Elképesztő állításokat tartalmazó bejelentéssel fordult múlt héten az oktatási tárca ellenőrzési főosztályához Nagy Attila, a pénzügyi gondok miatt leállt, hátrányos helyzetű diákok felsőfokú tanulmányait segítő Katapult Mentorprogram igazgatója. Az oktatási miniszter a levél nyomán múlt kedden belső ellenőrzést, majd a gyanúba keveredett esélyegyenlőségi főigazgató ellen fegyelmi vizsgálatot rendelt el, amely jelenleg is tart. A lapunkhoz is eljuttatott levélben Nagy Attila azt kérte, hogy vizsgálják át a minisztérium Esélyegyenlőségi Főigazgatóságának (EF) teljes működését, mert szerinte Borovszky Tímea főigazgató különösen nagy értékre, bűnszervezetben elkövetett csalással gyanúsítható. Nagy azzal vádolja a roma származású Borovszkyt, hogy a nagyobb összegű, főként a hátrányos helyzetű, sok esetben roma gyerekek tanulmányait segítő programok esetében a teljes támogatási összeg 10-12 százalékát valódi teljesítés nélkül saját érdekeltségébe tartozó cégeknek, alapítványoknak próbálta kifizetni. Nagy szerint egy alkalommal Borovszky határozottan azt kérte a mentorprogramot működtető HÖOK a Hallgatókért Alapítványtól, hogy költségvetése terhére ötmillió forintos kutatási megbízást adjon a Romaversitas Alapítványnak, amelynek honlapja oktatási szakértőjeként tünteti fel Sárközi Gábort, az EF főigazgató-helyettesét. Nagy levele szerint a szerződést a HÖOK nem kötötte meg, amiért Sárközi felelősségre vonta őket, majd érvényes szerződés és a teljesítés befejezése nélkül kifizettek az alapítványnak hárommillió forintot.
Nagy úgy véli, még 2006-ban szintén a mentorprogram költségvetésének terhére az EF több mint 4,2 millió forintos hirdetési feladattal bízta meg a Res Judicata Bt.-t, Borovszky Tímea cégét.
A legutóbbi eset tavaly áprilisban történt: Nagy szerint Borovszky arra kérte őt, hogy titokban adjon át hatszázezer forintot egyik bizalmasának a mentorprogram keretéből, mert az illetőnek Hiller István nem hagyta jóvá a fizetésemelését, így azt ilyen módon pótolhatnák. Nagy Attila és az érintett munkatárs az első, kétszázezer forintos részlet átadásakor végül úgy döntöttek, megtagadják Borovszky utasítását. Ezek után az alkalmazott munkaviszonyát megszüntették, a mentorprogramot működtető alapítványnál pedig átfogó ellenőrzést rendeltek el.
Nagy lapunknak leszögezte: meggyőződése, hogy Borovszky bosszúból indította a vizsgálatot, az ellenőrzés idejére ugyanis felfüggesztik a támogatások kifizetését, vagyis a mentorprogram hónapokon keresztül egyetlen fillért sem kapott. A vizsgálat tavaly októberig tartott. A tavalyi évre vonatkozó ösztöndíjakat csak idén februárban fizette ki a tárca. Nagy arra a kérdésünkre, hogy ha állításai igazak, miért nem tett büntetőfeljelentést, úgy válaszolt: a tárcától várja ezt.
– Semmi nem igaz abból, amivel Nagy Attila vádol, minden szava rágalom, ezért ellene a szükséges jogi lépéseket meg fogom tenni – kommentálta lapunknak a mentorprogram igazgatójának vádjait Borovszky Tímea. Az oktatási tárca esélyegyenlőségi főigazgatója lapunknak leszögezte: ő maga kérte, hogy indítsanak ellene fegyelmi eljárást, hogy minél előbb tisztázódjon a vádak alól. Borovszky Tímea azt ígérte, a fegyelmi vizsgálat lezárulta után bővebben is beszél majd az ügyről.
Manfred Weber parancsára ültek Magyar Péter képviselői ukrán zászlós pólóban az Európai Parlamentben