Pálfordulás az iskolai erőszak ügyében

Bár kilenc hónappal ezelőtt Hiller István szakértői jelentése még a tanárokat tette felelőssé az iskolai erőszak elburjánzásáért, az oktatási tárca mára hátat fordított korábbi véleményének, és gyors intézkedéseket, jogszabály-módosításokat ígér. A tétovázás hónapjaiban rengeteg brutális tanárverés, nemi erőszak, gyerekterror történt az iskolákban.

2009. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábbi álláspontjával szögesen ellentétes nyilatkozatot tett tegnap Arató Gergely (képünkön), az oktatási tárca politikai államtitkára. Arató leszögezte: a minisztérium egy hónapon belül nyilvánosságra hozza az iskolai erőszak kezelésére megfogalmazott javaslatait. Arató még azt is elképzelhetőnek tarja, hogy szigorítanak a jelenlegi jogi szabályozáson. Elismerte, hogy az iskolák körül megjelenő erőszak, a tanárokat ért támadások aggasztók és tűrhetetlenek, ezért hatékony lépésekre és összefogásra van szükség. Az államtitkár szerint a pedagógus ma is közfeladatokat ellátó személy, vagyis az ellene elkövetett erőszakos cselekmények kiemelt súlyúnak számítanak, megoldást szeretnének találni, amely nagyobb visszatartó erőt jelent, vagyis a pedagógiai módszerek mellett a büntetőjogi eszközök szigorítása és a közoktatási törvény módosítása is elképzelhető.
Arató azután állt elő az oktatási miniszter korábbi álláspontját alapjaiban cáfoló nyilatkozattal, hogy már a baloldali kötődésű Pedagógusok Szakszervezeténél (PSZ) is betelt a pohár. Galló Istvánné elnök nyílt levelében haladéktalan és hathatós intézkedéseket sürgetett az iskolai erőszak megállítására. Azt követeli, hogy a miniszter és minisztertársai a rendelkezésükre álló öszszes eszköz segítségével állítsák meg az egyre növekvő iskolai erőszakot, mert az „iskolázottság szélesítése” nem történhet olyan pedagógusok nélkül, akik nem félnek bemenni az osztályba tanítani, követelni a tudást, s abban hisznek, hogy munkájukért megbecsülés, és ha szükséges, védelem jár.
Emlékezetes: a másik érdekvédő csoport, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) már tavaly követelte a szigorítást. Ők az agresszív diákok iskolából való ideiglenes kizárásának lehetőségét és iskolapszichológus alkalmazását kérték a tárcától, ám a Hiller István szakminiszter által felállított erőszakot vizsgáló szakértői bizottság mindkettőt indokolatlannak találta, sőt, a tanárokat és az iskolaigazgatókat tette felelőssé a terjedő erőszak miatt. Az oktatási miniszter testületének jelentése Arató jelenlegi álláspontjával ellentétes: a tavaly nyáron készült állásfoglalás szerint nincs szükség jogszabály-módosításra, szigorításra, a tanároknak igenis vannak eszközeik az agresszió megelőzésére, ilyen például az egyéni tehetség kibontakoztatása, a gyerekek személyiségfejlesztése.
A tárca korábbi állásfoglalása és a mostani beismerés között közel kilenc hónap telt el, amelynek során számtalan erőszakos cselekmény történt az iskolákban. A brutalitás egyre ijesztőbbé vált: többször előfordult, hogy egyes tanulók szexuális bűncselekményeket követtek el társaik sérelmére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.