A legnagyobb ellenzéki párt már ki is dolgozta, s tegnap az Országgyűlés elé terjesztette a törvénymódosító indítványait, amelynek alapjául az Egyesült Államok egyes államaiban működő úgynevezett „három csapás törvény” szolgált. Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója, kifejtette: az amerikai mintán alapuló javaslat lényege, hogy aki háromszor követ el erőszakos, személy elleni bűncselekményt, az a harmadik esetben a büntetési tétel maximumának a kétszeresét kaphatja, ha pedig ez meghaladja a 20 évet, akkor a bírónak ténylegesen életfogytig tartó szabadságvesztést kell kiszabnia. Kérdésünkre közölte: ez az ítélkezés már abban az esetben is működne, ha valaki két testi sértés után fegyveres rablást követ el. A két, személy elleni erőszak után elkövetett emberölésért minden esetben életfogytiglan járna.
A Fidesz javaslata alapján szigorodna a gyermekek megerőszakolásáért kiszabott büntetés is. A tervezet szerint ha valaki a hatálybalépés után követ el harmadjára személy elleni bűncselekményt, arra már érvényes lenne a harmadik csapás elve. A személy elleni erőszakos bűncselekmények közé tartozik többek közt az emberölés, a testi sértés, az emberrablás, az erőszakos közösülés, a szemérem elleni erőszak, a garázdaság, a rablás, a hivatalos személy elleni erőszak.
Lázár János, a Fidesz rendészeti kabinetvezetője közölte: vitathatatlanul nőtt az erőszak az országban, az utóbbi hetekben soha nem látott brutalitású bűncselekmények történtek, a kormány pedig semmit nem tett eddig. Jelezte, számos példa mutatja: igenis visszatartó erő a büntetési tétel szigorítása. Az Egyesült Államok 27 tagállamában 1994-ben bevezetett három csapás törvény következtében például Kalifornia államban az évente ismertté vált 8,8 millió bűncselekmény száma két év alatt 6,5 millióra csökkent, és 2000-re töredékére esett vissza azon elkövetők száma is, akiket e törvény alapján ítéltek el.
Bárándy Gergely (MSZP) szerint „az amerikai modell változtatás nélküli átvételét biztos nem fogják támogatni”. A Fidesz javaslatának szövegét nem ismerik, de megvitatják. Közölte: „a három csapás törvény” nincs összhangban az alkotmány azon rendelkezésével, hogy a büntetésnek arányosnak kell lennie az elkövetett bűncselekménnyel.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja