Radikalizálódnak a diákok

Fokozódik az ellenszenv az idegenekkel, elsősorban a cigányokkal, a zsidókkal és a románokkal szemben, és nő a politikusokkal szembeni elégedetlenség a magyar diákok körében – derül ki a legújabb felmérésből. A vizsgálatot négy egyetem kutatói végezték, és a középiskolások demokráciához való viszonyát vizsgálták.

2009. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három év után ismét felmérték a középiskolások demokráciához fűződő viszonyát az ELTE, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem, valamint a Debreceni Egyetem kutatói. A vizsgálat aggasztó változásokra mutat rá: a kutatók összegzése szerint a középiskolások demokráciafelfogásában fokozatosan visszaszorul a társadalmi szolidaritás, és egyre nő az intolerancia a kisebbségekkel, különösen a cigányokkal, a románokkal, a szlovákokkal és a zsidókkal szemben. Az utóbbi három évben fokozódott a politikusokkal szembeni elégedetlenség, ennek következtében pedig nagyobb lett a hajlam az erőszakos politikai megoldások elfogadására.
A felmérésben összesen hatezer középiskolás, gimnazista, szakközépiskolás és szakiskolás vett részt. A kutatók a budapesti, illetve a Baranya, a Csongrád, a Fejér és a Hajdú-Bihar megyei diákok attitűdjét vizsgálták. Az adatokat tavaly október 15. és december 15. között vették fel. A kutatást az oktatási jogok biztosa erkölcsileg támogatta – akárcsak 2005-ben.
A diákok alapvető hozzáállása nem változott nagyot a három évvel ezelőtti eredményekhez képest, ám több fontos kérdésben radikalizálódás figyelhető meg.
A politikai attitűdöket tekintve viszonylag egységesek a fiatalok. Az adatokat vizsgálva ki kell jelenteni, hogy a diákok az utóbbi három évben radikalizálódtak. A fiatalok elsöprő többsége azt szeretné, ha Magyarországon lecserélődne a politikai gárda, és azt várják, hogy végre legyen egy olyan párt, amely nemcsak beszél, de oda is üt. A politikusok lecserélésének népszerűségi indexe hét ponttal, a radikális párt előretörésének vágya két ponttal nőtt az utóbbi három évben. A diákok az utóbbi három év eseményei alapján egyre kevésbé tartják fontosnak a törvények betartását, ehelyett inkább egy megbízható vezetőt tartanának szükségesnek.
Aggasztó a nemzeti, etnikai kisebbségekhez való viszony alakulása: a középiskolásokat – csakúgy, mint három éve – továbbra is az zavarná a legjobban, ha cigány tanulót ültetnének mellé, ám az ellenszenv mértéke az utóbbi években fokozódott. A diákoknak százas skálán kellett megjelölniük, mennyire zavarja őket egy etnikum (minél magasabb a pontszám, annál zavaróbb). A cigányok három éve 44 pontot kaptak, most pedig már 51-et. A diákok számára a második legellenszenvesebb kisebbséget a románok alkotják, a harmadik pedig a zsidó közösség lett. Mindannyiuk esetében nőtt az ellenszenv mértéke az utóbbi három évben. A kisebbségekkel szemben a vizsgált régiók közül a fővárosi diákok voltak a legelfogadóbbak, míg a Hajdú-Bihar megyei fiatalok bizonyultak a legelutasítóbbnak. Érdekesség, hogy iskolatípus szerint a cigányokkal a gimnazisták, míg a zsidókkal a szakiskolások a legelutasítóbbak, a románok esetében viszonylag egységes a kép. A fiatalok a kisebbségi jogok védelmét tartják a demokrácia legkevésbé fontos tényezőjének, míg szerintük a legfontosabb a magánélet védelme, valamint a szólásszabadság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.