Rudas Imre, az egyetemi vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia elnöke nem sok esélyt lát arra, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben idén feloldanák a zár alá vett összeget. Hozzátette: az elvonást még valahogy kigazdálkodják, de a PPP-s hitelek megugrott törlesztőrészleteivel együtt már nagyon nagy a teher, és ez ügyben nem kaptak segítséget a tárcától.
A hallgatók drasztikus lépéseket sürgetnek. Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke szerint nem zárolásokra, hanem az intézményrendszer átalakítására lenne szükség. Kijelentette: ha a kormány valóban spórolni akar, el kellene gondolkodnia azon, miért kell Magyarországon 70 felsőoktatási intézményt fenntartani, amelyek közül sokban alig van hallgató. Miskolczi szerint a piacképtelen szakok megszüntetésével is sok pénzt, rezsit, bért lehetne megtakarítani – persze ez fájdalmas lenne, hiszen elbocsátásokkal járna.
A Fidesz szerint a zárolást mindenképpen megsínylik a hallgatók: vagy azért, mert a kevesebb tanár miatt csökken az oktatás színvonala, vagy mert a forráshiányt különböző diáksarcokkal próbálja pótolni az iskola.
Továbbiak az 5. oldalon