Óvatos kubai közeledés

Hét amerikai demokrata párti képviselő érkezett Havannába, hogy tárgyaljanak a kubai kormány tagjaival, hogyan oldják fel az embargót. A küldöttség tegnap találkozott az egy éve a bátyját az elnöki és kormányfői poszton felváltó Raúl Castróval is. Mel Watt, a küldöttség egyik tagja szerint eljött az ideje, hogy véget vessenek a két ország közötti történelmi nézeteltéréseknek, és megtalálják a közös érdekeket és előnyöket.

2009. 04. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az Egyesült Államok és Kuba között kezdenek érdemben javulni a kétoldalú kapcsolatok Barack Obama megválasztásával, a kubai hatóságok most mégis attól tartanak, hogy túl gyorsan enyhítik vagy oldják fel a 47 éve elrendelt embargót. A félelem főleg a kubai forradalom történelmi vezetőit kerítette hatalmába, például Armando Hartot, aki még jóval Obama győzelme előtt figyelmeztette kortársait az esetleges veszélyre. Hart és társai attól tartanak, hogy például az utazásokat korlátozó két amerikai törvény teljes feloldása túl nagy előnyhöz juttatná az amerikaiakat, akik bevallottan politikai változásokra számítanak a szigeten. Az egyik Bush-törvény értelmében az Egyesült Államok kubai származású polgárai háromévenként csak egyszer utazhatnak Kubába, amit Obama évente egyszeri utazásra enyhített. Byron Dorgan, az embargó feloldását szorgalmazó egyik demokrata szenátor úgy véli, hogy az akadálytalan kereskedelem és utazás a legjobb módszer, hogy előmozdítsák a demokráciát a szigeten. Hart megfogalmazása szerint „ebben az esetben az ideológiai harc új szakaszára lesz szükség a kubai forradalom és az imperializmus között, és mivel túlnőhetnek rajtunk az új körülmények, kulturálisan fel kell készülnünk az új helyzetre”.
A volt kubai állam- és kormányfő, Fidel Castro hétfőn megjelent elemzésében azonban kijelentette: nem fél az Egyesült Államokkal folytatandó tárgyalásoktól. Sőt „néhány ostoba véleményével ellentétben, létezésünkhöz a konfrontációra sincs szükség”. Castro idézte Richard G. Lugart, Indiana állam befolyásos republikánus szenátorát, aki azt javasolta Obamának, nevezzen ki különleges megbízottat, hogy elkezdhessék a közvetlen tárgyalásokat. Castro szerint, aki még mindig a kubai kommunista párt főtitkára, Lugart nem emberbaráti szempontok vezérlik, hanem a képviselőház kereskedelmi bizottságágának és vállalkozói csoportoknak az érdekei, és egyáltalán nem törődik olyan szamársággal, hogy ezért puhának vagy szocialista pártinak tartják.
Fidel Castro cikkében arra is emlékeztette Obamát, hogy ha az új demokrata elnök valóban dollármilliókat akar befektetni Kubában, és ki akar törni a pénzügyi válságból, akkor ezzel összeegyeztethetetlen a még mindig fennálló és egyébként teljes kudarcot valló „blokád”. Castro hétfői vezércikkében megelőlegezte az első három lehetséges közös témát: együttműködést a kábítószer-, illetve a terrorizmusellenes küzdelemben, valamint az illegális bevándorlás kérdésében, és utóbbiról azt állította, hogy a két ország rendszeresen együttműködik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.