Terézváros többet érdemel

2009. 04. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyanús ingatlanpanamák, rabosítások, az önkormányzat teljes vagyonának áron aluli dobra verése, felélése – ezekről is beszélt lapunknak adott interjújában Wertán Zsolt, a Fidesz–KDNP fővárosi és terézvárosi képviselője. A politikus szerint a rendkívül sok korrupciógyanús fővárosi, VI. kerületi ügy egyik eredendője, hogy a helyi képviselők kétharmadának semmi köze Terézvároshoz, nem érzik magukénak.


Terézvárosban a kerületet jelenleg irányító MSZP–SZDSZ-es koalíció jelentős részét és több korábbi politikusát is hűtlen kezeléssel gyanúsították meg egy Andrássy úti palota pályázat nélküli, piaci ár alatti eladása miatt. A privatizációs ügyletekből legalább egy tucatnyi gyanús, négy-öt esetben pedig további nyomozásokat indítottak. A kerület rabosított vezetői mindent folytathatnak, mintha mi sem történt volna?
– Nem, a gyanúsítások óta megváltozott az önkormányzat és a vagyonkezelője is, az eladások szinte teljesen leálltak. Miután a nyomozók feltárták, hogy az erzsébetvárosi ingatlanpanamához kísértetiesen hasonló szisztéma hogyan működött, és nyilvánosságra került a bennfentes értékbecslők kiléte is, már csak a múlt év őszén elindított egy-két értékesítési ügyet terjesztették a gazdasági bizottság vagy a képviselő-testület elé. Igaz, ezek között szerepel például az Andrássy út 79. szám alatti ingatlan, amelyben többek között az MSZP párthelyisége is található.
– Ennek fényében még érdekesebbek a pártkötődésű értékbecslő cégek. Melyek ezek?
– A büntetőeljárások nyilván felgöngyölítik a szálakat, mindeddig csak az Andrássy út 47. szám alatti ingatlan 2004-es értékesítése miatt történtek konkrét gyanúsítások. Egyelőre tizenhárom koalíciós politikust, közülük nyolc jelenlegi képviselőt gyanúsítottak meg, egyikük Verók István szocialista polgármester. Az egyik értékbecslő cég az a Dollar Land Kft. volt, amelynek tulajdonosa az MSZP pénztárnokai körül sertepertélő Sarkadi Nagy Barna, a kommunizmus idején a vallásszabadságot üldöző Állami Egyházügyi Hivatal elnöke volt. A másik társaság a terézvárosi vagyonkezelő jogi képviselőjéhez, a kerületben csak 18 milliós vesztegetési ügyként ismert nyomozás egyik gyanúsítottjához, a XII. kerületben MSZP-s önkormányzati képviselőként is tevékenykedő Halmai Katalinhoz köthető Unihouse Kft.
– Ön számos bejelentést tett az ügyészségen a gyanús ügyletek miatt. Készített-e statisztikát arról, hogy 2002 óta hány ingatlant kótyavetyélt el az önkormányzat?
– Eddig csak ennek a ciklusnak az eladásait számoltam össze, amelyekről előterjesztés készült, és értelemszerűen nem mindegyiket adták el. Adataim szerint 2006 őszétől több mint négyszáz ingatlant terveztek eladni. Összességében két év alatt tizenegymilliárd forintért „mentek el” ezek, de az értékek nagyon csalókák. Egy Andrássy úti palota például, amelyet az értékbecslő 120, illetve 150 millió forint közötti összegre árazott be, lehet, hogy valójában akár hárommilliárdot érhet. Mindez még a kilencvenes években 220 millió forintért elpasszolt balettintézet alapján mérhető le a legjobban, ugyanis az értékes ingatlan nemrég több mint hétmilliárdért cserélt gazdát. De nézzük például az Anker köz 1–3. alatti házat, amelynél az értékbecslés 350 millió volt, és egy hónappal az elidegenítés után 690 millióért, százszázalékos felárral adták tovább. Az Andrássy út 2. szám alatti saroképület esetében azonban még nagyobb, három-négyszeres az eltérés: 65 millió forintért kelt el az ingatlan úgy, hogy előtte négy hónappal ajánlatot tettek 320 millió forintra.
– Miért csak most robbantak ki ezek az ügyek, hét évig mit csinált az ellenzék?
– Az biztos, hogy az ingatlanok eladását soha nem szavaztuk meg. Engem a vagyonkezelő felügyelő bizottságából tavaly eltávolítottak, valószínűleg azért, mert nem a vezető koalíció „elvárásai szerint” végeztem a munkámat. Megpróbálnak ellehetetleníteni, de az ügyészség által elindított eljárások szépen lassan beérnek.
– Mégis mire fordíthatták a már vázolt szisztémával értékesített több száz ingatlanból származó bevételeket, fejlődött-e valamit is a kerület?
– Éppen erről van szó: semmi fejlődés nem tapasztalható. A több tíz milliárdos vagyonvesztés ellenére a jelenlegi MSZP– SZDSZ-es koalíció még az önkormányzat 1-2 milliárdos adósságát sem fizette vissza.
