Tisztelet Kallós Zoltánnak

Az elmúlt tizenkét év alatt jelentős eseménnyé nőtte ki magát a csángó bál, amely kihagyhatatlan találkozója lett az anyaországban élő csángóknak, a határokon túl élő magyar kisebbséggel foglalkozó politikusoknak, a népzenei-néptáncos életnek, de szép számmal látunk közéleti személyiségeket, a csángók ügyének elkötelezett kutatókat, gyűjtőket is.

2009. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tisztelet Kallós Zoltánnak – hirdeti a XIII. Csángó bál plakátja, és bár sem évforduló, sem egyéb esemény nincs a láthatáron, ezzel hivatalosan is áttért a rendezvény az új tematikára, amikor is egy-egy kivételesen nagy gyűjtő munkássága köré építik fel a színpadi műsor folyamát. Ezt már tulajdonképpen megelőlegezték, amikor Domokos Pál Péter képei, szövegei hangsúlyos helyet kaptak a tavalyi produkcióban. Komoly változásra azonban nem kell számítanunk, továbbra is a gyimesi és a moldvai csángóság páratlanul gazdag, rendkívül archaikus szokásvilága, azon belül is elsősorban a tánc és a zene áll majd a középpontban holnap a Petőfi Csarnokban, ahol az este hét órakor kezdődő előadást követően a hagyományoknak megfelelően hajnalig tartó táncházzal zárul az esemény.
Kallós Zoltán személyesen is jelen lesz, és miközben az ő kivetített moldvai és gyimesi képei színesítik az előadást, fent a színpadon, mikrofonnal a kezében ő kérdezgeti, énekelteti majd kedves régi ismerőseit, akiktől egykor gyűjtött. Ezzel munkafolyamatába is bepillantást nyerünk, és arról is képet kaphatunk, kiket és milyen dalokat köszönhetünk neki. – Töredékes bemutatása ez annak, mi mindent tett Kallós Zoltán csak a csángókért – mondja Nagy Bercel. A bálon ismét közel száz moldvai és gyimesi hagyományőrző zenészt és táncost köszönthetünk, de láthatjuk-hallhatjuk majd Nyisztor Ilonát, Petrás Máriát és Berecz Andrást is, az együttesek közül pedig a Zurgót, a Dresch Quartettet, a Fanfara Complexát, a Mentés Másként Triót, a Tücsök Zenekart, a Somost, a Szigonyt, a Tatrost, valamint a Jászság Népi Együttest.
Az eseményt a hagyományoknak megfelelően a Kőketánc Gyermektáncház nyitja majd fél ötkor. A bálhoz minden évben kiállítás is kapcsolódik, ezúttal a hagyományos használati tárgyak mellett csángó népi építészeti emlékekből és Petrás Mária keramikus alkotásaiból válogattak, valamint ismertetik Pataki János Csángók – Az elfelejtett magyarok című könyvét. Az idei bálon mutatják be első alkalommal a „csángó kultúra követeit”, két olyan csángó művészt, akik tavaly komoly elismerést kaptak: Nyisztor Ilona népdalénekes a Csángó Kultúráért díjat, Iancu Laura költő pedig a Tokaji Írótábor nagydíját nyerte el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.