Két fontos találkozónak lesz házigazdája a Magyar Állami Operaház az idén. Vasárnap kezdődik a visegrádi négyek (V4) operaházi vezetőinek tanácskozása az Ybl-palotában, ahová a négy ország öt városának (Budapest, Pozsony, Kassa, Varsó és Prága) kilenc intézménye ül össze, hogy a válságról, a megoldási lehetőségekről és az együttműködésről tárgyaljon.
A kétnapos ülés díszvendége Ioan Holender, a bécsi Staatsoper igazgatója lesz, aki mellett a szlovének is megfigyelői státust kapnak a találkozón. Vass Lajos, az Operaház főigazgatója elmondta: a finanszírozási és menedzsment-kérdések mellett szó esik majd a „szükséges jó vagy rossz közalkalmazottiságról”, az ezt szabályozó különböző művészeti, illetve színházi törvényekről, amelyek az egyes országokban már törvényre emelkedtek, vagy épp előkészítési szakaszban vannak. – Arról is beszélünk majd, hogyan tudjuk ezeket a jogszabályokat az operára alkalmazni, hogy a nem igazán „színháziasított” státusok hogyan működtethetők ezen törvények alapján praktikusan, de az egyes embereknek mégis biztonságot adva – fogalmazott. Vass Lajos emlékeztetett: összesen kilencszáz közalkalmazott dolgozik az intézményben, és ezenfelül közel két-háromszáz fővel állnak szerződésben. Téma lesz emellett a díszletgyártás költséghatékonyabbá tétele és az ezzel kapcsolatos együttműködési lehetőségek. A V4-találkozó már az Opera Europa októberi budapesti ülését készíti elő, amely jelentős eredmény számunkra, hiszen hazánk csak 2007 óta tagja a 108 intézményt tömörítő európai érdekszövetségnek. Ezen is a válság megoldási lehetőségei és az együttműködés, valamint a budapesti opera 125. születésnapja lesz a fő téma.
Az Operaház többéves szünet után ismét saját kiadványokkal jelentkezik. Egy dupla könyvvel pótolták a 2004–2006-os évkönyveket, a Hungarotonnál megjelenik egy multimédiás, öt óra zenét tartalmazó lemez és egy több mint százoldalas könyv az intézmény nagy korszakairól és jelentős alakjairól. A Scolar Kiadó gondozásában pedig egy kétnyelvű „backstage-fotóalbum” lát majd napvilágot.
Vass Lajos az Operabál elleni sajtóvisszhang kapcsán emlékeztetett: a bált nem az intézmény szervezi, hanem egy kft., amelyik még egy korábbi operavezetéssel kötött bérleti szerződést. Ha ezt felbontanák, a dalszínház 300 millió forinttól esne el.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó