A diákok könnyedén juthatnak egyetemre

Drasztikus mértékben, három év alatt felére csökkent az emelt szintű érettségi vizsgák száma – derül ki a felvételi jelentkezési statisztikákból. A kétszintű vizsgarendszer kudarcát a Hiller István által bevezetett pontszámítási rendszer súlyos aránytalansága okozza, amelynek révén a magasabb fokú vizsga nélkül is könnyen be lehet kerülni a felsőoktatásba.

2009. 04. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre kevesebb diáknak van pénze a tanulásra. A felvételi jelentkezési statisztika több pontja rámutat a családok ijesztő elszegényedésére. A legmegdöbbentőbb adat a mesterképzéseknél szerepel: míg tavaly a mesterkurzusra jelentkezők 44,5 százaléka jelölte be első helyen a költségtérítéses képzést, idén mindössze 16 százalékuk tudta ezt vállalni. Ha az összes képzést vesszük figyelembe, akkor is óriási a csökkenés: idén mindössze a felvételizők 13,5 százaléka jelentkezett fizetős képzésre, egy évvel korábban ez az arány 19,5 százalék volt, hat éve pedig 36,65 százalék. A felsőfokú szakképzésre jelentkezők számának drasztikus növekedése is pénzhiányt sejtet: ezekre 30 százalékkal jelentkeztek többen, mint egy évvel korábban. A kurzus népszerűség-növekedése mögött az állhat, hogy az csupán kétéves, vagyis rövid ideig kell a diák tanulmányait finanszírozni a felsőfokú oklevél megszerzéséhez.


Három év alatt huszonkétezerrel, közel ötven százalékkal csökkent az emelt szintű vizsgák száma, miközben idén összességében 15 ezerrel több érettségi vizsgát rendeznek, mint 2006-ban – derül ki a lesújtó adat a felvételi jelentkezési statisztikákból. Míg három éve még az összes vizsga közel tíz százaléka zajlott a magasabb fokú tudást igénylő emelt szinten, addig mára alig öt százalékra zsugorodott ez a szám. Az emelt szintű vizsgák száma évről évre apadt: 2006-ban 46 ezer, tavaly már csak mintegy 28 ezer volt, idén pedig 25 ezer vizsga lesz. Emlékeztetőül: idén 13 ezerrel többen érettségiznek, és több mint 30 ezerrel többen felvételiznek, mint tavaly, az emelt szintű vizsgák száma mégis háromezerrel kevesebb az egy évvel ezelőttinél.
A számok azt bizonyítják, hogy jelenlegi formájában megbukott a kétszintű érettségi rendszer, ennek azonban nem a vizsgatípus az oka, hanem a Hiller István által bevezetett súlyosan aránytalan pontszámítási rendszer, amely gyakorlatilag feleslegessé teszi az emelt szintű vizsga megszerzését, a diákoknak pedig eszükben sincs többet tanulni és nagyobbat kockáztatni, amikor könnyedén bekerülhetnek az egyetemre a kevesebb tudást igénylő középszintű matúrával is.
Az emelt szintű vizsgák aggasztó csökkenése már évek óta problémát jelent. A szakemberek, a Fidesz, sőt még az MSZP egyes képviselői is az emelt szintű vizsga kötelezővé tételében látják a megoldást, az oktatási tárca azonban hajthatatlan. A szakértők úgy látják, az egyetemi lobbi állhat Hiller elutasítása mögött. Porogi András, a Magyar Nevelők és Tanárok Egyesületének (Mante) elnöke korábban lapunknak kifejtette: a középiskolai oktatásra és a diákok fejlődésére nézve is káros, hogy középszintű vizsgával is be lehet kerülni a felsőoktatásba, mert ez a diákokat nem ösztönzi tanulásra. Leszögezte: a Hiller István által bevezetett 400 + 80 pontos pontrendszer tovább ront a helyzeten: a tavaly debütált rendszerben a maximálisan megszerezhető 80 pluszpont emelt szintű vizsga nélkül is összegyűjthető, például nyelvvizsgával, tanulmányi versennyel. Ha a diák máshonnan összegyűjti a pluszpontokat, nincs értelme magasabb fokú vizsgát tennie, mert azért már nem jár jutalom. Porogi kijelentette: csak az emelt szintű vizsga jogszabályban rögzített kötelezővé tétele javíthatna a helyzeten. Arra várni felesleges, hogy az egyetemek saját hatáskörben felvételi követelménnyé tegyék a vizsgát, a felsőoktatási intézményeknek ugyanis ez nem érdekük, hiszen nagyobb tudást követelve csak kevesebb diákot tudnának felvenni. A rektorok saját hatáskörben eddig is kötelezővé tehették a vizsgát, elsöprő többségük azonban pénzügyi megfontolások miatt nem döntött így, és várhatóan a jövőben sem tesz másként. Hozzátette: ha nem hajlandók változtatni, tudomásul kell venniük, hogy felkészületlen diákok tömegei lepik el a felsőoktatási intézményeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.