Túlságosan könnyű volt a hat évfolyamos gimnáziumok számára készített központi magyar írásbeli vizsga – jelentette ki lapunk érdeklődésére Szebedy Tas, a GOSZ elnöke. A szakember szerint a felmérésben számos olyan feladat volt, amit egy második-harmadik osztályos, átlagos képességű gyerek is különösebb erőfeszítés nélkül meg tudott volna oldani. Szinte az összes gyerek nevetve jött ki a vizsgateremből, és boldogan újságolta, hogy minden példát meg tudott oldani. Jól mutatja a feladatok nehézségi fokát az a példa, amikor a feladatlapon szereplő versben azt kellett megkeresni, hogy a lentebb megadott öt szóból melyik kettő nem szerepel a szövegben. Félreértés ne essék, nem rokon értelmű szavakat kértek. Csupán meg kellett keresni, hogy például a „csillag” és a „tó” szó szerepel-e a „Tegnap lementünk Márióval a tóhoz. / Már esteledett, amikor megjelentek a csillagok. /” kezdetű versben.
A vizsga nevetségesen könnyű volta nem csak azért káros, mert a felvételi vizsga elveszíti presztízsét. Szebedy Tas szerint a hat évfolyamos gimnáziumokba általában kimondottan jó képességű, kiemelkedően tehetséges diákok jelentkeznek, az elismert középiskolákban pedig négy-ötszörös a túljelentkezés. Ha a diákok többsége közel tökéletesen meg tudja oldani a feladatokat, akkor túl sok lesz az azonos felvételi pontszám, és az iskoláknak jelenleg nincs eszközük arra, hogy eldöntsék, például a tíz ugyanolyan pontszámú fiatal közül kiket vegyenek fel az öt férőhelyre.
Szebedy leszögezte: korábban lehetőség volt arra, hogy az intézmény által összeállított feladatlapokkal mérjék fel a gyerekek tudását, illetve szóbeli vizsgával folytathatták a szelekciót. A Hiller István vezette tárca azonban megváltoztatta a jogszabályt, és a saját vizsga eltörlése mellett a hat és nyolc évfolyamos gimnáziumoknak a szóbeliztetést is megtiltotta. Ettől az évtől kezdve pusztán az oktatási tárca háttérintézménye, az Oktatási Hivatal által összeállított központi vizsga, illetve az általános iskolai eredmények alapján lehet rangsorolni a diákokat. Utóbbi sem segít sokat a szelektálásban, hiszen a hat évfolyamos gimnáziumokba zömében csak olyan diákok jelentkeznek, akiknek tanulmányi átlaga nem rosszabb 4,5-nél. Szebedy leszögezte: február 10-ig derül ki, hogy tömegesek-e az azonos teljesítmények. Emlékeztetett: a GOSZ a reform kidolgozása idején hasonló veszélyektől tartva azt kérte a tárcától, hogy ne vegye el a szóbeliztetés lehetőségét, az igazgatóknak azonban nem sikerült jobb belátásra bírni a minisztériumot.
Ismert: az új középiskolai felvételi rendszer múlt pénteken és szombaton debütált. Pénteken a 6 és 8 évfolyamos, szombaton pedig a hagyományos, négy évfolyamos gimnáziumokban tartották meg a központi felvételi vizsgákat összesen 70 ezer diák részvételével.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése