Bent szavazás, kint tüntetés

Ma kora délután egyszerre dönt az Országgyűlés Bajnai Gordon miniszterelnöki megválasztásáról és Gyurcsány Ferenc megbuktatásáról a szocialisták által beterjesztett konstruktív bizalmatlansági indítvány részeként. A Civil Összefogás Fórum ismét százezreket vár tiltakozni a szerintük illegitim, senki által meg nem választott miniszterelnök és kormánya ellen déltől estig a Parlament elé.

2009. 04. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha minden az újra egymásra talált egykori koalíciós társak, az MSZP és az SZDSZ háttérpaktuma szerint alakul, mától a jelenlegi gazdasági miniszter, egykori Wallis-vezér ülhet a kormányfői székbe, miután a parlamentben leteszi esküjét. Bajnai Gordon várhatóan ma nevezi meg kormánya tagjait.
A Hajdú-Bét-ügy kapcsán a tönkrement gazdák sorsáért felelős Bajnai Gordon miniszterelnöki beiktatásához az Országgyűlés ötven százaléka plusz egy fő többségének a támogatása is elég lesz. Eszerint – a tartósan beteg Horn Gyula miatt – legkevesebb 193 szavazatra lenne szüksége a kijelölt kormányfőnek a most 385 fős Országgyűlésben. A támogató voksok a kétszázat is meghaladhatják, amennyiben a 188 fős MSZP-frakció mellett a szabad demokraták túlnyomó többsége, valamint a papíron független Gyenesei István önkormányzati miniszter is igennel szavaz. Emellett az exfideszes, most független, ám miniszterelnöki megbízottként ténykedő Császár Antal szavazatára is számíthat Bajnai. Ismert, a 19 fős SZDSZ-ből hárman – Gulyás József, Béki Gabriella és Velkey Gábor – jelezték, hogy nem támogatják Bajnait. A frakcióval nem rendelkező MDF azt jelezte előzetesen, hogy elutasítják az új kormányfő megválasztását, de kétséges, hogyan voksol Lengyel Zoltán – aki az utóbbi egy évben minden fontos szavazás során a kisebbségi kormányt erősítette –, Dávid Ibolya pártelnök pedig külföldi elfoglaltsága miatt lehet távol a mai üléstől. A Fidesz és a KDNP honatyái a ma délelőtti frakcióülésén két verzió közül választhatnak: nem vesznek részt a konstruktív bizalmatlansági indítvány szavazásánál, illetve elutasítóan voksolnak. Információink szerint annak van nagyobb valószínűsége, hogy még úgy sem asszisztálnak a kormány megalakulásához, hogy megnyomják a nem gombot. A parlamenti ülés egyébként Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon egyórás felszólalásával kezdődik, amelyhez két körben, először 20-20, majd 10-10 percben szólhatnak hozzá a frakciók.
Mindeközben a Kossuth téren tüntetés lesz ma déltől este tíz óráig, miután a Civil Összefogás Fórum (CÖF) tovább folytatja másfél hete megkezdett tiltakozását a szerintük illegitim, senki által meg nem választott kormány ellen. A több száz szervezetet összefogó CÖF százezreket vár a Parlament elé, az Alkotmány utcához – itt lesz a színpad is – a közvetlen demokrácia érvényesülése érdekében, a parlament feloszlatását és előre hozott választásokat követelve. A rendőrség ma fémkordonokkal zárta le az Országház előtti teret, ám a Miniszterelnöki Hivatal előtt, az Alkotmány utcánál és környékén, valamint a Parlament északi részénél adott a lehetőség a tiltakozásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.