Két aranypánt van a homlokomon, az egyik a magyarság, a másik a cigányság. Egyikről sem kívánok lemondani, hiszen mindkettő az enyém – hirdeti a rendezvényt Choli Daróczi József író mondata. A felhívásban ezt olvashatjuk: „Megint bűnbakot keresnek. Megint megbélyegeznek és hisztériát keltenek, régi divatokból ismert, feledésbe merülőnek remélt alpári gyűlölködést élesztgetnek. Megint jogot formálnak a befogadásra és kitaszításra. Most éppen a cigányok vannak a félig élők és habzó szájúak, a magyarkodók és köd-evők műsorán. Elítéljük a diszkrimináció, a kirekesztés, az erőszak minden formáját! Nem akarunk félni! Elegünk van a már két hete tartó újabb cigányozásból, diszkriminatív gyűlölethullámból, amely az együttélést csak megnehezíti, hovatovább ellehetetleníti” – írják a szervezők. Mint fogalmaznak, céljuk az, hogy a megjelentek együtt élvezzék a roma művészet alkotásait, és együtt fejezzék ki azt a meggyőződésüket, hogy „édes hazánk szívébe fogad mindannyiunkat, hűséges polgárait, államalkotó tényezőit”. A roma polgárjogi aktivisták jellegzetes fordulatait használó szöveg többek között azért hat furcsán, mert a roma művészek társadalomba való integráltságát, az általuk képviselt értékeket, de még személyüket sem mosta össze soha a társadalom az alulszocializált, nyomortelepeken tengődő cigányság problémáival. Mint azt több fellépőtől megtudtuk, a rendezvény célja eredetileg a pozitív példamutatásról, s nem az elhatárolódásról és az elítélésről szólt volna, így többen azt sejtik, hogy a háttérben esetleg politikusok vették „szárnyaik alá” a kezdeményezést.
A fellépők skálája meglehetősen színes, a hazai popélet roma „sztárjaitól” a cigányzenészeken át a magyar előadó-művészet több képviselője is részt vesz az eseményen: Bangó Margit, Caramel, Gáspár Laci, L L. Junior, Nótár Mary, Stefano, a Khamoro cigány táncegyüttes, a Fekete Vonat, a Karaván Família, a Ternipe, a Romano Drom, az Etnorom, a Magyar Állami Népi Együttes zenekara. Szalóki Ágnes mellett jelen lesz többek között Bródy János, Hajós András, Soma és Kótai Mihály bokszoló is.
A meghívó szerint a Csík zenekar is muzsikál, de Csík János prímás elmondta: egy szerződésük nem teszi lehetővé, hogy fellépjenek a Gödörben. Az együttes vezetője hangsúlyozta: egészséges nemzeti öntudattal rendelkeznek, és azt szeretnék, ha a magyar nemzetben a nehézségek ellenére a nyugalom és a hit erősödne.
– Mivel nagyon sokat köszönhetünk a magyar népzenét éltető hagyományőrző cigány zenészeknek, és sok kiváló cigány zenész barátunk van ma is, akik magyar nótát játszó cigány muzsikusok, sajnáljuk, hogy ezen a rendezvényen alig vesznek részt ezek az emberek – tette hozzá.
Radics Ferenc, a Magyar Állami Népi Együttes prímása és egyik zenekarvezetője elmondta: nem ismerték a felhívás szövegét, őket telefonon kereste meg Kalányos Zsolt, a Khamoro vezetője a roma művészet értékeit, a romák és nem romák sikeres együttműködését felmutató rendezvény ötletével, amelyre elsősorban azért mondtak igent, mivel náluk a zenekarban példaértékű a romák és a nem romák közötti összhang, emberileg és zeneileg is. Mint fogalmazott, szerinte soha nem érte diszkrimináció a roma zenészeket, különösen nem a művészvilág részéről.
Ezt Pál István Szalonna prímás, a zenekar másik vezetője is megerősítette. Mint mondta, a cigány zenész minden korban elismert embernek számított. Hangsúlyozta: ők semmifajta politikai felhanggal rendelkező eseményre nem mondtak volna igent.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó