Óriási felháborodást váltott ki a felsőoktatás szereplőiből az a szabad demokrata–szocialista törvényjavaslat, amely külföldi iskolák letelepedését szorgalmazza Magyarországon. Lapunk úgy értesült: több hazai iskola került a csőd szélére, főként azok, amelyek a Magyar Bálint oktatási minisztersége alatt bevezetett úgynevezett PPP-rendszerben hitelt vettek fel magántőkésektől, és közben a törlesztőrészleteik az egekbe szöktek. A külföldi tőke ezeket az intézményeket akarja felvásárolni fillérekért. A külföldieknek azonban még ez sem elég: az évek óta tartó elszegényedés miatt ugyanis Magyarországon már nincs jelentős kereslet a fizetős képzések iránt, ezért az iskolák csak akkor telepednek le nálunk, ha állami támogatást kapnak a hallgatók egy része után.
– Elképesztőnek tartjuk és határozottan visszautasítjuk a szocialista–liberális javaslatot, mert az hihetetlen károkat okozna a magyar államnak, a magyar hallgatóknak és oktatóknak, valamint a hazai felsőoktatási intézményeknek is – reagált lapunknak Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) elnöke. Az érdekvédő leszögezte: ha a javaslatot elfogadja az Országgyűlés, akkor magyar hallgatók ezrei szorulhatnak ki az ingyenes felsőoktatásból, és a helyükön külföldi diákok tanulhatnak a magyar állam pénzén. Emlékeztetett: miközben idén a tandíj eltörlésének köszönhetően harmincezerrel többen jelentkeztek főiskolára, mint tavaly, az államilag finanszírozott hallgatói létszám egyetlen fővel sem nőtt. Ha a keretszámból még a külföldiek is elvesznek, a magyar diákok borzasztó nehéz helyzetbe kerülhetnek. Kis Papp szerint álságos Sándor Klárának, a javaslat egyik SZDSZ-es benyújtójának az érvelése, amely szerint az európai uniós országokban a magyar fiatalok is tanulhatnak ingyen, a hazai családok elsöprő többsége ugyanis képtelen finanszírozni gyermeke évekig tartó külföldi tartózkodását. Hozzátette: a külföldi oktatók munkavállalási engedély nélküli alkalmazása magyar oktatók ezreinek állását veszélyezteti, mert a külföldi iskolák elszaporodása és az odacsöpögtetett állami pénzek miatt magyar intézmények tömegei mehetnek csődbe.
– Nevezze meg Sándor Klára, hogy melyek azok a hazai iskolák, amelyekben kritikán aluli a színvonal, hiszen az elmúlt hét évben csak gigantikus minőségfejlesztésről hallottunk a szabad demokratáktól és szocialistáktól – jelentette ki lapunknak Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke. A hallgatói érdekvédő leszögezte: a jelenlegi gazdasági helyzetben még a gondolata is felháborító annak, hogy külföldi iskolák külföldi hallgatóinak tanulmányait magyar pénzből finanszírozzák. Elképesztő, hogy a csőd közeli helyzetben ilyen javaslatok kerülhetnek a parlament elé. Ma éppen ezzel ellentétesen kellene cselekedni, és a nehéz anyagi helyzetben lévő magyar hallgatók védelmére, a hátrányos helyzetű fiatalok anyagi okokból történő kihullásának megakadályozására kellene kidolgozni terveket. Miskolczi szerint a javaslat a magyar költségvetésnek is rossz, hiszen a külföldi iskolák nem Magyarországnak termelik a profitot, a pénzt azonban mi adjuk hozzá. Az érdekvédő attól tart, hogy a javaslat elfogadása esetén a Magyar Bálint által ígért minőségjavulás helyett a valóságban minőségromlás következne be, ráadásul az indítvány súlyos visszaélésekre, ezen keresztül pedig a hazai minőségi felsőoktatás szétverésére adna lehetőséget. Azzal ugyanis, hogy a külföldi szaklétesítést – Magyar Bálint tavaly keresztülvert törvénymódosítása alapján – itthon már nem kell akkreditálni, olyan hazai, rossz minőségű oktatási vállalkozások jegyeztethetik be magukat külföldön, amelyek itthon nem feleltek meg a feltételeknek. Külföldi iskolaként azonban elindíthatnák képzéseiket, sőt még állami pénzt is kapnának.
A Fidesz szerint ilyen horderejű döntéshez nincs felhatalmazása a ma hatalmon lévőknek, a javaslat maga pedig felelőtlen és káros. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője lapunknak leszögezte: valóban vannak minőségi problémák a magyar felsőoktatásban, amelyek kialakulásában főszerepet játszottak a szocialisták és a szabad demokraták az elmúlt években. Ide-oda csapkodó, bizonytalanságot előidéző jogi szabályozás, elégtelen finanszírozás társult átgondolatlan tervekhez. Cinikus, hogy Magyar Bálinték most éppen az általuk kiéheztetett hazai egyetemeket akarják megversenyeztetni a jó anyagi helyzetben lévő külföldi intézményekkel, ráadásul úgy, hogy ehhez még magyar állami pénzt is adnának utóbbiaknak.
Lapunk egyébként úgy tudja: Manherz Károly, az oktatási tárca felsőoktatási szakállamtitkára ellenzi Magyar Bálint javaslatát, kérdés azonban, hogy szakmai érveivel mire megy Hiller István oktatási miniszternél, hiszen az indítvány egyik benyújtója a parlament oktatási bizottságának szocialista elnöke, Szabó Zoltán.
Tegnap megírtuk: a nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmények létrehozásáról szóló törvény megalkotásával hárítaná el az akadályt a külföldi egyetemek magyarországi letelepedése elől az MSZP és az SZDSZ. A Magyar Bálint, Sándor Klára, Hankó Faragó Miklós és Szabó Zoltán által jegyzett indítvány elfogadása esetén a külföldi intézmények is részesülhetnek majd az államilag támogatott férőhelyekben, sőt, külföldiek is tanulhatnak a magyar állam pénzén. Ha a külföldi hallgatók száma jelentősen megnő a hazai ingyenes képzésben, azzal magyar diákok ezrei szorulhatnak ki. Sándor Klára, a javaslat egyik szabad demokrata kidolgozója lapunk kérdésére kijelentette: túl sok a magyar felsőoktatási intézmény, amelyek közül jó néhány rendkívül gyenge színvonalon működik. A javaslat elfogadása esetén ezért a hazai iskolák nagy hányadát nem a külföldi konkurencia, hanem gyenge minőségük veszélyezteti.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében