A tanárok a vagyonzárolás feloldását követelik

Óriási felháborodást váltott ki az oktatást érintő újabb vagyonzárolás, amely már az érettségi biztonságos lebonyolítását is kérdésessé teszi. A Fidesz szerint Hiller István oktatási miniszter kormányon belüli elképesztően gyenge érdekérvényesítő képessége juttatta oda a hazai oktatást, hogy már az alapműködés is veszélybe került. A tanárok a zárolás azonnali feloldását követelik.

2009. 04. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átlépte az oktatási szereplők tűrőképességének határát Szűcs Erika szociális miniszter legújabb döntése, amely – a válságbüdzsé közoktatást érintő negyvenmilliárd forintos elvonása után – újabb négymilliárd forintot von el az oktatástól. Hátrálni azonban már nincs hová, egyetlen fillér elvonása is évtizedes programokat dönthet romba.
– Követeljük, hogy Szűcs Erika azonnal oldja fel az oktatást érintő zárolásokat! – jelentette ki lapunknak Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke. Leszögezte: támogatják az oktatási tárca minden olyan lépését, amely a pénz visszaszerzésére irányul. Kerpen szerint elfogadhatatlan, hogy a jelenlegi helyzetben akár egyetlen fillért is elvonjanak a már így is súlyos finanszírozási gondokkal küzdő oktatástól, az pedig egyenesen elképesztő, hogy Szűcs Erika a tehetséggondozó programok akadályozásával éppen a legrászorultabb gyerekektől venné el a továbbtanulás lehetőségét. Mint mondta, Szűcs Erika lépése jóvátehetetlen károkat okoz, hiszen az eddig felkarolt hátrányos helyzetű fiatalok a tehetséggondozó programok sérülése esetén becsapottnak érzik magukat, és elvesztik motivációjukat a tanulás iránt. Ha ez megtörténik, hosszú évek kemény munkája és a tehetséggondozásra fordított temérdek pénz mehet veszendőbe.
A Fidesz szerint felháborító és erkölcstelen Szűcs Erika lépése, de Hiller Istvánt legalább anynyira felelősnek tartják a történtekért, mint minisztertársát, hiszen Hiller kormányon belüli elképesztően gyenge érdekérvényesítő képessége vezetett az oktatás kivéreztetéséhez. Sió László (Fidesz) leszögezte: Hiller az utóbbi években szinte soha nem tudta megvédeni a megszorításoktól az oktatást, sőt az esetek többségében ez a terület szenvedte el a legnagyobb véráldozatokat. Mára már csak néhány olyan, kormányokon átívelő alapprogram maradt meg, így a kompetenciamérés és az a hátrányos helyzetű gyerekek tanulását segítő segítő Arany János program, amelyek előrevitték az oktatást, most azonban az utolsó, még működő programok is veszélybe kerülnek. Sió szerint Hiller gyengeségét jól mutatja, hogy az OKM a kormányon belüli csatározások során még annyi pénzt sem tudott összeszedni, amelyből az alapműködést finanszírozni tudná.
Lapunk tegnap számolt be arról, hogy Szűcs a gazdasági válságra hivatkozva négymilliárd forintot zárolt a Munkaerő-piaci Alap oktatásra elkülönített keretéből, így veszélybe került az Arany János szakiskolai program és a Nemzeti tehetség program megvalósulása, leállnak a szakképzési fejlesztések, és még az idei érettségi vizsgák biztonságos lebonyolítása is kérdésessé vált. Hiller István alapprogramjait azért tudja dugába dönteni Szűcs, mert a szocialisták korábban kivették a kezéből a szak- és felnőttképzés finanszírozását, és a szociális miniszter hatáskörébe helyezték azt. A kormány által vagyonzárolásra felszólított Szűcs Erika így természetesen az oktatási feladatoknál kezdte a kiadások megnyirbálását, hiszen szakmailag ezért nem őt, hanem Hiller Istvánt veszik elő, az érintettek az oktatási miniszteren kérik majd számon a helyzetet.

Hillernek egyetlen fillérje sincs. Az a hatvanmillió forint is a Szűcs Erika által zárolt vagyonhoz tartozik, amelynek elvonása miatt még tíz évig biztosan nem fog kiderülni, hogy az elmúlt tíz évben oktatási reformokra elköltött százmilliárdok hasznosak voltak-e, vagy vakvágányon vagyunk – tudta meg lapunk. Megírtuk: a szociális miniszter elvonta a felnőtt írásbeliség vizsgálatára elkülönített pénzt, és ezzel kizárta Magyarországot a nemzetközi felmérésből. Érdeklődtünk a Hiller-tárcánál, saját keretükből elő tudják-e teremteni a hatvanmillió forintot, amely a kutatásban való részvételhez kell, ám a válaszuk azt sejteti, hogy Hiller kaszszájában erre aligha van keret. A hivatalos válasz szerint folyamatosan egyeztetnek a szociális tárcával és keresik a lehetséges megoldást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.