Bár Hiller István oktatási miniszter lapunkat félretájékoztatással vádolta, és jogi lépésekkel fenyegette meg a tárca esélyegyenlőségi főigazgatóságához kapcsolódó, bűncselekménygyanús megbízásokat ismertető tényfeltáró cikkeink miatt, a tárca belső vizsgálata mégis a Magyar Nemzetet igazolta. Tegnap Hiller István rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az oktatási tárca feljelentést tett a rendőrségen a hátrányos helyzetűeket felkaroló Katapult Mentorprogramnál történt szabálytalanságok miatt ismeretlen tettesek ellen. Az eljárás lezárultáig a miniszter felfüggesztette hivatalából Borovszky Tímea esélyegyenlőségi főigazgatót, döntéséről a kormányt és kancelláriaminisztert is tájékoztatta.
Hiller szerint az esélyegyenlőségi főigazgató ellen indított fegyelmi vizsgálat megállapította, hogy a feltételezett vesztegetési ügy tisztázása túlmutat a közigazgatás határain. Az oktatási miniszter arról nem volt hajlandó beszélni, hogy mekkora összeg kapcsán merült fel bűncselekmény gyanúja, szerinte ennek megállapítása a nyomozó hatóság feladata. Hiller közölte azt is, hogy a főigazgatóság több munkatársa fegyelmi büntetést kapott, de neveket nem árult el.
Péli Erzsébet, a fegyelmi eljárást vezető vizsgálóbiztos közölte: a céljuk annak tisztázása volt, hogy az érintett köztisztviselő – azaz Borovszky Tímea esélyegyenlőségi főigazgató – vétkesen megszegte-e közszolgálati jogviszonyából eredő kötelezettségeit. Az eljárás során megállapították, hogy a kötelezettségek vétkes megszegése alaposan gyanítható, ahogy arra is alapos a gyanú, hogy a kötelezettségszegéssel egyidejűleg bűncselekmény is megvalósulhatott, ezért azt javasolta, hogy a miniszter tegyen feljelentést az ügyben. A kötelezettségszegés súlyára tekintettel kezdeményezte azt is, hogy függesszék fel állásából Borovszkyt. A hátrányos helyzetű, jórészt roma gyerekek tanulmányait segítő esélyegyenlőségi főigazgatóság irányítását Mannherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár vette át.
A felfüggesztett Borovszky Tímea állítása szerint a rendőrségi vizsgálat ellenére is teljesen nyugodt. A meggyanúsított hivatalnok azt állította: a tárca belső vizsgálata arra vonatkozott, hogy egy „pitiáner összeg” – kétszázezer forint – átadására megkért-e valakit. A vizsgálat során ketten egybehangzóan állították, hogy ő a pénz átadására utasítást adott, ám szerinte ez nem igaz, ezért hamis vád miatt feljelentette rágalmazóját. Borovszky ugyanakkor kijelentette: a pitiáner ügy kapcsán több száz millió forint szabálytalan felhasználásával vádolják. A felfüggesztett főigazgató a mentorprogram igazgatójára utalt, aki a tárcához írt bejelentésében azt állította: a főigazgató arra kérte őt, hogy titokban adjon át 600 ezer forintot egyik kollégájának a mentorprogram keretéből, mert az illetőnek Hiller István nem hagyta jóvá a fizetésemelését, így azt ilyen módon pótolhatnák. Nagy Attila és az érintett munkatárs egybehangzó állítása szerint az első, 200 ezer forintos részlet átadásakor végül úgy döntöttek, megtagadják Borovszky utasítását. Arató Gergely államtitkár esetleges érintettsége kapcsán Borovszky kijelentette: az általa vitt területet csak 2007 végéig felügyelte az államtitkár, utána Hiller István miniszter alá kerültek az esélyegyenlőségi ügyek.
A botrányt kirobbantó Nagy Attila lapunknak leszögezte: nem lepődött meg az eredményen, és reméli, hogy a rendőrség felgöngyölíti az ügyet. Hozzátette: nagyon úgy tűnik, hogy nem Borovszky Tímea az egyetlen érintett minisztériumi munkatárs az ügyben.
Emlékezetes: egy hónappal ezelőtt, az oktatási tárca által előidézett súlyos pénzhiány miatt leállt a Katapult Mentorprogram, amely a hátrányos helyzetű fiatalok egyetemi beilleszkedését, felzárkózását segítette. A mentorprogrammal kapcsolatos ügyeket addig Borovszky Tímea irányította. A csőd után Nagy Attila, a mentorprogram igazgatója különösen nagy összegre, bűnszervezetben elkövetett csalással vádolta meg Borovszkyt. Nagy többek között azt állította, hogy a főigazgató saját érdekeltségébe tartozó cégeknek, alapítványoknak adott több millió forintos megbízásokat a hátrányos helyzetű diákok tanulmányaira elkülönített keretből, és a teljes támogatási öszszeg 10-12 százalékát valódi teljesítés nélkül ezeknek igyekezett kifizetni. Lapunk elmúlt napokban megjelent tényfeltáró cikkei újabb és újabb különös szerződésekre világítottak rá, amelyek nyomán felmerülhet a gyanú, hogy az esélyegyenlőségi támogatásoknál nem csak a mentorprogram kapcsán történtek bűncselekménygyanús ügyek.
Cikksorozatunk után Hiller István félretájékoztatással vádolta meg a Magyar Nemzetet, és jogi lépéseket helyezett kilátásba, majd saját magát megcáfolva újabb vizsgálatot rendelt el az ügyben.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés