Titkolja Hiller a tanárok túlmunkáját?

Még egy napja van Hiller István oktatási miniszternek arra, hogy eldöntse, nyilvánosságra hozza-e azt a jelentést, amely arról szól, mennyit dolgoznak a pedagógusok. A vizsgálatért a tárca több mint kilencmillió forintot fizetett a Tárki Tudok Tudásmenedzsmentnek.

2009. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felvételiszezon. A 6 és 8 évfolyamos gimnáziumok ma, a hagyományos tantervű, négy évfolyamos középiskolák pedig holnap tartják a központi írásbeli felvételi vizsgákat. A diákok már a vizsga eredményeinek ismeretében dönthetnek arról, hogy melyik középiskolába jelentkeznek, erre február 20-ig van idejük. A gimnáziumok legkésőbb április 27-ig küldik meg a felvételről vagy elutasításról szóló döntést az érintetteknek. Amennyiben egy iskola első körben a férőhelyek kevesebb mint 90 százalékát tudja feltölteni, rendkívüli felvételi eljárást kell tartania. Az idei középfokú felvételi vizsgák mintegy 110 ezer diákot érintenek. (F. M.)


A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) évek óta követeli, hogy vizsgálják ki,
mennyit dolgoznak a tanárok, az érdekvédők szerint ugyanis sokkal többet, mint amennyit a tárca állít. Kerpen Gábor, a szervezet elnöke a Magyar Nemzetnek nyilatkozva kijelentette: Hiller István két éve felemelte a tanárok kötelező óraszámát, mivel szerinte a pedagógusok nem dolgoztak eleget. Azóta is újabb és újabb feladatokat szorítanak bele a pedagógusok munkakörébe, így például egyre több adminisztrációs munkát, vagy a terjedő iskolai erőszak kezelésére irányuló pluszmunkát. Természetesen a többletmunkát ingyen kell elvégezniük, hiszen Hillerék szerint az újabb terhek még bőven beleférhetnek a nyolc órába.
*
Amennyiben a felmérés bebizonyítja, hogy a tanárok többet dolgoznak a szerződésbe foglalt munkaidejüknél, akkor követelni fogják, hogy fizessék ki a túlórákat, vagy szüntessék meg a tanárok túlterheltségét. Ez utóbbit úgy lehet elérni, ha csökkentik az egy tanárra jutó kötelező órák számát, ami értelemszerűen a jelenleginél több pedagógus alkalmazását teszi szükségessé. A tárca közoktatási államtitkársága lapunknak elismerte, hogy a Tárki már elkészítette és el is juttatta a minisztériumba a kilencmillió forintba kerülő felmérés eredményeit összegző gyorsjelentést.
Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke az egyelőre titkolt jelentés kapcsán emlékeztetett: októberben a sajtó nyilvánossága előtt az ígérte meg neki Hiller, hogy közösen kialakított szempontok alapján együtt szerveznek majd egy felmérést a tanárok munkaterheléséről. A miniszter azonban nem közölte, hogy jelenlegi is zajlik egy hasonló kutatás, amit a tárca egyedül rendelt meg. Ebben a tanárok által kért vizsgálati szempontok nem szerepelnek. Az érdekvédő tavaly év vége felé rákérdezett, mi lesz a közös felméréssel, amelyre azt az írásbeli választ kapta Kajtárné Bojtár Borbálától, Hiller főtanácsadójától, hogy jelenleg nincs pénz a felmérésre. Ez a válasz több mint furcsa annak ismeretében, hogy a tárca szempontjai alapján megrendelt felmérésre találtak a kasszában kilencmillió forintot. Hiller ígérete szerint a közös felmérésnek még a szeptemberi tanévkezdés előtt be kellene fejeződnie, hogy következő tanévben már hasznosítani tudják a tapasztalatokat, Kerpen azonban erre egyre kevesebb esélyt lát, mivel Hillerék még meg sem kezdték a tárgyalásokat a közös szempontok kialakításáról. A tárca ezzel szemben lapunknak azt írta: az egyeztetések jelenleg folyamatban vannak, és az év első felében elvégzik a kutatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.