Chávez háromszorosára növelte a belső adósságot és 12 százalékra a forgalmi adót, de mégsem szánta rá magát, hogy elrendelje a világon a legolcsóbbak közé számító benzin árának emelését, holott néhány napja célzott rá. A bolívárt sem értékelte le, de közölte, hogy két részletben, májusban és szeptemberben 20 százalékkal megemeli a minimálbért. Indokolásában elmondta, hogy az áfát akkor csökkentették 15 pontról 9-re, amikor a szárnyaló olajár révén megtehették, most viszont a kapitalizmus válsága miatt kénytelenek az ellenkezőjét tenni, bár egyelőre csak 3 százalékkal. Meggyőződése szerint az ország nemcsak kiheveri ezt a helyzetet, hanem meg is erősödik.
A takarékossági intézkedések bejelentése előtt Chávez sikertelenül vetette fel az olajexportáló országok szervezetében, hogy az OPEC csökkentse az olajkitermelési kvótákat. Hangsúlyozta, hogy elsőbbséget kapnak a kőolajágazat befektetései, de többet fordítanak majd más ágazatokra is. Chávez beszédében kitért a bankok államosítására, és mivel a napokban jelezte, mégis visszavásárolja a spanyol óriásbank, a Banco Santander (BSCH) venezuelai leányvállalatát, egyúttal üzent a bankszakmának, hamarosan állami kézbe veszi a nemzeti jegybankot is.
Chávez önmegtartóztatást kért a közhatalom képviselőitől, és a fényűzésnek számító költségek elhagyását várja tőlük, például a járműpark vagy a régi bútorzat cseréjének elhalasztását. Venezuela bevételeinek több mint 90 százalékát a nyersolajeladásból szerzi, és a BBC spanyol változatának írása meg nem nevezett közgazdász elemzőkre hivatkozva megállapítja, hogy a jelenlegi intézkedések szerintük még nem orvosolják a problémák gyökerét. A tudósító emlékezteti olvasóit, azért nem került sor a benzináremelésre, mert továbbra is kényes kérdés: 1989-ben a híres és véres caracasi lázadás is részben emiatt kezdődött. Beszéde előtt néhány órával Chávez azt is közölte, hogy a hadsereg birtokba vette a tavaly november végi tartományi választások után az öt ellenzéki tartomány kezébe került országúti csomópontokat, kikötőket és repülőtereket.
Szabad melegházasság? A költségvetési módosítások közzétételével egy napon közölték az egyik képviselőnő bejelentését, hogy a parlament hamarosan újra napirendre tűzi, és megvitatása után engedélyezi a tartósan együtt élő melegpárok házasodását. (S. T.)
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó