Kész a terv az egri kórház visszavételére

Az egri Markhot Ferenc Kórház egykori dolgozói közül több százan készen állnak arra, hogy azonnal visszatérjenek az intézménybe, ha a bíróság az elsőfokú ítélet után jogerősen is megsemmisíti a HospInvest szerződését – jelentette ki lapunknak adott interjújában Szabó Pál (képünkön). A kórházvédők egyik vezetője nem osztja azokat az aggodalmakat, amelyek szerint óriási bonyodalmakat okozna, ha vissza kellene állítani az eredeti állapotot.

2009. 03. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Demeter: Győzött az igazság. Demeter Ervin országgyűlési képviselő, a Fidesz egri választókerületi elnöke szerint a Heves megyei Markhot Ferenc Kórház-Rendelőintézet ügyében beigazolódott, hogy a szocialisták fittyet hánytak a törvényekre, a betegekre, és csak a magánérdeket tartották fontosnak. A politikus – aki Pokorni Zoltán Fidesz-alelnökkel közösen tartott tegnap Egerben sajtótájékoztatót – szerint a bíróságon győzött az igazság, sikert arattak a kórházvédők, sikert ért el a szerződést megtámadó egri városi önkormányzat.


Mennyi esélyt adott annak, hogy hosszú hónapok hiábavaló tiltakozásai után a bíróság megsemmisíti – igaz, még csak első fokon – a HospInvesttel kötött szerződést?
– Semelyik tiltakozásunk nem volt hiábavaló, mert ezek az akciók meggyőztek arról, hogy az igazság és az erkölcs mellettünk van. Hatalmas hittel néztünk a bírósági döntés elé, mert tudtuk, hogy a HospInvest törvényeket sért.
– Tartják még a kapcsolatot azokkal, akik kórházvédőknek nevezték magukat?
– Minden héten több százan szoktunk találkozni. Olyan régi dolgozók, akik eljöttünk Egerből, miután a HospInvest törvénytelenül átvette a kórház működtetését. Megalapítottuk az Egri Kórházvédők Egyesületét is, hogy a kórházon kívül maradt 620 munkatársunknak jogi keretet, találkozási lehetőséget biztosítsunk. A fő cél persze az, hogy együtt tartsuk az egykori dolgozókat.
– Hol vannak most azok a szakemberek, akik nem voltak hajlandók a HospInvesttel maradni Egerben?
– Noha formálisan szétszéledtek, mégis együtt maradtak. Mint mondtam, állandó a kapcsolat közöttük. Mindenki, aki máshol – Miskolcon, Budapesten vagy Balassagyarmaton – helyezkedett el, azzal a kitétellel tette ezt, hogy amint lehetséges, visszatér az egri kórházba.
– Azonnali „hatalomátvételt” terveznek, ha jogerőre emelkedik a bírósági döntés, és a HospInvestnek mennie kell?
– Csak annyit mondtam, hogy együtt van több száz olyan szakember, aki készen áll az eredeti állapot visszaállítására. Ahogy a megyei önkormányzat vezetése engedelmeskedik a törvény erejének, ezek az emberek rögtön vissza tudnak menni.
– Konkrét tervük is van a visszatérés technikájára?
– Kész tervünk van az átvételre, ami – ha a kölcsönös jó szándék és jóindulat megvan – jogszerű és zökkenőmentes lesz.
– Ezek szerint nem osztja azokat az aggodalmakat, amelyek szerint beláthatatlan következményei lehetnek, ha jogerőssé válik a bírósági ítélet, és vissza kell állítani az eredeti állapotot…
– Egy költségvetési intézményt kell alapítania a megyei önkormányzatnak. Majd közalkalmazott munkavállalókat kell szerződtetnie, erre két hónap áll majd rendelkezésére a bírósági döntés jogerőre emelkedése után. Szó nincs arról, amit híresztelnek, hogy leáll a kórházi betegellátás. Ez nem más, mint rémhírterjesztés és a félelemkeltés. Ezek az aggodalmak nem hangoztak el, amikor a HospInvest úgy vette át a kórházat, hogy egyes osztályokra nem tudott szakembereket biztosítani. Akkor nem hangoztatták azok, akik most annyira aggódnak, hogy a betegellátás megsínyli a váltást. Ők most sem említik, hogy most, négy hónappal a HospInvest birtokba lépése után még mindig elégtelen működésű osztályok vannak.
– Néhány példát említek a problémák közül: végkielégítést fizettek a távozó dolgozóknak, amit az érintetteknek vissza kellene fizetniük. Semmissé válnak a HospInvest által kötött beszállítói szerződések, emiatt akár tömeges perek indulhatnak. Az újjáalakuló intézménynek új működési engedélyre és új finanszírozási szerződésre van szüksége, aminek beszerzése hosszadalmas folyamat.
– Ezekre mind van megoldás. A zökkenőmentes átvételnek semmi akadálya.
– Nagy az önbizalma. Valóban úgy látja, hogy az egészségügyi ellátás veszélyeztetése nélkül visszaállítható az eredeti állapot?
– A leghatározottabban mondom, hogy a betegellátás nem fogja megérezni az átmenetet. Bizonyos lépések nagyon gyorsan megtehetők, hiszen egy új intézmény alapítása egy döntés kérdése.
– Ön is visszamenne az egri Markhot Ferenc Kórházba?
– Igen. Nem is helyezkedtem el máshol, nem kerestem másik álláslehetőséget, mert minden erőmmel azon voltam, hogy a viszszatérés lehetőségét elősegítsem.
– Mi lenne azoknak a dolgozóknak a sorsa, akik a HospInvest invitálására érkeztek az egri kórházba?
– Azok a dolgozók, akik a HospInvesttel szerződtek, dönthetnek. Dönthetnek úgy, hogy ha már nem a HospInvest működteti a kórházat, akkor ők is elmennek. Ebben az esetben megszűnik a munkaviszonyuk. Elképzelhető persze, hogy a cég más intézményeiben lesz rájuk szükség, hiszen több helyen is munkaerőhiánnyal küzdenek. De az is lehet, hogy ha szükség lesz a munkájukra, akkor az új intézményben közalkalmazottakként dolgozhatnak tovább. Nem éri majd őket hátrányos megkülönböztetés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.