Diszkriminatív tervek

Tiltakozik a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete a családi pótlékra jogosultak körének szűkítése, illetve a juttatás jövedelemhatárhoz kötése ellen. A szülők szerint a nevelési-iskoláztatási támogatás alanyi jogon jár, a gyerekek közötti különbségtétel nemzetközi jogot sért.

2009. 04. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alkotmányos alapjogokat és nemzetközi egyezményeket sért, ha a minden gyermeknek alanyi jogon járó, nálunk családi pótléknak nevezett nevelési-oktatási támogatásból kizárják a gyerekek egy részét, vagy a család jövedelmi helyzete alapján differenciálják a juttatást – jelentette ki Keszei Sándor, a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) elnöke a szociális tárcánál tervezett megszorítások kapcsán. Leszögezte: jelenleg a családi pótlék a gyerek közoktatási tanulói jogviszonyának megszűnéséig, de legkésőbb 23 éves korig jár. Az eddig ismertté vált megszorítójavaslat szerint azonban a jövőben csak a tanköteles kor lejártáig, vagyis 18 éves korig folyósítanák a juttatást, 15 éves kor felett pedig felfüggesztenék a pénz folyósítását, ha a gyerek nem jár iskolába. A tervek között szerepel az is, hogy a családi pótlékot bevonják az adóalapba, így a jobban kereső szülő gyermekének kevesebb pénz jár, mint a többieknek.
Keszei Sándor közölte, a nemzetközi egyezmény, amelyet a magyar kormány is aláírt, tiltja az oktatásban való megkülönböztetést.
Az érdekvédő szerint azzal, hogy 18 év felett akkor sem járna támogatás, ha a fiatal tanul, éppen azt érnék el, hogy még nagyobb lenne a leszakadt, munkaerőpiacon elhelyezkedni képtelen szakképzetlen réteg. Hangsúlyozta: tisztában van azzal, hogy az ország súlyos válsága miatt szükség van megszorításokra, ám az eddig felvázolt elképzelések jogsértők, szülő- és tanulóellenesek, amelyek diszkriminatívan nyirbálják meg a gyermekek után járó szociális juttatásokat. A szülők a rendszer gyökeres átalakításában látják a megoldást. Az MSZOE azt javasolja, hogy az egységes családi pótlékot szüntessék meg, és hozzanak létre helyette két támogatási formát: a nevelési és iskoláztatási támogatást és az egyéb családi juttatást. A nevelési-oktatási támogatás óvodáskortól a tanulói jogviszony megszűnéséig, de legkésőbb 23 éves korig járna. Ez minden gyermeket alanyi jogon illetne meg és összege is egyforma lenne, hiszen az oktatáshoz, iskoláztatáshoz kötődő támogatások között a jogrendszer szerint nem lehet különbséget tenni. A családi juttatás a gyermek születésétől a tanulmányok befejezéséig, de legkésőbb 26 éves korig járna. A családi juttatás a főiskolai, egyetemi hallgatókat is megilletné, hiszen ők is keresőképtelenek. Keszei Sándor egyébként egészen elképesztőnek tartja, hogy ma a felsőoktatásban tanuló diákok után egyetlen fillér családi pótlék sem jár. – A családi juttatás összegét már lehetne differenciálni az érintettek jövedelmi viszonya, illetve a gyermek szociális helyzete alapján, hiszen az – az oktatási támogatás elkülönítése után – már nem kapcsolódna az iskoláztatáshoz – fogalmazott az érdekvédő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.