A Közép-magyarországi Regionális Államigazgatási Hivatal februári jogerős döntése megszüntette a Tizenkét Karátos Magángimnáziumot, mert az iskola engedély nélkül működött a budapesti Istenhegyi út egyik irodaházában. Ez azt jelenti, hogy az oda járó százötven gyereknek csaknem két hónapja megszűnt a tanulói jogviszonya. Az intézmény igazgatója állítja: csak nemrég értesítették őket a határozatról. Az eset példa nélküli: még soha sem történt meg, hogy az állami szervek év közben zárjanak be egy intézményt, sőt erre a törvény sem ad lehetőséget.
– Ma délelőtt a tanulók, szülők és a tanárok demonstrálni fognak az Oktatási és Kulturális Minisztérium épülete előtt. Azt követeljük Hiller István minisztertől, hogy vonja vissza a jogsértő döntést, amely év közben szüntette meg az iskolát, és tegye lehetővé, hogy a diákok ott érettségizzenek le, ahol felkészültek erre – jelentette ki lapunknak Marossy Endre, a Tizenkét Karátos Magángimnázium igazgatója. Szerinte elképesztő, hogy két hónappal az érettségi vizsgák előtt jut eszébe az állami szerveknek az iskola bezárása.
Tény, hogy az állami szervek már három éve tudnak róla, hogy az iskola engedély nélkül működik, eddig azonban nem gátolták meg ezt, sőt tavaly szeptemberig állami normatívát is kapott az intézmény.
2006 elejéig a magániskola a II. kerületi Hárshegyi úton, egy, a VI. kerületi önkormányzattól bérelt ingatlanban működött – legálisan. Ekkor azonban a VI. kerület felmondta az iskolát működtető alapítvánnyal kötött bérleti szerződést, és tanév közben az utcára tette őket. Arról, hogy erre miért került sor, eltérőek a hírek: Bakonyi László, az iskola működését ellenőrző Oktatási Hivatal (OH) vezetője elszámolási vitákról tud, Marossy viszont azt állítja, az önkormányzat el akarta adni az ingatlant. Ezután Marossy a szomszéd épületet bérelte ki az V. kerülettől, ám ismeretlen okból onnan is menniük kellett. Ekkor kerültek a XII. kerületi Istenhegyi út egy irodaházába. Adásvételi szerződést kötöttek az ingatlan tulajdonosával, ám a pénzt a hírek szerint nem fizették ki neki. A magániskola csak a legelső, Hárshegyi úti épületre kapott működési engedélyt, a többi helyen illegálisan működött. Erről a hatóság is tudott.
2006 tavaszán, amikor az iskola először költözött, a Fővárosi Önkormányzathoz fordult, és kérte az új székhely engedélyezését. Az önkormányzat azonban nem adta ki az engedélyt, és megszüntette az iskolát, a Magyar Államkincstár pedig megvonta a gyerekek után járó állami normatívát az intézménytől. Marossyék ekkor fellebbeztek a Fővárosi Közigazgatási Hivatalnál, ott pedig felülbírálták az önkormányzat döntését, és működési engedély nélkül további három évig hagyták működni az iskolát.
– Hiba volt az akkori döntés – jelentette ki lapunknak Bakonyi László, az OH elnöke. Tavaly tavasszal került ismét a hatóságok figyelmének középpontjába az iskola. Szerinte ekkor már az újabb illegálisan létesített székhelyen, az Istenhegyi úton működött az intézmény, és egy szomszéd tett bejelentést a hivatalnál. Az OH pénzbírsággal sújtotta az intézményt, és – mivel a hivatalnak nincs jogköre az iskola megszüntetésére – az ügyben hatáskörrel rendelkező Fővárosi Önkormányzathoz továbbította az esetet. Bakonyi leszögezte: a Fővárosi Önkormányzat kiderítette, hogy az iskolát működtető intézmény sem tulajdonjoggal, sem bérleti joggal nem rendelkezik az Istenhegyi úti épületre, sőt perben áll az ingatlan tulajdonosával. Ráadásul a hegyvidéki önkormányzat sem engedélyezte, hogy az ingatlan egészében iskola üzemeljen, hiszen az épület nem felel meg az építésügyi szabályoknak. A főváros ezért megszüntette az iskolát. Az erről született határozat szeptember 1-jétől volt hatályos. Marossy azonban fellebbezett, így az iskola a februári jogerős határozatig tovább működhetett. A döntés ugyanakkor visszamenőleges hatályú, tehát Bakonyi szerint nem év közben szüntették meg az iskolát.
Marossy ezt vitatja, be is perelte az önkormányzatot, mondván nem igaz, hogy nincs érvényes szerződése az iskolaépületre, adásvételi és bérleti szerződése is van. Kérdésünkre, hogy ha van ilyen, akkor miért áll perben a tulajdonossal, azt felelte, ez nem tartozik az ügyhöz.
Lapunk úgy tudja, a magániskola iránt elsősorban azok az érettségiző diákok érdeklődnek, akik máshol nehezen boldogulnak a matúrával. Információink szerint több közismert ember gyereke jár ide, ám eddig nyilvánosan csak Fásy Ádám, az ATV szereplője vállalta fel, hogy lánya itt tanul. A Bakonyi által közölt adatok szerint az iskolában 1,3 millió forintba kerül egy tanév. Bakonyi nem tudott egyértelműen választ adni arra, hogy felmerül-e az ügyben bűncselekmény gyanúja. Leszögezte: azt a szülők tudnák megmondani, hogy az elmúlt években a tandíj befizetésekor tájékoztatta-e őket az iskola vezetése arról, hogy nincs működési engedélyük, sőt az iskolaépület sem az övék. Ha nem, mondta, akkor felmerülhet a csalás gyanúja.
Marosi visszautasította a feltételezést. Szerinte náluk kiemelkedők a tanulmányi eredmények, tavaly tizenhárom felvételizőjük közül tíz bekerült a felsőoktatásba.
A helyzetre az Oktatási Hivatal a hegyvidéki önkormányzat segítségével közösen keres megoldást, ám Marossy egyelőre hajthatatlan. Bak Ferenc, az önkormányzat oktatási irodájának vezetője jelezte: az alapítványi iskola felett a Fővárosi Önkormányzat rendelkezik hatáskörrel, ám a gyerekek érdekében új iskolát kerestek nekik.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés