Tisztelet Kallós Zoltánnak – hirdeti a XIII. Csángó bál plakátja, és bár sem évforduló, sem egyéb esemény nincs a láthatáron, ezzel hivatalosan is áttért a rendezvény az új tematikára, amikor is egy-egy kivételesen nagy gyűjtő munkássága köré építik fel a színpadi műsor folyamát. Ezt már tulajdonképpen megelőlegezték, amikor Domokos Pál Péter képei, szövegei hangsúlyos helyet kaptak a tavalyi produkcióban. Komoly változásra azonban nem kell számítanunk, továbbra is a gyimesi és a moldvai csángóság páratlanul gazdag, rendkívül archaikus szokásvilága, azon belül is elsősorban a tánc és a zene áll majd a középpontban holnap a Petőfi Csarnokban, ahol az este hét órakor kezdődő előadást követően a hagyományoknak megfelelően hajnalig tartó táncházzal zárul az esemény.
Kallós Zoltán személyesen is jelen lesz, és miközben az ő kivetített moldvai és gyimesi képei színesítik az előadást, fent a színpadon, mikrofonnal a kezében ő kérdezgeti, énekelteti majd kedves régi ismerőseit, akiktől egykor gyűjtött. Ezzel munkafolyamatába is bepillantást nyerünk, és arról is képet kaphatunk, kiket és milyen dalokat köszönhetünk neki. – Töredékes bemutatása ez annak, mi mindent tett Kallós Zoltán csak a csángókért – mondja Nagy Bercel. A bálon ismét közel száz moldvai és gyimesi hagyományőrző zenészt és táncost köszönthetünk, de láthatjuk-hallhatjuk majd Nyisztor Ilonát, Petrás Máriát és Berecz Andrást is, az együttesek közül pedig a Zurgót, a Dresch Quartettet, a Fanfara Complexát, a Mentés Másként Triót, a Tücsök Zenekart, a Somost, a Szigonyt, a Tatrost, valamint a Jászság Népi Együttest.
Az eseményt a hagyományoknak megfelelően a Kőketánc Gyermektáncház nyitja majd fél ötkor. A bálhoz minden évben kiállítás is kapcsolódik, ezúttal a hagyományos használati tárgyak mellett csángó népi építészeti emlékekből és Petrás Mária keramikus alkotásaiból válogattak, valamint ismertetik Pataki János Csángók – Az elfelejtett magyarok című könyvét. Az idei bálon mutatják be első alkalommal a „csángó kultúra követeit”, két olyan csángó művészt, akik tavaly komoly elismerést kaptak: Nyisztor Ilona népdalénekes a Csángó Kultúráért díjat, Iancu Laura költő pedig a Tokaji Írótábor nagydíját nyerte el.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó