Zsákutcában a mentorprogram

Egyre komolyabbá válik az oktatási tárcánál kirobbant sikkasztási botrány, amit sokan már a Zuschlag-ügyhöz hasonlítanak. Sokat sejtet, hogy a minisztérium a mentorprogram kapcsán megvonta a jogkört a sikkasztás gyanújába keveredett esélyegyenlőségi főigazgatótól, a roma származású Borovszky Tímeától. A programért ezentúl Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár felel, aki azonnal megkezdte a tárgyalásokat a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK), hogy a hátrányos helyzetű diákokat segítő mentorprogram újraindulhasson.

2009. 03. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elvették Borovszky Tímeától a hátrányos helyzetű diákokat segítő, majd az oktatási tárca által előidézett pénzhiány miatt leállított Katapult mentorprogram ügyét – tudta meg lapunk. Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke a Magyar Nemzetnek leszögezte: tarthatatlan, hogy több mint egy hónappal a második félév megkezdése után még mindig nincs, aki segítse a hátrányos helyzetű fiatalokat az egyetemeken, mert a tárca nem adott elegendő pénzt a működésre. Leszögezte: azonnali tárgyalásokat kezdeményeztek a program újraindításához a minisztériummal, és a tárca rögtön igent mondott. Miskolczi szerint a tegnap és ma zajló tárgyalásokon a minisztériumot már nem a tárca esélyegyenlőségi főigazgatója, hanem Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár képviseli, mert a Katapult mentorprogrammal kapcsolatos ügyek kezelését a tárca elvette Borovszky Tímeától. Miskolczi azt szeretné, ha a korábbi, egész évre szóló szerződés helyett csupán féléves megállapodást kötnének a tárcával előre meghatározott támogatási összeggel, így többé nem fordulhatna elő, hogy miközben a szeptemberi tanévkezdéssel drasztikusan megnő a programban részt vevők száma, addig az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) egy fillérrel sem ad több pénzt.
Molnár Szabolcs, a programot működtető HÖOK a Hallgatókért Alapítvány kuratóriumi elnöke újabb adalékokkal szolgált a mentorprogrammal kapcsolatos meghökkentő döntésekről. Molnár szerint 2008 elején csupán 140 mentoruk és 400 hallgatójuk volt, amire elég is volt a tárca által adott pénz. Ám ekkor a felsőoktatási törvény kiszélesítette a jogosultak körét úgy, hogy a szeptemberben induló új tanévben a halmozottan hátrányos helyzetűek mellett a hátrányos helyzetűeket is fel kellett venni a programba. Ennek következtében ezerre duzzadt a mentoráltak és több mint háromszázra a mentorok száma, a tárca azonban egy fillérrel sem emelte a hallgatókra fordítható pénz összegét. Csak októberben kaptak lehetőséget arra, hogy leadják költségvetési tervezetüket, amit Borovszky tavaly decemberben azzal utasított el, hogy csupán 30 millió forint van erre a célra, készítsenek olcsóbb koncepciót. A tavalyi évre megítélt 30 millió forintot csak idén februárban fizette ki a tárca, vagyis a mentorok egy teljes éven keresztül nem kaptak ösztöndíjat, az egyéb költségeket pedig az alapítvány előfinanszírozta, ami fizetésképtelen helyzetet eredményezett. Molnár leszögezte: az új koncepció azt jelentette volna, hogy havi tízezer forintért egyetlen mentorra 10-12 hátrányos helyzetű hallgatót kellett volna bízni, ami Molnár szerint legfeljebb arra lett volna elég, hogy együtt megigyanak egy sört a kocsmában. Egy évvel korábban harmadannyi hallgató segítésére még 36 milliót fizetett a tárca.
A kuratóriumi elnök beszélt Borovszky meggyanúsításáról is. Az állami támogatás súlyos késedelme miatt ősszel ő is egyeztetett az esélyegyenlőségi főigazgatóval. Borovszky akkor azt állította: a mentorprogram igazgatója, Nagy Attila azzal fenyegetőzött, ha a tárca nem fizet, a program fennmaradásának érdekében sikkasztania kell. Molnár erre úgy reagált, hogy ha ez igaz, akkor Borovszky tegyen feljelentést a rendőrségen, a főigazgató azonban ezt nem tette meg. Nagy kérdés, Nagy Attila mit sikkasztott volna el tavaly ősszel, amikor a 2008-ra vonatkozó 30 milliót csak idén kapta meg az alapítvány. Molnár megerősítette azt is, hogy az esélyegyenlőségi főigazgató az alapítvánnyal kötött támogatási szerződésbe előre beleírta, hogy milyen cégeket kell ellátni megbízásokkal, és még azt is meghatározta, hogy ezért mennyi pénzt kell fizetniük. Lapunk úgy értesült: Hiller
István tárcájánál komolyan felmerült Borovszky eltávolítása, és már keresik az utódját.
Emlékezetes: egy hónappal ezelőtt, a felvételi jelentkezési szezon kellős közepén leállt a Katapult mentorprogram, amely a hátrányban lévő fiatalok egyetemi beilleszkedését, felzárkózását segítette. A programot eddig a HÖOK a Hallgatókért Alapítvány működtette, ám a Hiller-tárca olyan kevés pénzt adott, amelyből nem lehet fenntartani a rendszert, és februárban még meg sem kötötte az erre az évre vonatkozó szerződést. A mentorprogrammal kapcsolatos ügyeket Borovszky Tímea, a tárca esélyegyenlőségi főigazgatója irányította.
A program leállása után Nagy Attila, a mentorprogram igazgatója a tárcának írt bejelentésében különösen nagy összegre, bűnszervezetben elkövetett csalással vádolta meg Borovszkyt. Nagy többek között azt állította, hogy a főigazgató több esetben adott saját érdekeltségébe tartozó cégeknek, alapítványoknak több millió forintos megbízásokat a hátrányos helyzetű diákok tanulmányaira elkülönített keretből, és a teljes támogatási összeg 10-12 százalékát valódi teljesítés nélkül ezeknek igyekezett kifizetni. Borovszky ellen belső vizsgálatot, majd fegyelmi eljárást indítottak, jelenleg mindkettő folyamatban van. A főigazgató lapunknak aljas rágalomnak nevezte Nagy Attila vádjait, ami ellen megteszi a szükséges jogi lépéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.