Sok történész találóan demokráciakísérletnek s nem demokráciának nevezi az 1945–47-es koalíciós időszakot. Az ország szuverenitását az 1947-es párizsi békeszerződésig a megszálló szovjetek dominálta Szövetséges Ellenőrző Bizottság korlátozta, s mindent megtett, hogy Moszkva bábfiguráit minél jobb pozícióba juttassa.
Hantó Zsuzsa most napvilágot látott kötete imponáló részletességgel dolgozza fel az 1945-től az ötvenes évek közepéig tartó időszak repressziós intézkedéssorozatát. A kollektív bűnösség alapján indokoltan három csoportot különböztet meg: a háború ürügyén felelősségre vont népcsoportokat (magyarországi németek, szlovákiai magyarok, a Szovjetunióból hazakerült hadifoglyok), a Titóval kialakult ellentét szülte intézkedések nemzetiségi kárvallottjait (magyarországi délszlávok) és a belső ellenséget (reakciósok, osztályidegenek). A könyv nemcsak a megtorlás eseményeit teszi a helyére, hanem annak jogszabályi hátterét is feltárja, kezdve az 1945-ben bevezetett bírói ítélet nélküli internálástól a lakosságcseréken, a B-listázáson, a kitelepítéseken, a munkaszolgálaton, a rabmunkáltatáson át a számtalan, ma már tragikusnak és abszurdnak ható bírósági eljárásig. Utóbbira jó példa a „közellátási bűntett”, azaz néhány konkrét példát nézve: a feljelentési kötelezettség elmulasztása a szomszéd rádiója, vagy az erdőkben lehullott ágak összegyűjtése miatt.
A korra jellemző egyébként, hogy Nagy Imre 1953-as amnesztiarendelete mintegy hatszázezer ilyen jellegű kihágási eljárást szüntetett meg. A kitelepített vagy halmozottan meghurcolt családok visszaemlékezéseit tartalmazza a munka második része. Különösen érdekes az erdélyi Jancsó família Duna-deltai, majd magyarországi meghurcoltatásának története. A könyvhöz részletes térkép- és fontos információkat, felvételeket tartalmazó CD-melléklet is társul.
Hiányoljuk ugyanakkor, hogy a kötethez nincs névmutató, néhány helyen a jegyzetapparátus hiányos, és apró tárgyi tévedések is becsúsztak (például a kivégzett miniszterelnökök, miniszterek számával kapcsolatban). Ezek egy újabb kiadás esetén könnyen korrigálhatók.
(Hantó Zsuzsa: Kitiltott családok. Magyar Ház Kiadó.)
Kovács Zoltán elárulta, mi lesz a legnagyobb vita Európa és az USA között