A válság miatt mondták le a bérletet

Lemondta egyetlen budapesti bérletét, az Itália-bérletet a Filharmónia Budapest Kht., miután kiderült, a sorozat súlyos anyagi veszteséggel járna a koncertszervező cég számára, ez pedig növekvő kiadásaik és csökkenő támogatásuk miatt veszélybe sodorhatná három rangos és idén jubiláló fesztiváljukat.

2009. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt a döntést nehéz szívvel hoztuk meg, mivel régóta terveztük, sokat dolgoztunk rajta. Az Itália-bérlet az elmúlt évek egyik legjobb sorozata lett volna – mondja lapunknak Igric György. Az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz tartozó Filharmónia Budapest Kht. igazgatójától megtudjuk: a koncertek tervezése idején még mögöttük állt egy szponzor, amely később visszalépett, így amikor meghirdették a bérletet, már telt ház esetén is komoly veszteséggel számoltak, ezt azonban a koncertek rangja miatt mégis vállalták volna. Az év elején azonban szembe kellett nézniük költségvetésük szűkösségével, és azzal, hogy nem kockáztathatnak.
– Kiadásaink évről évre nőnek, idei támogatásunk viszont az elmúlt évekhez képest tovább csökkent, ráadásul már eddig is elképesztően szűkös anyagi támogatás mellett működtünk, miközben közszolgáltatási feladataink természetükből fakadóan veszteségesek. A kht-k eddig is maradékelven működtek, mostanra pedig sokszorosan hátrányos helyzetbe kerültek – magyarázza döntésük okát Igric György, aki reméli, a többi rendezvényüket megmenthetik.
A 2009-es év ugyanis különleges a Filharmónia életében: egyszerre jubilál mind a három nagy fesztiváljuk. A Soproni régizene fesztivál és az egész világon jegyzett szombathelyi Nemzetközi Bartók szeminárium és fesztivál az idén ünnepli 25 éves jubileumát, az őszi budapesti zenei hetek, amely magába foglalja a 35 éves Korunk zenéje című kortárs zenei sorozatot és a több mint tíz éve tartó Egyházzenei fesztivált, ötvenedik évfordulójához ér. – Mindegyikre rangos produkciósorozatokkal készülünk, amelyek nagyon költségesek – teszi hozzá az igazgató, akitől megtudtuk: többi előadásán vagy vidéki bérletén nem változtat a Filharmónia. Február 20-án a Camerata Bern és Heinz Holliger lesz vendégük az MTA Dísztermében, áprilisban pedig Händel Brockes Passióját a Collegium Vocale Gent és az Akademie für Alte Musik Berlin szólaltatja meg a Zeneakadémián.
Kérdésünkre, hogy a későbbiekben újra megpróbálkoznak-e egy hasonló típusú Itália-bérlettel, Igric György azt válaszolja: most is úgy gondolják, hogy igény és szükség lenne egy ilyen koncepciójú sorozatra, de ezt a bérletet már nem lehet visszahozni. Különlegességét az jelentette, hogy koncertjei egy-egy nagy énekes köré épültek fel tematikusan, akiket az Operaház zenekarával, a dalszínház vezető karmestereivel hallott volna a közönség. A négy előadás szólistája sorrendben Joseph Calleja, Fokanov Anatolij, Wiedemann Bernadett és Lukács Gyöngyi lett volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.