– Az ellenzék kezdeményezte a testület feloszlatását, ám ennek mintha ugyanannyi esélye lenne, mint a jelenlegi Országgyűlés elzavarásának…
– Annyira menthetetlenek ezek az ügyek, hogy nemcsak az ellenzék önfeloszlatási kezdeményezését söpörték le az asztalról, de még belső vizsgálat elé sem merték vinni. Úgy néz ki, meg kell várnunk a 2010-es választásokat. Abban bízom, hogy Terézvárosban ezekkel a pártokkal még egyszer nem állhat fel a kerületvezetés. Nem tudni, hogy milyen bírósági ítéletek születnek majd, de az elsíbolt vagyont a kerület vélhetőleg már nem kaphatja vissza.
– A Hunyadi téri piac rekonstrukciója a rendszerváltás óta téma. Az omladozó épület felújítására sokadszorra írt ki pályázatot az önkormányzat, ám az egyetlen ajánlattevő már vissza is lépett. A csarnok egyébként a budapesti piacok szégyenfoltja: koszos, szegényes kínálatú.
– A csarnok felújítására kiírt pályázat egyetlen ajánlattevője visszalépett, ám még előtte kiderült, hogy a pályázó cég alvállalkozója az MSZP Jókai utcai új országos székházának felújítója és üzemeltetője. A hétmilliárd forintot kitevő beruházás közbeszerzési eljárása úgy lett kiírva, hogy csak egyetlen társaság tudott rá jelentkezni. Finoman szólva így tette be a lábát a küszöbön a szocialista párt holdudvara. A terézvárosi korrupciós botrányok miatt olyan volt már a közhangulat, hogy a kerület vezetése is érezte: egy Hunyadi téri botrány már túl sok lenne. Nem akartak a lakossággal ennyire szembemenni. A csarnokot a rendszerváltozás óta nem állították helyre, amely egyelőre nem is várható a közeljövőben. Legalább hat évvel kitolták a jobb sorsra érdemes piac agóniáját.
– Terézváros az a kerület, ahol egyik ciklus alatt sem történt érdemi változás a köztisztaság vagy a városrehabilitáció vonatkozásában. Sok részén lehetne „eredetiben” filmet forgatni a világháborús pusztításokról. Próbálkozás sincs arra, hogy a ferencvárosihoz hasonló rehabilitáció induljon el?
– Elment a hajó, már nincs miből. Az elmúlt hat évben ugyanis gyakorlatilag lenullázódott a kerület vagyona. Kizárólag a magántőke által finanszírozott városrehabilitációról gondolkodni nem elfogadható, mert az eddigi korrupciós ügyek tapasztalatai alapján nem Terézvárosnak lenne belőle haszna. Ezért azt mondom: ez a kerületvezetés erről ne is gondolkozzon. Amikor az önkormányzat 64 tetőteret adott el gyanúsan olcsó áron, akkor valójában annak a 64 háznak a jövőjét is értékesítette. Ha úgy adta volna el a tetőtereket, hogy a házakat kötelező felújítani, akkor 64 épület lenne most felújítva. Ehelyett ezen épületekből három lett rendbe téve. Szerintem azért történhettek meg ezek a gyanús ügyletek, mert a képviselő-testület többségének semmi köze sincs a komoly történelmi múlttal rendelkező Terézvároshoz.
– Ezzel azt akarja mondani, hogy a képviselők más kerületekben, netán más városokban élnek?
– A városvezető koalíció tagjainak fele él a kerületben, az egész képviselő-testületnek pedig csak alig egyharmada kerületi lakos.
– A többi városrészben nem ilyenek az arányok?
– A kerületi önkormányzatok vonatkozásában ilyen nincs sehol máshol. Mindenhol 70-100 százalékos ez az arány. Meglátszik Terézvároson, hogy a polgármesterünk például Dunakeszin lakik. Tehát nem terézvárosi szív dobog bennük. Óbuda, Újpest, Rákosmente vagy a budai Vár képviselő-testületét szinte száz százalékig helybeliek alkotják. Még a levegő is más. Ezekben a kerületekben elképzelhetetlen, hogy „külföldi” polgármestert válasszanak meg. Ezen túl a VI. kerületnek tizenöt éve nincsen saját, a Terézvárosban lakó országgyűlési képviselője. A jelölés persze a pártok felelőssége.
– Ön kerületi és fővárosi képviselő is. Volt valami sikere is az elmúlt években?
– Eredménynek tartom, hogy indítványom alapján az olyan nagy rendezvényekre, amelyek az Andrássy út lezárásával járnak, csak úgy adhat ki engedélyt a fővárosi önkormányzat, hogy a kerületi polgármestert meghívja az ülésre. Innentől kezdve már csak a terézvárosi polgármesteren múlik, hogy beavatkozik-e ezekbe az ügyekbe, s hagyja az emberek életét felforgató, indokolatlan útlezárásokkal és kosszal, mocsokkal járó, botrányos rendezvények megtartását, mint amilyen volt a homoszexuálisok felvonulása vagy a „Tarka Magyarok” menete.
– Lát esélyt arra, hogy az élhetetlen liberális Budapestből és az ugyanilyen lepusztult Terézvárosból egyszer egy normális, magyar város, városrész lesz?
– Bőven van reményem. A Fidesz– KDNP által képviselt értékek csak jót tennének a fővárosnak. Hangsúlyos eleme a rend. A kerületekben a helyi szívnek kell dobognia. Végre meg kéne kérdezni a kerület lakóit, mit szeretnének. Ne diktáljunk, hanem szolgáljunk. Ebben a kerületben a fővárosi átlagnál sokkal alacsonyabb a költözési hajlandóság, tehát szeretik és ragaszkodnak kerületükhöz az itt lakók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.