Hiller már házal a tervével

Gőzerővel folyik Hiller István iskolaállamosítási tervének népszerűsítése: az oktatási miniszter a teljes baráti médiát végigjárja, hogy legalább híveivel elfogadtassa a tervét. A tárcavezető már a jövő hét elején megkezdi a tárgyalásokat a tanárokkal.

2009. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Népszava-interjú után az ATV Egyenes beszéd című műsorában bontogatta tovább Hiller István oktatási miniszter iskolaállamosítási terveinek részleteit. Az oktatási miniszter baloldali médiakörútjának újabb állomásán kifejtette: az oktatás mai problémáin a jelenlegi oktatási szisztémában már nem lehet javítani, mert bár a mostani rendszer jó szándékú, de a lehetőségeket teljesen kimeríti. Hiller szerint egyedül az állam képes arra, hogy alapjaiban javítsa meg a rendszert, csak az állam teheti meg, hogy országosan egységes kerettanterv bevezetésével próbáljon úrrá lenni a különbségeken.
A szakmát megosztja Hiller ötlete, ezért a tanárok azonnali egyeztetést követelnek. Most, hogy a tárcavezető ötletéről van szó, a minisztérium nem késlekedik, és a javaslat nyilvánosságra hozásától számított negyvennyolc órán belül megszervezte a tárgyalássorozatot. Az OKM tájékoztatása szerint a tárca a jövő héten kezdi meg az egyeztetést a szakmai és érdek-képviseleti szervezetekkel. Úgy tudjuk, Hillerék kedden ülnek össze először a tanárokkal tárgyalni.
Kényszerhelyzetet teremtettek
A baloldali kötődésű Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) üdvözli az oktatási miniszter tervét. A PSZ közleménye szerint a miniszteri modell az érdekvédők által is támogatott célok megvalósítására törekszik, vagyis az esélyegyenlőtlenségek megakadályozására és az állam egyetemleges felelősségét kifejező oktatásfinanszírozás megteremtésre. A másik érdekvédő csoportnak, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ezzel szemben súlyos aggályai vannak a tervezettel kapcsolatban. Kerpen Gábor elnök leszögezte: az utóbbi években több tíz milliárd forint kivonásával épp a kabinet hozta nehéz helyzetbe az önkormányzatokat, amelyeket most a pénzhiány kényszeríthet iskolái átadására. Az érdekvédő leszögezte: válság idején a központosítás általában további forráskivonást jelent. Kerpen rámutatott: nem tudni, hogy államosítás esetén a kormány milyen forrásból kívánja pótolni a most az önkormányzatok által finanszírozott 35-60 százaléknyi költségigényt, ezért félő, hogy az önkormányzati tulajdonban maradó iskolák támogatását csökkentené a kormány. Az érdekvédő szerint az egységes tanterv és tananyag sérti a nevelőtestületek jogait.
Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője lapunknak leszögezte: a polgári kormány idején olyan finanszírozás működött, amelynek részeként az alapnormatíva a kiegészítő támogatásokkal együtt biztosította a kistelepülési iskolák működését az önkormányzatok támogatása nélkül is. A politikus leszögezte: egy ilyen lépéshez jelentős többletforrásokra van szükség, márpedig az elmúlt esztendőkben a közoktatási alaptámogatások nemhogy reálértéküket nem őrizték meg, de több évfolyamon nominálisan is csökkentek.
Uniformizált szegényiskolák?
Rámutatott: ha az állam nem szán jelentős többletforrást az államosított iskolákra, akkor ezek uniformizált szegényiskolák lesznek. A politikus rámutatott: a javaslatban szereplő önkéntesség áldemokratikus gesztus, mivel a szegény települések többségének nincs valódi választási lehetősége, anyagi helyzetük kényszeríti majd őket arra, hogy átadják az államnak intézményeiket. Emlékezetes: Hiller István a Népszavának adott interjújában az iskolák egy részének államosítását tűzte ki célul, amit a miniszter 2010 szeptemberétől akar megvalósítani. A terv szerint az állam felajánlja az önkormányzatoknak, hogy átveszi tőlük az iskolákat. Ha a település ebbe belemegy, akkor onnantól kezdve az állam finanszírozza az iskola fenntartását.
A cél a totális államosítás
Az ajánlat az összes intézményre vonatkozik, vagyis a cél az oktatás totális államosítása. Az iskolák tárgyalások útján kerülnének át állami kézbe, így nincs szükség az önkormányzati törvény módosítására, vagyis nem kell megszerezni az ellenzék támogatását. Hiller államosításának súlyos ára lenne, az iskolák önállóságának megőrzéséért az állam ugyanis nem vállalna garanciát, bár a tárgyalások során előre megmondanák, mik az állam tervei az intézményekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.