Elképesztő családi összefonódásokra és egy újabb, furcsa minisztériumi támogatásra bukkantunk az Oktatási és Kulturális Minisztériumban kirobbant, immár a rendőrség által vizsgált korrupciós ügyben. Többnapos adatgyűjtésünk során egyre szélesedik az esetleges érintettek köre, és néhány kivételtől eltekintve a gyanús megbízások kapcsán szinte a teljes baloldalhoz köthető vezető roma értelmiség felbukkan valamilyen összefüggésben. A botrányt kirobbantó Nagy Attila, a mentorprogram korábbi igazgatója a tárcának tett bejelentésében külön kiemelte a Romaversitas Alapítványt mint a gyanús megbízások egyik legfőbb címzettjét. Nagy szerint a mentorprogramot működtető HÖOK a Hallgatókért Alapítványnak Borovszky Tímea – a tárca időközben felfüggesztett roma származású esélyegyenlőségi főigazgatója – utasítására ötmillió forintos szerződést kellett kötnie a mentorprogram költségvetésének terhére a Romaversitasszal, a szervezet azonban nem teljesítette időre a kutatási megbízást. Ennek ellenére hárommillió forintot kifizettek a Romaversitasnak. Kiderült, az esélyegyenlőségi főigazgató egyik bizalmasa érdekelt az alapítványban: Sárközi Gábor, az EF igazgatóhelyettese másodállásban az alapítvány oktatási szakértője.
Újabb gyanús támogatásra bukkantunk a Romaversitasszal kapcsolatban, ennek összege ráadásul több mint a négyszerese a mentorprogramtól elvett pénznek. Az OKM honlapján megtalálható, 2007. december 19-i rendkívüli kormánydöntés 22 millió forintot adott a szervezetnek. Információink szerint Arató Gergely, a tárca politikai államtitkára volt az, aki december utolsó munkanapjaiban a kormány elé citálta az ügyet, és felterjesztette a Romaversitast a nagy összegű támogatásra. Ezt támasztja alá Borovszky korábbi nyilatkozata is, aki felfüggesztése napján kijelentette: 2007 végéig Arató Gergely felügyelte az esélyegyenlőségi főigazgatóság munkáját.
A Romaversitas irányítóinak listáját elnézve igazán érdekes dolgokra bukkantunk: idén februártól Daróczi Gábor vezeti a roma egyetemistákat segítő alapítványt. Daróczi is jó ismerőse az esélyegyenlőségi főigazgatóság gyanúba keveredett munkatársainak: Magyar Bálint idején a roma gyerekek integrációjáért felelős miniszteri biztos volt az oktatási tárcánál, vagyis gyakorlatilag az ő utódja lett Borovszky Tímea. Daróczi Gábor nemcsak a tárcánál rendelkezik jó kapcsolatokkal, hanem a kormánynál is, hiszen közeli rokona Daróczi Dávid kormányszóvivőnek. A Romaversitas kuratóriuma igen vegyes képet mutat: az elnök Járóka Lívia fideszes európai parlamenti képviselő, de a testület tagja Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke is. Borovszky munkatársához, Bernáth Gáborhoz kapcsolódóan egyébként egy másik közismert baloldali családhoz is eljutottunk, mégpedig a Mohácsi famíliához. Bernáth – bár a tárca munkatársa volt – az Opre Bt. kültagjaként fizetésén felül is szép summával járó megbízásokhoz jutott az oktatási minisztérium háttérintézményeitől. A hátrányos helyzetű diákok felzárkóztatására szánt Útravaló ösztöndíjprogramra előirányzott keret egy részét az Opre Bt.-nek csoportosította át a minisztérium támogatási igazgatósága, az erről szóló dokumentumot Borovszky Tímea írta alá. Egy másik megbízás szerint az Oprének tíz darab interjút kellett elkészítenie 540 ezer forintért Mohácsi Viktória testvére, Mohácsi Erzsébet Az iskolai szegregáció című könyvéhez. Az Opre Bt.-ben érdekelt Bernáth Gábor pedig nem más, mint Mohácsi Viktória SZDSZ-es politikus volt férje. Mohácsi lapunknak ugyanakkor leszögezte: ha léteznek is gyanús üzletek, ő biztosan nem érdekelt azokban, hiszen volt férjével nem jó a kapcsolatuk, jelenleg is perben állnak egymással.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés