Bár a Gyurcsány-kormány tagjai állandóan azt hangoztatják, hogy a leszakadt rétegek felemelkedésének és így a bűnözés visszaszorításának kulcsa az oktatás, az utóbbi két hétben már harmadszor hoznak olyan intézkedést, amely nemhogy segítené, de gátolja a hátrányos helyzetű gyerekek továbbtanulását. A Szűcs Erika vezette tárca hetekig késleltette a roma tanulmányi ösztöndíjak kifizetését, majd a Hiller-tárca rövidítette le titokban a középfokú oktatásban tanuló hátrányos helyzetű diákok és rászorulók érdekében kiírt Arany János tehetséggondozó program pályázati határidejét. A legújabb akció az egyetemen, főiskolán tanuló hátrányos helyzetű fiatalokat segítő program ledöntése.
– Kénytelen szüneteltetni tevékenységét a hátrányos helyzetűeket segítő Katapult Mentorprogram, mert az azt működtető HÖOK a Hallgatókért Alapítványnak finanszírozási viták miatt nem sikerült megkötnie a támogatási szerződést az idei évre az oktatási tárcával, így a szervezet nem jogosult az érintett fiatalok felvételi tájékoztatására, illetve a mentorprogram további működtetésére – áll Reiber Gabriella, a Katapult Mentorprogram kommunikációs szakértőjének közleményében. A program honlapja és zöldszáma sem segíti tovább a hátrányos helyzetű fiatalokat. Az alapítvány ugyanakkor azt javasolja minden érintettnek, hogy a jelentkezési lapon jelöljék be igényüket a többletpontra (a halmozottan hátrányos diákok 50, a hátrányos helyzetűek 25 pluszpontot kapnak a felvételinél), mert ezekre mindenképpen jogosultak.
Molnár Szabolcs, a HÖOK a Hallgatókért Alapítvány kuratóriumi tagja forráshiánynyal indokolta a program leállását, amit az oktatási tárca kényszerített ki, merthogy nem ad elegendő pénzt a rendszer működtetésére. Molnár a távirati irodának leszögezte: azért nem írták alá az idei évre a szerződést, mert az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) mindössze 30 millió forintot biztosítana a program támogatására, ennek azonban minimálisan a duplájára lenne szükség. Kifejtette: várhatóan az idén 1500–2000 hátrányos helyzetű hallgató kerül be a rendszerbe, hozzájuk legalább 350–400 mentorra van szükség, a támogatás pedig még a jogszabályban előírt juttatásukat sem fedezné. Molnár emlékeztetett: már a tavalyi szerződés megkötése is elhúzódott, és a 2008-as évre járó pénzt is csak a napokban kapták meg.
A Katapult Mentorprogramot az oktatási tárca hozta létre 2005-ben. A programra most lett volna szükség igazán, hiszen egyre többen süllyednek mélyszegénységbe. A mentorprogram keretében a hátrányos helyzetű gyerekek visszakapnák a felvételi eljárás több ezer forintos díjának 50, a halmozottan hátrányos helyzetűeknek pedig 100 százalékát. A programba bekerült első- éves hallgatókat mentorok segítették két fél éven keresztül.
Az oktatási tárca elismerte, hogy leáll a program. Az OKM esélyegyenlőségi főigazgatósága lapunknak küldött válasza szerint a HÖOK a Hallgatókért Alapítvány február 8-án egyoldalúan felmondta a Katapult Mentorprogram továbbvitelét, amit ők tudomásul vettek. Hozzátették: a tárca fontosnak tartja a mentorálás intézményét, ezért annak folytatásáról gondoskodni fog.
Magyar Péter a nők elleni erőszak napját alapította meg