Korábbi álláspontjával szögesen ellentétes nyilatkozatot tett tegnap Arató Gergely (képünkön), az oktatási tárca politikai államtitkára. Arató leszögezte: a minisztérium egy hónapon belül nyilvánosságra hozza az iskolai erőszak kezelésére megfogalmazott javaslatait. Arató még azt is elképzelhetőnek tarja, hogy szigorítanak a jelenlegi jogi szabályozáson. Elismerte, hogy az iskolák körül megjelenő erőszak, a tanárokat ért támadások aggasztók és tűrhetetlenek, ezért hatékony lépésekre és összefogásra van szükség. Az államtitkár szerint a pedagógus ma is közfeladatokat ellátó személy, vagyis az ellene elkövetett erőszakos cselekmények kiemelt súlyúnak számítanak, megoldást szeretnének találni, amely nagyobb visszatartó erőt jelent, vagyis a pedagógiai módszerek mellett a büntetőjogi eszközök szigorítása és a közoktatási törvény módosítása is elképzelhető.
Arató azután állt elő az oktatási miniszter korábbi álláspontját alapjaiban cáfoló nyilatkozattal, hogy már a baloldali kötődésű Pedagógusok Szakszervezeténél (PSZ) is betelt a pohár. Galló Istvánné elnök nyílt levelében haladéktalan és hathatós intézkedéseket sürgetett az iskolai erőszak megállítására. Azt követeli, hogy a miniszter és minisztertársai a rendelkezésükre álló öszszes eszköz segítségével állítsák meg az egyre növekvő iskolai erőszakot, mert az „iskolázottság szélesítése” nem történhet olyan pedagógusok nélkül, akik nem félnek bemenni az osztályba tanítani, követelni a tudást, s abban hisznek, hogy munkájukért megbecsülés, és ha szükséges, védelem jár.
Emlékezetes: a másik érdekvédő csoport, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) már tavaly követelte a szigorítást. Ők az agresszív diákok iskolából való ideiglenes kizárásának lehetőségét és iskolapszichológus alkalmazását kérték a tárcától, ám a Hiller István szakminiszter által felállított erőszakot vizsgáló szakértői bizottság mindkettőt indokolatlannak találta, sőt, a tanárokat és az iskolaigazgatókat tette felelőssé a terjedő erőszak miatt. Az oktatási miniszter testületének jelentése Arató jelenlegi álláspontjával ellentétes: a tavaly nyáron készült állásfoglalás szerint nincs szükség jogszabály-módosításra, szigorításra, a tanároknak igenis vannak eszközeik az agresszió megelőzésére, ilyen például az egyéni tehetség kibontakoztatása, a gyerekek személyiségfejlesztése.
A tárca korábbi állásfoglalása és a mostani beismerés között közel kilenc hónap telt el, amelynek során számtalan erőszakos cselekmény történt az iskolákban. A brutalitás egyre ijesztőbbé vált: többször előfordult, hogy egyes tanulók szexuális bűncselekményeket követtek el társaik sérelmére.
Manfred Weber parancsára ültek Magyar Péter képviselői ukrán zászlós pólóban az Európai Parlamentben