Erőpozícióban az öböl térség

A Gázai övezetben lezajlott háború kezelése is mutatja, mennyire nem egységes az arab világ – mutatott rá N. Rózsa Erzsébet, a Magyar Külügyi Intézet szakértője. Az egyes országok különmegállapodásai a nagyhatalmakkal, belső torzsalkodások és a gazdasági adottságok azt mutatják, az arab világ hatalmi súlypontja egyre inkább az öböl térségbe kerül át.

2009. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dubaiba kell menni, mert ott van a pénz – mondta a Financial Times brit lap közel-keleti tudósítója Rijádban. A lap az emírségekből irányítja a helyi hírekről szóló mutációját, s nem Kairóból, ahogy azt korábban tette. Egyiptom eddig sem kelhetett versenyre az öböl térség országaival üzleti téren, ám politikailag Kairó ezelőtt megkerülhetetlen volt. N. Rózsa Erzsébet azt mondta, a szemünk előtt zajlik az átrendeződés, a korábbi hatalmi központ Szíriából és Egyiptomból a tehetős öböl térségbeli államokhoz kerül, amelyek egyre aktívabbak diplomáciai és politikai téren is.
Egyiptom a gázai vérontás idején kimondatlanul Izraelt támogatta lépéseivel, lezárva tartva a rafahi átkelőt. A döntés nagy felzúdulást váltott ki az arab világban, így az öböl térségben is. Kairó ugyan továbbra is úgy véli, az al-Azhar évezredes egyeteme, katonai ereje és népessége okán magánál tartja az arab világ első számú vezetőjének titulusát, napjainkra bizony megkopott Egyiptom fénye. A gázai háborút lezáró tűzszüneti megállapodáshoz legtöbb köze ugyan Kairónak van, de az ezt követő időben három ország ajánlott fel nagyobb segítséget az újjáépítéshez: Szaúd-Arábia egymilliárd dollárt ad, Kuvait 34 millió dollárral segíti az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának munkáját, az Egyesült Arab Emírségek pedig – amely tavaly 280 millió dollárt adott a palesztinoknak – azt vállalta, hogy 1300 házat épít fel a lebombázott területen.
Az Arab Liga is a szaúdi béketervet tette magáévá, amely az izraeli–palesztin viszály rendezését célozza. Így legutoljára, 2007-ben a szaúd-arábiai Taifban ültek össze a Fatah és a Hamász vezetői, s alakították meg a rövid életű egységkormányt. A hat öböl menti ország – Kuvait, Katar, Szaúd-Arábia, Egyesült Arab Emírségek, Omán és Bahrein – ráadásul a világot olajjal és földgázzal látja el, így ütőkártya van a kezükben. A térség visszafogott diplomáciai téren, ám a háttérben annál szorgosabban dolgozik.
A másik régi kulturális-politikai erőközpont, Szíria is nehéz helyzetbe került hatalmas szövetségese, Irán oldalán. Damaszkusz kihasználja ugyan bel- és külpolitikai téren egyaránt Teherán segítségét és közelségét, ám az arab államok körében mégis ő képviseli egyedül az iráni vonalat, a többiek mindannyian vagy semlegesek, vagy a gazdag öböl térség képviselő szoros amerikai kapcsolattal, vagy Észak-Afrikában találhatók, amelyek túlságosan távol esnek a Közel-Kelettől ahhoz, hogy különösebben foglalkoztassa őket a viszály Izrael és a palesztinok között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.