Hét év kormányzás után végre a szocialisták is elismerték, hogy kudarcot vallott az integrált oktatás általuk erőltetett formája. A sikertelenség fő oka, hogy nem teremtették meg a hátrányos helyzetű gyerekek többiekkel való együtt nevelésének feltételeit.
– Be kell látnunk, hogy az integrált oktatás nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket – jelentette ki Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője. Leszögezte: az utóbbi években csupán törvényekkel próbálták megoldani a kérdést, ezekhez a pedagógiai módszereket azonban nem dolgozták ki, és pénzt sem adtak eleget hozzá. Sajnos sok helyen nem teremtették meg az integráció feltételeit, a törvények mégis elrendelték az együtt nevelést. Ez gyakran azzal járt együtt, hogy a tehetősebb szülők elvitték az iskolából a gyerekeket, így magukra maradtak a hátrányos, valamint a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek.
Tatai-Tóth szerint a jövőben nem jogszabállyal és büntetéssel kell rákényszeríteni az iskolákat és a diákokat az együtt nevelésre, hanem új feltételekkel, amelyhez szükség lesz a fejlesztési pénzek elosztásának felülvizsgálására is.
*
A jövőben a hátrányos helyzetű fiatalokat és azok családját már a gyermek születésétől el kell kezdeni felkészíteni az integrációra. Ebben a jelenleginél sokkal aktívabb szerep hárul a családsegítőkre és a védőnőkre. Hároméves kortól ösztönözni kell az óvodáztatást, ami az idén megvalósul: az óvodáztatási támogatás révén pénzbeli támogatást kap az a hátrányos helyzetű család, amelyik óvodába viszi a gyermekét.
Hozzátette: garantálni kellene azt is, hogy a családok a pénzt a gyerekekre költsék, ezért a tervek szerint a pótlék nagy részét az érintettek természetbeni juttatásként kapják majd. Ilyen juttatás lehet a napi háromszori étkezés vagy az ingyenes tankönyv. Hozzátette: a szociális tárcánál napirenden van egy olyan előterjesztés, amely 14 éves kortól képzésben való részvételhez kötné a családi pótlék folyósítását.
– Örülünk, hogy az MSZP megvilágosodott, ám Tatai-Tóth András szavait csak a tettek hitelesítenék, jelenleg azonban az elmondottakkal ellentétes oktatáspolitikát folytat a szintén szocialista Hiller István minisztériuma – reagált lapunknak a hírre Sió László. Emlékeztetett: a polgári kormány már tíz évvel ezelőtt iskolába járáshoz kötötte a családi pótlékot, aminek következtében azonnal megnőtt az oktatási intézményeket látogatók száma, ám a Medgyessy-kabinet hatalomra kerülése után azonnal eltörölte az erre vonatkozó jogszabályt.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását