Az újabb üzleti konstrukció lényege, hogy a MÁV Zrt. hamarosan értékesíti a vezérigazgatóságának is helyet adó, egyelőre még tulajdonában álló Andrássy úti épületét, s beköltözik a Raiffeisen Befektetési Alapkezelő Zrt. ingatlanába, amelyet háromszor öt évig bérelhet 72,24 millió euróért, vagyis tegnapi árfolyamon számolva 20,7 milliárd forintért. Az Andrássy úti épületért 3-5 milliárd forint körüli összeget kaphat a MÁV.
*
Úgy tudjuk, a Népligetnél található Raiffeisen irodaház „A” kategóriás lesz, vagyis a luxusigényeket is kielégíti. Lapunk kérdésére a MÁV kommunikációs igazgatósága tegnap azt tudatta: „Az irodaházzal kötött bérleti szerződés időtartama öt év és további kétszer öt év meghosszabbításra van lehetőség. Ebbe az új székházba azonban nemcsak a MÁV Andrássy úti épületéből költöznek át a szervezeti egységek, hanem összesen hat épületből, amely területek több mint húsz százaléka jelenleg is bérelt irodákban van elhelyezve. A használt terület így 27 256 négyzetméter lesz, szemben a jelenlegi 33 000 négyzetméterrel.” Az Andrássy úti székház magánosításának részleteit firtató felvetésünkre a vasúttársaság anynyit közölt: még nem értékesítették az épületet, jelenleg az ahhoz szükséges tulajdonosi jóváhagyásra várnak. „A szükséges engedélyek megszerzése után nyilvános pályázati felhívás útján kívánjuk értékesíteni az ingatlant, ezért addig tárgyalásokat sem folytatunk az ügyben” – tette hozzá a MÁV kommunikációs igazgatósága. A költözés várhatóan két ütemben lesz, először március végén, majd júniusban.
Ismert, korábban Heinczinger István, a MÁV vezérigazgatója arról beszélt, hogy nem tudják teljesíteni a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének követeléseit, amely éppen húszmilliárd forintot emésztett volna fel. A MÁV „költséghatékony” költözése kísértetiesen hasonlít egy másik állami vállalat, a Magyar Posta székházváltására: miután a posta „valamivel négymilliárd forint fölötti” összegért eladta a Krisztina körúti volt postapalotát, havi 400 ezer euróért, akkori áron 100 millió forintért bérel összesen 23 ezer négyzetméteres irodaterületet. A szerződés legalább tíz évre szól, s összesen 12 milliárd forintra rúg a bérleti díj.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat