Sértik az alkotmányt az egészségügyi miniszter rendeleteinek azon részei, amelyek kimondják, hogy a vényen az orvosnak fel kell tüntetnie egyebek között a beteg nevét, lakcímét, születési idejét és taj-számát, közgyógyellátásban részesülő páciensnél pedig a közgyógyellátási igazolvány számát is. Ugyancsak alkotmányellenes egy másik egészségügyi miniszteri rendeleti passzus, amely előírja, hogy a gyógyászati segédeszköz rendelésére szolgáló vényen fel kell tüntetni a beteg kórisméjének úgynevezett BNO-kódját.
Sereg András, az Alkotmánybíróság (AB) sajtófőnöke közölte: a szóban forgó rendelkezéseket 2009. december 31-i hatállyal semmisítette meg a testület. Az alkotmánybírák szerint a rendelkezések formai és tartalmi szempontból is alkotmányellenesek. Formai szempontból azért, mert rendeleti szinten írnak elő kötelező adatkezelést. Tartalmi szempontból pedig azért, mert a rendelkezésekben érintett adatok nem elengedhetetlenül szükségesek a kiadó személy számára – közölte Sereg András.
Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint továbbra is szükség van minden jelenleg előírt adat feltüntetésére a vényeken, mert a patikus csak így tud szakmai alapon közreműködni a betegek terápiájában. Szerinte egyébként nem következik az AB döntéséből, hogy bármely adatot törölni kellene a vényekről a jövőben, csak rendelet helyett törvényt kellene alkotni.
Más, lapunknak nyilatkozó orvos szerint viszont túl sok adatot kell feltüntetni a recepteken. A legtöbb szakmai kritika egyébként azt az előírást érte az utóbbi időben, amely szerint a vényeken a betegség kódját is fel kell tüntetni. Az ellenzők szerint ez sérti a páciensek személyiségi jogait.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben