Segíthet a diákhitel

A szakemberek attól tartanak, hogy az idén a gazdasági válság miatti bizonytalanság, a családokat érintő megszorítások tartják majd vissza a diákokat a jelentkezéstől. A tanulni vágyóknak mentőöv lehet a diákhitel, amely államilag finanszírozott képzéseken havi negyvenezer, költségtérítéses képzésen ötvenezer forintos segítséget jelenthet.

2009. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly a jelentkezésekkor még érvényben lévő tandíjtörvény, az idén pedig a gazdasági válság tarthatja vissza a diákokat a továbbtanulástól. Egyre több családot érintenek érzékenyen a drasztikusan megnövekedett hitelrészletek, a növekvő munkanélküliség, a megszorítások újabb hullámát pedig éppen most készíti elő a kormány. Csak a jelentkezési adatok elemzése után derül ki, hogyan hatott a válság a fiatalokra, mindenesetre nem sok jóval kecsegtet, hogy Magyarországon már a tavalyi analízis is drámai mértékű társadalmi elszegényedésre mutatott rá. Az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) adatai szerint öt év alatt csaknem hetven százalékkal csökkent a fizetős képzésre jelentkező diákok száma. Míg 2003-ban még több mint 58 500 diák volt hajlandó fizetni a tanulmányaiért, tavaly már csak 18 875 diák szülei voltak képesek vállalni a terheket. Tény, hogy az évek során az összes jelentkező száma is csökkent, a fizetős kurzusra felvételizők aránya azonban relatív értékben is sokkal rosszabb: míg öt évvel ezelőtt a felvételizők 36,65 százaléka jelentkezett első helyen tandíjas kurzusra, addig ma csupán a diákok 19,5 százaléka képes erre. A középosztály vagyoni helyzetének romlásán túl a legszegényebb réteg drámai mértékű duzzadását is kimutatják az adatok. Az OFIK felvételi statisztikája szerint egyetlen év alatt ötszörösére emelkedett a Katapult mentorprogramba jelentkező, egyetemre felvételiző diákok aránya. A programba csak szociálisan halmozottan hátrányos helyzetű fiatalok jelentkezhetnek. Még drámaibb az adat, hogy úgy nőtt ötszörösére a halmozottan hátrányos diákok száma, hogy szűkítették a jelentkezők körét: tavaly már csak 25 év alatti fiatalok vehettek részt a programban. A szegények száma relatív értékben még nagyobb növekedést mutat: tavalyelőtt a 108 ezer jelentkezőnek csak 0,35 százaléka volt halmozottan hátrányos helyzetű, ma az összes felvételiző csaknem két százalékát teszik ki ezek a fiatalok, vagyis relatív értékben mintegy hatszoros a legszegényebbek számának a növekedése.
A nehéz anyagi körülmények között élő, mégis tanulni vágyó fiataloknak mentőövet nyújthat a diákhitel. A még a polgári kormány idején elindított hallgatói kölcsönt évről évre több fiatal veszi fel, és a jogosultak köre is folyamatosan bővül. Ma már 40 év a kölcsön felvételének korhatára, és a fizetős képzéseken tanulók is igénybe vehetik. Jelenleg havi 15, 21, 25, 30 vagy
40 ezer, fizetős képzésen maximum 50 ezer forintot vehetnek fel a diákok attól függően, hogy mennyi pénzre van szükségük. Ez a kölcsön nagy segítséget jelenthet a rászorulóknak abban, hogy tanulni tudjanak.
Persze fontos tudni azt is, hogy a kölcsönt később vissza kell fizetni. A Diákhitel Központ internetes oldalán található kalkulátorral
könnyen kiszámítható, mennyi ideig tart majd a törlesztés. Sajnos előfordulhat az is, hogy a fiatalnak a diploma megszerzése után nem jönnek be a számításai, és a fizetése alacsony lesz. Ebben az esetben az egyetemi évek alatt felvett havi 40 ezer forintos hitel törlesztése évtizedekig is eltarthat. A friss diplomásoknak hallgatói jogviszonyuk megszűnése után szinte azonnal meg kell kezdeniük a törlesztést, függetlenül attól, hogy van-e munkájuk. Azoknak, akik havi 15, 21, 25, 30 vagy 40 ezer forintot vettek fel, az első két évben az előző év október 31-én érvényes minimálbér hat százalékát, a harmadik évtől kezdve a két évvel korábbi jövedelmük hat százalékát kell minden hónapban befizetniük. Az 50 ezer forintot felvevőknek a minimálbér, illetve a jövedelmük nyolc százalékát kell leróniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.