Miközben általános vélemény, hogy az oktatás a kulcsa a leszakadó rétegek felemelésének – így többek között a rászorulók iskolai képzésének elősegítése eredményezheti majd a bűnözés viszszaszorulását is –, a jelek szerint éppen a kormány az, amely hátráltatja az érintett fiatalok továbbtanulását. A roma tanulmányi ösztöndíjak a szociális tárca hibájából már három hete késnek, most pedig kiderült, hogy az Arany János tehetséggondozó program (AJTP) Hiller István okozta igazságtalanságaira is csak látszatmegoldást kínált a tárca.
Az oktatási miniszter által szigorított beiskolázási szabályok miatt tehetséges diákok tömegei szorultak ki a programból. A szocialista politikus az eredeti pályázati kiírásban azt írta elő, hogy csak olyan gyerek kerülhet be a dupla normatívával finanszírozott tehetséggondozó programba, aki törvényi definíció szerinti hátrányos helyzetű, vagyis a család egy főre jutó jövedelme nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 125 százalékát, jelenleg 35 625 forintot.
*
Ezzel szemben az előző években országos összesítésben a felvettek fele olyan tehetséges rászoruló volt, aki nem fér be a hátrányos helyzetű kategóriába, mert például néhány száz forinttal túllépi a jövedelemkorlátot. Hiller novemberben enyhített a feltételeken: tíz százalékban határozta meg a hátrányos helyzetűnek nem minősülő, de rászoruló tehetségek létszámát. Az ellenzék és az érintett iskolák tiltakozásának hatására az oktatási miniszter nemrég tíz százalékkal megemelte a tehetséggondozó program létszámkeretét, és az új férőhelyekre új pályázatot írt ki. Hiller a sajtó előtt kijelentette: az új pályázat jelentkezési határideje február 20.
A lapunkat megkereső szülők szerint azonban nem lehetett pályázni az új helyekre, a jelentkezési határidő ugyanis nem a miniszter által bejelentett február 20., hanem február 9., vagyis a tegnapi nap volt. A tárca honlapján a pályázati kiírás csupán hét nappal ezelőtt jelent meg, ennyi idő alatt pedig lehetetlen volt beszerezni a jelentkezéshez szükséges összes dokumentumot. Veres Pál, az Arany János Tehetséggondozó Program Intézményeinek Egyesülete elnöke szerint az idei elhibázott beiskolázási szabályok miatt született igazságtalanságokat már nem lehetett teljes egészében megszüntetni, csak a baj csökkentésére volt lehetőség. A Hiller által rendelkezésre bocsátott új férőhelyeket fel tudják tölteni az iskolák, mert a pályázat korábbi szakaszában jelentkeztek olyanok, akik nem fértek bele a hátrányos helyzetűség törvényi definíciójába, mégis rászorultak. Hozzátette: kétségtelen, hogy az egy hét nem volt elegendő új pályázatok beadására, csak arra, hogy a korábbi jelentkezők közül több diákot vegyenek fel.
– A miniszterrel történt egyeztetésen először február 20. merült fel mint az új pályázat beadási határideje, majd ez 18-ra módosult a februári középiskolai felvételi jelentkezések miatt – mondta Sió László (Fidesz). Úgy véli, a határidő lerövidítésével az új jelentkezőket lényegében kizárták a lehetőségből, és Hiller István káros intézkedései miatt idén sok tehetséges, rászoruló diák igazságtalanul kimarad a programból.
A tárca merőben másképpen értelmezte a február 9-i határidőt, mint a középiskolák, a diákok és a Fidesz. Szerintük az új határidő nem a tanulókra, hanem középiskolákra vonatkozik, nekik kell eljuttatniuk pályázatukat eddig az időpontig a minisztériumba, ha részesülni akarnak az új férőhelyekből. Ám azt nem említik, hogy a középiskolák saját pályázatuk leadása után már nem tudnak újabb tanulói pályázatokat befogadni, vagyis az új jelentkezőknek esélyük sem volt a bekerülésre.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban