Bebizonyosodott, hogy minden egyes választópolgár képes befolyásolni saját és gyermekei sorsát azzal, ha kiáll egy ügy mellett. Minden egyes választópolgár büszke lehet magára, aki tavaly márciusban elment a szociális népszavazásra, és igennel voksolt a tandíj eltörlésére, nekik köszönhetően ugyanis idén 35 ezerrel több fiatalnak nyílik esélye a továbbtanulásra – reagált Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke lapunk tegnapi cikkére, amelyben azt írtuk, hogy a korábbi két év adataihoz képest idén robbanásszerűen megnőtt az egyetemre, főiskolára jelentkezők száma.
Pokorni ugyanakkor súlyos hibákra is felhívta a figyelmet. Leszögezte: nagy problémát jelent, hogy az utóbbi években a Medgyessy-, majd a Gyurcsány-kormány regnálása alatt csökkent, illetve stagnált az államilag finanszírozott hallgatói létszám, így több jelentkező esetén jelentősen csökken a diákok esélye a továbbtanulásra. A helyzetet súlyosbítja, hogy a társadalom aggasztó elszegényedése miatt mára csak egy nagyon szűk réteg tudja megfizetni a költségtérítéses képzést, vagyis a diákok elsöprő többségének az egyetlen esélye a továbbtanulásra, ha be tud kerülni az ingyenes képzésre. Emlékeztetett: az Orbán-kormány idején a diákoknak körülbelül a fele fizetett tanulmányaiért, mert a legtöbb család ki tudta gazdálkodni ezt a pénzt, ma azonban alig akad valaki, aki ezt vállalni tudja. Hozzátette: bár még nem ismerjük a pontos adatokat arról, hogy az idén hányan jelentkeztek költségtérítéses képzésre, már az elmúlt években is töredékére csökkent ez a szám, amit a gazdasági válság valószínűleg még tovább apasztott. A politikus szavait a statisztikák is megerősítik: az Országos Felvételi Információs Központ (OFIK) adatai szerint öt év alatt közel hetven százalékkal csökkent a fizetős képzésre jelentkező diákok száma: amíg 2003-ban még 58 500 diák volt hajlandó fizetni a tanulmányaiért, tavaly már csak 18 875 hallgató szülei voltak képesek vállalni a terheket.
Pokorni Zoltán leszögezte: tisztában van azzal, hogy a jelenlegi válsághelyzetben nem lehet növelni az ingyenes férőhelyek számát, ám a létszámkeret csökkentését mindenképpen el kell kerülni, hiszen a gazdasági fellendülés egyik legfontosabb katalizátora az oktatás. A politikus ezzel Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár korábbi nyilatkozatára utalt, aki nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a válság miatt még az idén csökkentsék az ingyenes férőhelyek számát.
A Fidesz egykori oktatási minisztere szerint egyébként súlyos belső aránytalanságok tapasztalhatók a férőhelyek képzések közötti elosztásánál is. A munkaerőpiacon keresett szakmák nem mindig esnek egybe a slágerszakokkal, így például az állam pénzén képzett kommunikációs szakemberek számát csökkenteni, míg a műszaki, természettudományos terület ingyenes férőhelyeit növelni kellene. Bár a konkrét számokat csak ma hozzák nyilvánosságra, lapunk megbízható forrásból két nappal ezelőtt úgy értesült: a tandíjtörvény népszavazással kikényszerített eltörlésének hatására idén robbanásszerűen megnőtt az egyetemre, főiskolára jelentkezők száma: a tavalyi 96 ezer főnél idén 30 százalékkal többen, mintegy 130 ezren jelentkeztek a felsőoktatásba.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés