Avas, a „bűnös” városrész

Kilátástalan helyzetben vannak Miskolcon, a többségében már cigányok által lakott avasi városrész tisztességes, nyugodt életre vágyó lakói, ugyanis hiába menekülnének, a környezet miatt szinte eladhatatlanná váltak a panellakások – panaszolják a lapunknak nyilatkozó helyiek. A randalírozó, hangoskodó csoportok a cigány emberek egy részét is zavarják, ráadásul a renitensek rontják az ő megítélésüket is.

Tolcsvai L. László
2009. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bő másfél évtizeddel ezelőtt még biztonságos, békés környéknek minősült az avasi lakótelep, ekkor – 1990 táján – költözött ide Váradi Istvánné. Az idős aszszony férjével él az egyik panelház harmadik emeletén. – Ez a több ezer roma néhány év alatt keveredett ide valahonnan vidékről, azonban képtelenek a normális együttélésre, csoportokba verődve hangoskodnak, szórakoznak az utcán – fakad ki a nyugdíjas hölgy. Folytatva az elmúlt években átélt gyötrelmek bemutatását, elmondja, hogy az új lakók félelmet keltenek, s még éjjel sem hagyják békén a tisztességes életvitelű embereket. Megjegyezte, hogy az avasiakat ugyan nem bántják a cigányok, viszont már ő is tett bejelentést a rendőrségen csendháborítás miatt.
– Tudja, mi itt éltük le az életünk második felét, azt viszont nem tudjuk megoldani, bármenynyire is szeretnénk, hogy túladjunk a lakásunkon. Egyrészt mert nincs ára, másrészt magyar ember 70 év felett egyik banktól sem kap lakásvásárlási hitelt – panaszolja Váradi Istvánné. – A fiamék próbáltak segíteni rajtunk, ám ők szintén jelentős kölcsönt törlesztenek, tehát nincs lehetőségük kipótolni azt a kevéske pénzt, amit a mi másfél szobás otthonunkért kínáltak a romák. Itt bizony mostanság csak cigányok juthatnak otthonhoz, hiszen ha azt mondom: három és fél millióba kerülne az ingatlan, megmosolyognak.
Kedden kora délután esett az eső Miskolcon, a romák néhányan mégis az utcán töltötték idejüket. Az egyik hazafelé tartó cigány aszszony szóba állt lapunk munkatársával, mondván, neki sem jó, amikor mások összeférhetetlensége miatt őt sem becsüli meg a környezete, ráadásul a beilleszkedés számára nem probléma. A nevét nem árulta el, ugyanakkor azt hangoztatta: családja korántsem tartozik a „trokhár” cigányok közé. Hatgyerekes anya, becsületes életmódot folytat, noha ezek az ordibálós csoportok az ő megítélését is rontják.
Alsózsolcáról jöttek ide lakni, kétszobás lakást vásároltak másfél millió forintért. Noha kicsi ez az otthon nyolc embernek – panaszkodik –, „de ez van, ezt kell szeretni”. Életmódjukról szólva kijelentette: a törlesztőrészletek kifizetése nem egyszerű feladat, bár nincs elmaradása a banknál. Elárulta, a segélyből és a családi pótlékból élnek úgy-ahogy, noha akadnak romák, akik sem a panelház közös költségét, sem a hitelt nem fizetik. Mégis itt laknak, még a hatóságok sem mernek ujjat húzni velük. Felteszi a kérdést: miért kell neki szenvednie az alávaló, semmittevő romák félelmetes viselkedése miatt?
Mint a helyszínen látható, a rendőrök járőrözése folyamatos, miközben a nagycsaládos roma nő azt hangoztatja, péntek óta mintha elcsendesültek volna a hőbörgők. Szerinte jót tett Pásztor Albert miskolci rendőrkapitány nyilatkozata, ugyanis most megszelídültek a kisebbségiek. Sőt majdhogynem kihaltak az utcák, de egy idő után bizonyára megint elkezdik a csoportosulást, a hangoskodást – vázolta a jövőt az aszszony. Titkon azért reméli, hogy tényleg rend lesz az Avason, mert a családja nyugalomra és normális emberi kapcsolatokra vágyik.

Vizsgálat. Miskolcon vizsgálják, miképp juthattak sokan jövedelem nélkül az úgynevezett Fészekrakó program alapján hitelhez – írta az Észak-Magyarország tegnap. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyében megjelenő napilap írása szerint több tucat ügyben nyomoz a rendőrség magánokirat-hamisítás miatt. Vizsgálják a hiteleket folyósító bankok felelősségét is. A lapnak nyilatkozó ügyészségi szóvivő azt sem tartja kizártnak, hogy a szerződéseket fogalmazó ügyvédek bűnössége is szóba kerülhet, az ugyanis mindenképpen gyanút kelthet, ha a csalásra utaló szerződések mind egy ügyvéd kezében futnak össze. Amennyiben megtalálják és bíróság elé állítják a csalókat, akár öt év börtönbüntetésre is számíthatnak – olvasható a lapban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.