Néhány hete van az építőiparnak?

Bodacz Péter
2009. 03. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már csak néhány hét, és összeomlik a magyar építőipar – állapítja meg az a nyílt levél, amit a vezető szakmai szervezetek nevében tett közzé tegnap a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ). A dokumentumot jegyzők az építőipari válságkezelésről szóló határozati javaslat azonnali napirendre tűzését követelik a parlamenttől. Az ágazatban dolgozók egyöntetű véleményét megfogalmazó levél szerint az építőipar egésze – beleértve a tervezőket, mérnököket, építőanyag-gyártókat, kereskedőket, kivitelezőket, ingatlanfejlesztőket, forgalmazókat – zuhanórepülésben van. Jelentős számú vállalkozás szünteti meg működését, csökkenti létszámát egy olyan piacon, amelyik éppen a válságból való kilábalás motorja lehetne. – A naponta megjelenő politikai és gazdasági nyilatkozatok, bejelentések tovább nehezítik a helyzetet. Az építőipari válság megoldásának eszköze az országgyűlési határozat mielőbbi elfogadása és végrehajtása lehet – áll a levélben, amelynek aláírói ezzel párhuzamosan azonnali lépéseket sürgetnek, és egyeztetéseket a szakma, valamint a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Fejlesztési Bank, a kereskedelmi bankok, továbbá az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium vezetői között.
Mint arról korábban lapunk is beszámolt, a pénzügyi-gazdasági krízis építőipari következményeit mérsékelni hivatott javaslatcsomagot párját ritkító módon a parlamenti pártok és a szakma is egyöntetűen támogatta a Baráth Etele szocialista országgyűlési képviselő által vezetett építőipari ad hoc bizottságban, valamint az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságában is. Ezért – mint azt Gláser Tamás, a VOSZ alelnöke megkeresésünkre kifejtette – semmilyen ismert akadálya nincs a határozati javaslat soron kívüli tárgyalásának és elfogadásának.
– Nem látjuk, hol vannak az évek óta beígért források, a 2007 óta folyamatosan hangoztatott 1800 milliárd forintos pályázati összegből az ágazat mindeddig semmit sem látott. Az ad hoc testület által kidolgozott javaslatcsomag hatása ugyanakkor azonnal érezhető lenne, elég, ha csak a felújítások áfájának öt százalékra mérséklésére gondolunk. Ez a lépés egyszerre serkentené az építőanyag-gyártást, a munkahelyek megtartását, de bizonyosan megnövelné az állam bevételeit is – húzta alá Gláser Tamás, kiemelve: már nincs több ideje az építőiparnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.