Tizenöt előadó beszél a mai nap folyamán olyan kortárs magyar művekről, amelyeknek írói a rendszerváltozás folyamatát ábrázolták. A konferencia azt kívánja bizonyítani, hogy a magyar irodalom legjobbjait nem hagyják hidegen az égető társadalmi kérdések. Literatúránk abban a sorsdöntő történelmi helyzetben, amit rendszerváltozásnak nevezünk, megtette mindazt, amit meg kellett tennie. A konferencia fő szervezője, Bíró Gergely fiatal író, szerkesztő nem csak rendezőként jeleskedik, az ő előadása viseli a legígéretesebb címet.
A hatodik koporsó metaforikus utalás Nagy Imrének és társainak 1989-es újratemetésére, ahol a hatodik, egy szimbolikus üres koporsó volt, erről Orbán Viktor szónoklatában akkor azt mondta: e koporsóban kicsit mindannyian benne fekszünk, akik nem voltunk a Kádár-korszak haszonélvezői.
Bíró Gergely lapunk kérdésére kifejtette, hogy a Magyar Napló 2006-ban, a Barankovics István Alapítvány pedig 2007-ben írt ki regénypályázatot, mindkét pályázatra olyan műveket kellett beküldeni, amelyek az elmúlt évtizedek eseményeit dolgozzák föl. Az előbbin Kiss Judit Ágnes A keresztanya – Szomor Veron történetei, utóbbin Bányai Tamás Mire minden jóra fordul című kötetei nyerték a nagydíjat.
Váratlanul nagy volt az érdeklődés, a Magyar Naplóhoz nyolcvannyolc, a Barankovics alapítványhoz százhúsz regény, kisregény pályamunka érkezett, s zömükről elmondhatjuk, hogy a félresiklott rendszerváltozás siratófalára íródtak.
A neves hazai szerzők mellett határainkon túli magyar alkotók szerepeltek, s nagy számban tűntek fel korábban ismeretlen tehetségek. Csak egy példát mondva, a napokban jelent meg Bertha Zsolt pályakezdő író Jancsiszög című regénye, amelyben a hatvanas évektől napjainkig mutatkoznak meg a magyar történelem sorsfordulói.
A hatodik koporsó motívuma felbukkan Horváth (EÖ) Tamás Ahol a part szakad című pályadíjas regényében. Az újratemetés annak idején szimbolikus és valóságos szakítás lehetett volna a kádári történelemképpel, és az új idők nyitányát is megtestesíthette volna. A regényben, ahogy a valóságban is, az átörökített hatalom jelképe lett, ahogy minden pályamunkában is, a csalódás jut kifejezésre a gellert kapott rendszerváltozás-visszarendeződés miatt.

Fontos bejelentést tett a miniszterelnök az aszályról – videó