Példás büntetés Peru exelnökének

A perui legfelsőbb bíróság huszonöt év börtönre ítélte Alberto Fujimori volt perui elnököt, egyelőre azért, mert bűnösnek bizonyult két gyilkosság és két emberrablás értelmi szerzőjeként. Az ítélet, ha nem is példátlan a térségben, de mindenképpen figyelmeztetés a többi, hozzá hasonló politikusnak.

2009. 04. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alberto Fujimori, Peru háromszor megválasztott elnök-diktátora (1990–2000) a kilencvenes években a maga szája íze szerint csinált rendet a politikai és gazdasági káosz felé tartó országban, igaz, csak néhány évre. Fujimori akkor tűnt fel a perui politikában, amikor a térségben bevett szokás volt, hogy a legteljesebb ismeretlenségből tűnnek elő tehetséges és a hatalomért mindenre kapható politikusok. A hidegháború vége felé fokozatosan leváltott latin-amerikai diktatúrák után egyre több országban vezették be újra a demokratikus berendezkedést, de ezek sem hoztak érdemi javulást az egyszerű emberek életében. Az Egyesült Államok elemzőit ekkor már főleg az Amerika-ellenesség jelensége kezdte aggasztani: nemhogy nem csökkent, hanem inkább nőtt az ellenszenv. Ekkor jelentek meg a populista elnökök és pártok, akik és amelyek egy időre elterelték a lakosság figyelmét a lényegről: egy-egy ország és a lakosság kifosztásáról. A minap elítélt Fujimori politikai pályafutása éppen ebbe a sorba illik. A sokoldalú és alacsony sorból felemelkedő szegény családból származó Alberto tehetséges matematikus, fizikus volt, aki eredetileg agrármérnökként kereste kenyerét. A Kínainak is becézett Fujimori legfőbb érdemének tartják külföldön – igaz, más tollával ékeskedett –, hogy a hiperinfláció és az eladósodás felé vágtató országban egy időre rendet teremtett, de keveseknek, főleg a költséghatékonyság szempontjából. (Fujimori ugyanis úgy gondolta, hogy „a cél szentesíti az eszközt”, és ezt az elvet alkalmazva „átvette” vetélytársa, a világhírű perui író, Mario Vargas Llosa neoliberális programját.) Az ismeretlenségből berobbanó tehetséges politikus népszerűségét felhasználva 1992 áprilisában úgy látta jónak, hogy félreállítja útjából a parlamentet, és úgynevezett önpuccsal feloszlatta a törvényhozást, az alkotmányt is megváltoztatta, csak hogy újra meg lehessen választani. Gyorsan és kíméletlen eszközökkel megszabadította az országot a két legveszélyesebb gerillaszervezettől, a maoista Fényes Ösvénytől – vezetőjét, Abimael Guzmánt az önpuccs évében fogták el és tették közszemlére –, illetve a Forradalmi Túpac Amaru Mozgalomtól (MRTA). Előtte azért megtette a hatását a „fujisokk”, mert híven követte az IMF tanácsait, amelyek révén megszűnt ugyan az infláció, ám azon az áron, hogy a lakosság többségének bére elvesztette korábbi értékét. De Peru megint vonzó lett a külföldi befektetők előtt, hiszen számos kiváltságot kaptak: mesés adókedvezményekhez jutottak vagy mentesítették őket bizonyos foglalkoztatási törvények alól. Ennek következtében csökkent a hazai iparágak jelentősége, avagy egyszerűen eltűntek, akárcsak a szakszervezeti tevékenység, és megugrott a feketegazdaságban dolgozók aránya.
Fujimori vesztét az egész politikai és gazdasági életet behálózó állami korrupció, a kleptokrácia okozta: 2000 októberében az egyik parlamenti ellenzéki csoport olyan felvételeket vásárolt, amelyeken a titokminiszter Vladimiro Montesinos megveszteget bírókat, ügyvédeket, politikusokat, polgármestereket stb., és azt eljuttatták a sajtóhoz. Amikor kiderült, hogy hasonló felvételek ezrei készültek, az úgynevezett „vladivideók”, Fujimori Japánba menekült az országos felháborodás hatására. De amikor 2005-ben úgy látta, hogy utódja, Alejandro Toledó a népszerűtlensége – kilencszázalékos elfogadottsággal – és az újabb gazdasági-politikai káosz miatt újra van keresnivalója, hirtelen megjelent Chilében, hogy onnan térjen vissza a következő választási kampányba. Rosszul számított: kiadták hazájának, ahol némi tétovázás után példásan megbüntették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.