Ha minden jól megy, jövő szeptembertől megkezdődhet az iskolák államosítása. Első körben 100-200 oktatási intézmény kerülhet állami kézbe – jelentette ki Hiller István oktatási miniszter, miután a szakszervezetekkel egyeztetett államosítási terveiről. (Jelenleg mintegy 3500 közoktatási intézmény működik Magyarországon, vagyis jövő szeptembertől az intézmények 3-6 százalékát államosítanák). Hiller most már nem állt meg az iskoláknál. Kijelentette: az elképzelésből nincsenek kizárva az óvodák, a bölcsődék sem. A miniszter szerint a szakszervezetek többsége jó iránynak és megfelelő eszköznek tartja az államosítást az esélyegyenlőtlenség és a regionális különbségek csökkentésére. A miniszter szerint az államosítás megkezdésének időpontja attól függ, hogy milyen jól haladnak az egyeztetések. Ahhoz, hogy jövő ősszel már állami intézményekben is megkezdődhessen a tanítás, a tárgyalásoknak jövő márciusig kell lezárulniuk.
Galló Istvánné, a baloldali kötődésű Pedagógusok Szakszervezetének elnöke és Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke egyaránt támogatásáról biztosította Hillert. Galló szerint a miniszter által szóban felvázoltak garantálják az állami iskolák finanszírozását, és az ott dolgozók foglalkoztatási biztonságát.
Az érdekvédők közül egyedül a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) utasította el Hiller államosítási tervét. Kerpen Gábor elnök kijelentette: nincs okuk támogatni a javaslatot, az iskolák állami gondoskodás alá vételére ugyanis nincsenek meg a megfelelő garanciák. Nem tudni, hogy államosítás esetén a kormány milyen forrásból kívánja pótolni a jelenleg az önkormányzatok által finanszírozott 35-60 százaléknyi költségigényt. Attól tartanak, hogy az államosítás bevezetésével az önkormányzati tulajdonban maradó iskolák támogatását csökkenti le a kormány. Az érdekvédő szerint az egységes tanterv és tananyag sérti a nevelőtestületek jogait.
A Fidesz attól tart, hogy az államosítás nem a kisiskolák megmentésére, hanem éppen azok bezárására irányul. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője leszögezte: mivel Hiller csak az első két évben szán több pénzt az új rendszerre, mint jelenleg, így félő, hogy az államosított iskolák jó részét bezárják, és az így megtakarított pénzből finanszírozzák a többit. Ismeretes: Hiller István tervei szerint a jövőben az állam felajánlja az önkormányzatoknak, hogy átveszi tőlük az iskolákat.

Ilyen idő lesz húsvét után