárt tavaly a Hagyományok Háza és a Magyar Állami Népi Együttes, amelynek 132 előadását közel 75 ezer néző látta élőben, de a nyár folyamán zajló Örömtánc című hatrészes televíziós vetélkedőben még többen ismerhették meg kiváló táncosait. Az év első felében a szicíliai Agrigentóban a mandulavirágzás ünnepe és világfesztivál, illetve a magyar kulturális hét programjain vettek részt, s nagy sikerrel mutatkoztak be a Hongkongban és a kínai Szabadság, szerelem elnevezésű magyar évadon. Ősszel bemutatták a Bartók-trilógia második részét, a Labirintust, ehhez Sáry László komponált zenét, a koreográfiát Kovács Gerzson Péter és Mihályi Gábor készítette. Az idén is kínálnak új bemutatót: a májusra meghirdetett Édeskeserű célja az erdélyi táncos-zenés panoráma bemutatása mellett „beszélni” a szülőföld elhagyásáról. Sikeresnek bizonyult a Hagyományok Háza előadásainak tavaly bevezetett új bérletrendszere, és amíg országosan csökken, náluk folyamatosan nő a szinte mindennap zajló kézműves felnőttképzések és az azokon részt vevő hallgatók száma. 2009 első felében két új tanfolyamot is meghirdettek: mostantól népi gasztronómiai és népiékszer-készítő tanfolyamra is lehet jelentkezni, az utóbbin a gyakorlatihoz történeti-elméleti képzés is társul.
A Népi Iparművészeti Múzeum ügye régóta megoldásra vár, a Fő utca elején iaz dén kezdődnek a kiállítóterem és a korszerű raktár kialakításának munkálatai. Mint azt már korábban megírtuk, az Utolsó óra program a befejezéséhez ért, a Norvég Alap pályázatából heteken belül elindulhat a gyűjtések hátralévő anyagainak feldolgozása és kiadása.
A közeljövőben számos táncrendezvény is lesz: Tánc húros hangszerekre, ütőkre és zongorára címmel a magyar kultúra napján a pozsonyi Ifjú Szívek Táncegyüttes előadásában Hégli Dusán új koreográfiájának magyarországi bemutatóját láthatjuk. A határon túli hivatásos táncegyüttesek minden évben rendszeres vendégei a Hagyományok Házának, az Ifjú Szívek után márciusban a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes érkezik új műsorával. Január 30-án a Magyar Állami Népi Együttes eleveníti fel a Bartók-trilógia első részét, a Kincses Felvidéket, február 14-én pedig a nemzeti tánc kialakulásának és a szájhagyományban való továbbélésének emléket állító Verbunkost adják elő. Természetesen a péntek délutáni kézműveskedéssel egybekötött gyermektáncházak is folytatódnak, amelyeken a magyar népi hangszereket is megismerhetik a résztvevők. A múlt héten nyílt „Szív küldi szívnek” – Bálint-napi mézes bábos-fazekas kiállítás a Hagyományok Házával szemben lévő Szilágyi Dezső téri Népi Iparművészeti Múzeumban, ezt egészen február 16-ig láthatjuk.
Nagy sikert aratott az intézmény Dúdoltam én… címmel életre hívott koncertsorozata, amely a táncházmozgalom „nagy öregjeit” látja vendégül, felelevenítve azokat a dalokat, szövegeket, amelyeket ezek az énekesek ültettek a köztudatba. Kallós Zoltán és Fábián Éva után az idei évet Berecz András indította, legközelebb, márciusban Sebő Ferenc folytatja a sort. A telet Hagyomány és Természet című konferenciájával zárja az intézmény február 24-én. A hagyományos kultúrák természetvédelemben betöltött szerepét felismerve, a Hagyományok Háza 2003-ban kezdeményezte a természetvédelemmel közös konferenciasorozat elindítását. A mostani már az ötödik a sorban, ezúttal a népi építészet és a hagyományos energiagazdálkodás tükrében a természetvédelem és a környezetmegőrzés problémáira keresik a válaszokat.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?