Oroszország felé fordul Brazília

2009. 04. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kizárt, hogy a Boeing és az Airbus mögött a világ harmadik legnagyobb repülőgépgyártó cége, a brazil Embraer is részt vesz a legújabb, ötödik generációs orosz lopakodó vadászgép, a PAK–FA 50-es típus gyártásában. Alekszandr Fomin, az orosz Műszaki-katonai Együttműködés Szövetségi Szolgálatának igazgatóhelyettese elismerte, a brazil cég is tanulmányozza az együttműködési lehetőséget azon a típuson, amely a szándékok szerint képes lesz felvenni a versenyt a legújabb amerikai vadászbombázóval, az F–22-es típussal. Éppen egy éve jelent meg a brazil légierő folyóiratában az elemzés, mely szerint a multipoláris új világrendben vezető szerepre törekvő négy ország, az úgynevezett BRIC-csoport – Brazília, Oroszország, India és Kína – közösen készül az új vadászrepülőgép kifejlesztésére, de idén már csak az előbbi három ország vesz részt a húszmilliárd dolláros fejlesztési tervben. Az előzetes számítások szerint az orosz lopakodó negyedannyiba kerül majd, mint az európai vadászgépek – 80 millió dollárt igényel egy darab legyártása. Néhány hónapja a portugálul is beszélő Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes felvetette brazil vendéglátóinak, hogy vásároljanak orosz fegyverzetet is, de akkor elutasították ajánlatát.
Brazília tavaly hozta nyilvánosságra új védelmi stratégiáját, amelyben határainak nyitottsága és hossza, illetve az új szénhidrogén-lelőhelyek nyílt tengeri elhelyezkedése miatt kénytelen megnövelni védelmi kiadásait, és francia segítséget kap első atommeghajtású és a többi hagyományos tengeralattjárójának megépítéséhez.

Amerikai megszorítások. Az amerikai légierő 181 darab után leállítja a jelenlegi csúcsvadászgép, az F–22-es gyártását – derült ki Robert Gates védelmi miniszter költségvetési tervezetéből. Költségtúllépések miatt véget vetnek az elnököt szállító helikopterflotta lecserélését célzó programnak is, amely egy brit–olasz konstrukcióra épül – a gép állítólag olcsóbb lenne, ha színaranyból készülne. Kétszázöt példány után leállítják annak a C–17-es nehéz szállító repülőgépnek a gyártását is, amelyből három darab a NATO-flottájában nyártól Pápáról üzemel majd. (Z. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.