Ha minden az újra egymásra talált egykori koalíciós társak, az MSZP és az SZDSZ háttérpaktuma szerint alakul, mától a jelenlegi gazdasági miniszter, egykori Wallis-vezér ülhet a kormányfői székbe, miután a parlamentben leteszi esküjét. Bajnai Gordon várhatóan ma nevezi meg kormánya tagjait.
A Hajdú-Bét-ügy kapcsán a tönkrement gazdák sorsáért felelős Bajnai Gordon miniszterelnöki beiktatásához az Országgyűlés ötven százaléka plusz egy fő többségének a támogatása is elég lesz. Eszerint – a tartósan beteg Horn Gyula miatt – legkevesebb 193 szavazatra lenne szüksége a kijelölt kormányfőnek a most 385 fős Országgyűlésben. A támogató voksok a kétszázat is meghaladhatják, amennyiben a 188 fős MSZP-frakció mellett a szabad demokraták túlnyomó többsége, valamint a papíron független Gyenesei István önkormányzati miniszter is igennel szavaz. Emellett az exfideszes, most független, ám miniszterelnöki megbízottként ténykedő Császár Antal szavazatára is számíthat Bajnai. Ismert, a 19 fős SZDSZ-ből hárman – Gulyás József, Béki Gabriella és Velkey Gábor – jelezték, hogy nem támogatják Bajnait. A frakcióval nem rendelkező MDF azt jelezte előzetesen, hogy elutasítják az új kormányfő megválasztását, de kétséges, hogyan voksol Lengyel Zoltán – aki az utóbbi egy évben minden fontos szavazás során a kisebbségi kormányt erősítette –, Dávid Ibolya pártelnök pedig külföldi elfoglaltsága miatt lehet távol a mai üléstől. A Fidesz és a KDNP honatyái a ma délelőtti frakcióülésén két verzió közül választhatnak: nem vesznek részt a konstruktív bizalmatlansági indítvány szavazásánál, illetve elutasítóan voksolnak. Információink szerint annak van nagyobb valószínűsége, hogy még úgy sem asszisztálnak a kormány megalakulásához, hogy megnyomják a nem gombot. A parlamenti ülés egyébként Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon egyórás felszólalásával kezdődik, amelyhez két körben, először 20-20, majd 10-10 percben szólhatnak hozzá a frakciók.
Mindeközben a Kossuth téren tüntetés lesz ma déltől este tíz óráig, miután a Civil Összefogás Fórum (CÖF) tovább folytatja másfél hete megkezdett tiltakozását a szerintük illegitim, senki által meg nem választott kormány ellen. A több száz szervezetet összefogó CÖF százezreket vár a Parlament elé, az Alkotmány utcához – itt lesz a színpad is – a közvetlen demokrácia érvényesülése érdekében, a parlament feloszlatását és előre hozott választásokat követelve. A rendőrség ma fémkordonokkal zárta le az Országház előtti teret, ám a Miniszterelnöki Hivatal előtt, az Alkotmány utcánál és környékén, valamint a Parlament északi részénél adott a lehetőség a tiltakozásra.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?