A magyarországi keresztény politika

Az Uránia Nemzeti Filmszínházban ma este hatkor kezdődik a Kereszténydemokrácia Magyarországon című dokumentumfilm bemutatója. Bevezetőt mond Semjén Zsolt, a KDNP elnöke.

2009. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balogh László irányításával elhivatott kereszténydemokrata filmesek, újságírók (Bakos Katalin, Buzogány Mária, Csallóközi Zoltán, Haág Zalán, Hajdú Péter, Jenik Péter, Kenyeres Gyula, Pusztai Virág) munkájának köszönhetően készült el egy igazán átélhető doku. A Kereszténydemokrácia Magyarországon című filmet a csoport a magyar televíziózás és rádiózás nagy öregje, az időközben elhunyt Juhász László posztumusz alkotásának is tekinti. Varga László drámaíró, kereszténydemokrata gondolkodó és politikus, Kovács K. Zoltán, Pethe Ferenc, Mézes Miklós és mások szavaiból, dokumentumokból tárul a néző elé a hazai kereszténydemokrácia története.
A Biblia világosan kimondja a főparancs üzenetét: szeresd a te Uradat, Istenedet, és szeresd felebarátodat, mint tenmagadat. Csak ezek az erkölcsi alapelvek mentik meg a magyarságot a morális válságtól. A Független Kisgazdapárt és a Demokratikus Néppárt nevet viselő kereszténydemokraták önfeláldozóan, az eszme jelképes hordozójaként léptek koalícióra a kisgazdákkal, így sikerült 1947-ig, a csalással kierőszakolt, kék cédulás álgyőzelemig a demokratikus választásokon legyőzniük a Moszkvából távirányított kommunista pártot. A kereszténydemokrácia legjobbjai a magyar történelem talán legsötétebb ötvenes éveiben, majd az 1956 utáni képmutató, puha diktatúrában is megőrizték az eszmét. A kereszténydemokrácia a rendszerváltozás után megélt dicsőséges és szomorú korszakokat.
A Horn-érában Varga László, Surján László és Semjén Zsolt elfogadta Orbán Viktor meghívását, hiszen egy olyan országban, ahol a keresztény jobboldal hívei vannak többségben, de a választásokon mégis a baloldal szerepel eredményesebben, a kis pártokban gondolkodó pártsovinizmus felér egy hazaárulással. Ráadásul a jobboldali koalíció ellen körömszakadtáig küzdő Giczy György, Füzessy Tibor, Bartók Tivadar tevékenysége a frakció megszűnését, s a párt átmeneti széthullását is eredményezte.
Ahogy Semjén a filmben is öszszefoglalja: 1998–2002-ig a Fidesz-kormány megvalósította a kereszténydemokrata kormányzást, s ennek komoly tényezője volt a Fidesszel együttműködő Magyar Kereszténydemokrata Szövetség. Hogy akkor mégis miért van szükség arra, hogy 2006 óta, bizonyos mértékig önállóan is megtestesülve újjáéledt a KDNP, azt Orbán Viktor fogalmazta meg. A nagy hajó a Fidesz, az evangéliumi, keresztény szellemű politizálás iránytűje a KDNP.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.