Kettős mérce az egyetemi zárolásnál

Bár az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) azt állítja, hogy a vagyonzárolást az összes egyetemnél arányosan hajtotta végre, a valóságban ez nem igaz. A Színház- és Filmművészeti Egyetem a legnagyobb vesztes, a legkisebb áldozattal pedig a Pécsi és a Szegedi Tudományegyetem, valamint a Semmelweis Egyetem úszta meg a megszorítást. Sokan politikai megfontolásokat sejtenek az aránytalanságok mögött.

2009. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az oktatási tárca a napokban még azt állította az egyik internetes hírportálnak, hogy arányaiban minden egyetemet egyformán érintett a vagyonzárolás, és a zárolt összegek csupán azért térnek el, mert az iskolák méretétől függően az állami támogatások nagysága is különböző, a valóságban ez nem igaz. A Szegedi Tudományegyetemnek évente kifizetett állami támogatás mértéke például ötvenszer akkora, mint a Színház- és Filmművészeti Egyetemnek adott pénz, ám az elvonások között már koránt sincs ekkora eltérés: a különbség csak 18-szoros. Ha tehát százalékos arányban vizsgáljuk a zár alá vont vagyont, óriásiak az eltérések.
Lapunk kérésére az oktatási tárca elküldte azt a listát, amelyen szerepel az egyetemek 2009-re előirányzott állami támogatásának összege, és a most zár alá vont összeg is. Ebből kiderül: az egyetemek közül a legnagyobb vesztes a Színház- és Filmművészeti Egyetem, amelynek a jövőben költségvetésének 1,5 százalékát kell nélkülöznie, míg a legkisebb elvonás a Semmelweis Egyetemet érinti 0,3 százaléknyi zár alá vont vagyonnal, vagyis arányaiban a különbség ötszörös. Az még érthető lenne, hogy miért az orvosit érte a legkisebb elvonás, hiszen az orvosi képzés a legköltségesebb, ám vannak egyéb, figyelemre méltó aránytalanságok is: a Pécsi és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) támogatásának alig fél százalékát zárolták, míg Magyarország legpatinásabb iskoláját, az Eötvös Loránd Tudományegyetemet (ELTE) több mint 1 százalékos elvonással sújtották: az ELTE 2,7 milliárd forintos támogatásából ugyanúgy 280 millió forintot zárolt Hiller, mint a szegedi egyetem 5,3 milliárd forintos forrásából. Hasonló módon bántak el a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel is: tőlük ugyanúgy 246 millió forintot vontak el, mint Pécs kétszer akkora költségvetéséből.
Több mint egy százalékot vontak el még a Pannon Egyetemtől, a Magyar Képzőművészeti Egyetemtől, a Miskolci Egyetemtől és a Széchenyi István Egyetemtől. Több mint másfél százalékos zárolásra kényszerült a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem.
Egyes szakemberek szerint nem szakmai megfontolások, hanem politikai szempontok alapján döntöttek a tárcánál az elvonások mértékéről. Tény, például Szabó Gábor szegedi rektor évek óta támogatja Hiller István felsőoktatással kapcsolatos döntéseit, a tandíj bevezetése mellett is kiállt, ma pedig ő a rektorok érdekérvényesítő szervezetének, a Magyar Rektori Konferenciának (MRK) a társelnöke. A műszaki egyetemre azóta jár rá a rúd, amióta nem Molnár Károly, a tandíj élharcosa az iskola rektora. Emlékezetes: a népszavazás után Molnárt kutatásfejlesztési miniszteri poszttal jutalmazta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Ezzel szemben a BME új rektora, Péceli Gábor nem nagyon hallatja a hangját belpolitikai kérdésekben, ahogy Hudecz Ferenc, az ELTE rektora sem. Talán nem véletlen, hogy e két nagy múltú egyetem rektora az MRK elnökségének sem tagja. Emlékezetes: a gazdasági válság miatt hétmilliárd forintot zárolt korábbi költségvetéséből az Oktatási és Kulturális Minisztérium, ebből közel hárommilliárdot közvetlenül az egyetemektől vett el. A beruházásokra, felújításokra elkülönített keretből 2,5 milliárd forintot, a felsőoktatás fejezeti kezelésű előirányzataiból 790 milliárd forintot zároltak. A kulturális intézményektől közel háromszázmillió forintot vontak el. Az egyetemekkel szembeni elvonás különösen kegyetlen, hiszen az iskolák nemrég kértek anyagi segítséget a tárcától, mert alig tudják fedezni kölcsöneik hatalmasra duzzadt törlesztőrészletét. Rudas Imre, az MRK elnöke lapunk ezzel kapcsolatban azt mondta a zárolt pénzt elvileg még visszakaphatják, ám erre a jelenlegi gazdasági helyzetben nem sok esélyt lát. Hozzátette: az elvonást valahogy kigazdálkodják, de a PPP-s hitelek megugrott törlesztőrészleteivel együtt már nagyon nagy a teher, és ez ügyben egyelőre nem kaptak segítséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.