Vízummentességre váró vajdaságiak

Szerbia polgárai csak 2010-től utazhatnak vízum nélkül a schengeni övezet országaiba. Jó esetben, illetve ha akkorra sikerül eleget tenni az Európai Bizottság által meghatározott feltételeknek. A lista már nem túl hosszú, s megvalósítása sem okozhatna nagyobb gondot. A szerb parlamentnek három törvényt kell elfogadnia.

Sebestyén Imre
2009. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brüsszel a pénzmosásnak és a terrorizmus finanszírozásának megakadályozásáról, a diszkrimináció tilalmáról, valamint a nemzetközi jogsegélyről szóló jogszabályt várja Belgrádtól. Emellett öt konvenciót kell becikkelyezni. Igaz, ez még nem minden, mert ki kell dolgozni a toloncegyezmény alapján hazatért szerbiai állampolgárok beilleszkedésének stratégiáját is. Sok feladathoz pedig intézményt is kell alakítani, mint amilyen a szervezett bűnözés elleni harc ügynöksége vagy a bűnözésből származó vagyon igazgatását végző testület. De van tennivaló az adatvédelem terén is. A feladatok technikai része ugyancsak fontos, közöttük is a biometrikus útlevél, ami nélkül nem lehet majd vízummentesen utazni az EU országaiba. Ezeknek az úti okmányoknak a kiadásával Szerbia nagy késésben van, hiszen újévig kellett volna véglegesen eltűnniük a még jugoszláv útleveleknek. A jövő hónap folyamán négy uniós szakértői bizottság is ellátogat Szerbiába felmérni, mennyire sikerült eleget tenni a feltételeknek, hogy Szerbia rákerüljön az úgynevezett schengeni fehérlistára.
A polgárok tanácstalanok: ha a belgrádi funkcionáriusok derűlátó nyilatkozatait hallgatják, akkor abban reménykednek, hogy talán már az idén, de legkésőbb jövő év elejétől nem kell végigjárniuk a megalázó tortúrát, hogy Németországba, Ausztriába, Franciaországba utazhassanak. (Ezekbe az országokba látogatnak legtöbben Szerbiából. És természetesen Magyarországra.) A brüsszeli jelzések azonban nem ilyen derűlátók. Határidőt nem mondanak. Talán még akkor sem fognak, amikor az említett szakosított bizottságok értékelést mondanak egyes konkrét kritérium teljesítéséről. A vajdasági magyarok továbbra is nehezen viselik, hogy megnehezült a kapcsolattartás az anyaországgal, pedig számukra még könnyítések is vannak azon kívül, amit az EU tett a vízumrendszer liberalizálásáért. Mind többen élnek például a magyar nemzeti vízum lehetőségével. Nem kell azonban ismerni a kimutatást, mindenki tisztában van vele, hogy nagyot csökkent a vajdasági magyarok anyaországi látogatásainak a száma – ennek minden következményével.
Belgrád szeretné, ha egy éven belül megkezdenék az országgal az EU-csatlakozási tárgyalásokat. Vuk Jeremics külügyminiszter elmondása szerint még a júniusban véget érő cseh elnökség alatt benyújtanák a tagfelvételi kérelmet, ezt követően pedig még 2009 vége előtt szeretnék elnyerni a tagjelölti státust, míg a csatlakozási tárgyalásokat a 2010 első fél évében esedékes spanyol elnökség alatt szeretnék megkezdeni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.