Az MSZP újból meggátolta a főbíróválasztást

A szocialisták többsége ismét megakadályozta, hogy a Legfelsőbb Bíróságnak új elnöke lehessen. A köztársasági elnök komoly aggodalmát fejezte ki, míg a Fidesz szerint az MSZP tudatosan akar anarchiát előidézni a bíróságok vezetésében.

2009. 03. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP-frakció miatt ismét leszavazta a Ház Havasiné Orbán Mária főbírójelöltet, így a Legfelsőbb Bíróságnak továbbra sem lesz vezetője. Sólyom László köztársasági elnök jelöltjének megválasztásához a parlament kétharmadának támogatása kellett volna, Havasiné hiába kapott 230 igen és 123 nem voksot, ez a támogatottság nem volt elég a megválasztásához.
A titkos szavazás kihirdetése után az államfő bejelentette: harmadjára nem jelöli Havasiné Orbán Máriát, s igyekezni fog minél gyorsabban egy újabb alkalmas jelöltet találni. Közölte azt is, a bíróságok tovább cipelik a meglévő problémahalmazt, mivel a kisebbség a változatlanságra szavazott. Különösen fájdalmasnak nevezte, hogy ebben a válságos időben nem sikerült megválasztani a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnökét. Hozzátette: nem adja fel a reményt, szerinte ugyanis lesz alkalmas és hiteles főbíró, akinek a kiválasztásában és jelölésében továbbra sem befolyásolják majd önjelöltek, kéretlen tanácsadók és különféle lobbik.
A köztársasági elnök szóba hozta azt a kérdést is, hogy hamarosan megüresedik a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettesének széke is, hiszen az ezt a posztot betöltő Kaposvári Bertalan betölti 70. életévét. – El kell kezdeni értelmezni azt a kérdést is, hogy az LB elnökhelyettese jelölhet-e saját maga utódjául elnökhelyettest – mondta Sólyom.
A Fidesz szerint a szocialisták anarchiát akarnak előidézni a bíróságok vezetésében. Répássy Róbert (Fidesz) szerint az MSZP úgy gondolja, egyetlen menekülés számukra a bíróságoknál tapasztalható fejetlenség. Emlékeztetett, többtucatnyi szocialista politikus áll már az igazságszolgáltatás előtt. Szerinte ezzel a közbiztonság romlását is előidézi a kisebbségi kormánypárt.

Külön OIT- és LB-elnök? Szétválasztaná az igazságügyi tárca az LB elnökének és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) vezetőjének posztját, ez utóbbit egyszerű többséggel választaná az Országgyűlés, hatásköre viszont kiterjedne a Legfelsőbb Bíróságra is. Jelenleg kétharmados többséggel megválasztott LB-elnök tölti be az OIT elnöki posztját is. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.