Négymilliárd forintot zárolt a közoktatásra fordítandó öszszegekből Szűcs Erika szociális miniszter. A tárcavezető ezzel a lépéssel Hiller István legfontosabb programjait végezheti ki – tudta meg a Magyar Nemzet. A szociális tárca a válságra hivatkozva döntött az elvonásról, csakhogy a már teljesen kivéreztetett közoktatás – a múlt év végi válságbüdzsé negyvenmilliárd forintot vont el a szférától – már nem bír el több elvonást anélkül, hogy az ne járna az alapprogramok sérülésével.
Az oktatást most az a kormányzati struktúra hozza reménytelen helyzetbe, amelynek keretében a szocialisták kivették az oktatási miniszter kezéből a szakképzés és a felnőttképzés finanszírozását, és a szociális miniszter hatáskörébe helyezték, vagyis kettéválasztották a programok kidolgozását és pénzügyi oldalát. A vagyonzárolásra felszólított Szűcs Erika így természetesen az oktatási feladatoknál kezdte a kiadások megnyirbálását, hiszen szakmailag ezért nem őt, hanem Hiller Istvánt veszik elő, az érintettek az oktatási miniszteren kérik majd számon a helyzetet. A szociális tárca összesen négymilliárd forintot vont zár alá a Munkaerőpiaci Alap képzési részéből.
Ebből 1,5 milliárdot a regionális szakképzési fejlesztésektől, 1,2 milliárdot a főként az érettségire, az Arany János szakiskolai programra, a kompetenciamérésekre elkülönített keretből, valamint 1,3 milliárdot a Nemzeti tehetség programra szánt pénzből vont el a tárca.
*
A zárolással ellehetetlenített programok közül egyik sem lenne halasztható: a szakképzés reformja évek óta késik, egyes szakmákban óriási a szakemberhiány, mert a képzési struktúra köszönő viszonyban sincs a munkaerő-piaci igényekkel. A Nemzeti tehetségprogram a korábban Gyurcsány Ferenc és Hiller István által szinte naponta reklámozott Új tudás program azon csekély elemeinek egyike, amelyről parlamenti határozat is született. A kormány azt ígérte: a program keretében húszezerről ötvenezer főre emeli a tehetséggondozásban részt vevő diákok számát, a felsőoktatásban pedig húszezer diák kap pluszösztöndíjat. Még soha nem volt akkora szükség a tehetséges diákok anyagi támogatására, mint a gazdasági válság idején, hiszen a családok romló anyagi helyzete gyerekek ezreinek a továbbtanulását veszélyezteti. Az Arany János szakiskolai és kollégiumi program a halmozottan hátrányos helyzetű, vagyis a nagyon szegény körülmények között élő, képzetlen szülőkkel rendelkező, jórészt roma gyerekek szakmához jutását segítené, akiknek felemelkedése tanulás nélkül elképzelhetetlen. Megkerestük a Szűcs Erika vezette szociális tárcát is az ügyben. Itt megerősítették az elvonás tényét, ám annak okairól és a programok sorsáról nem nyilatkoztak. Azt írták, ez az oktatási tárca hatásköre.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium válaszában megpróbálta szépíteni a helyzetet, ám abból így is kiderül, hogy nem tudják miből pótolni a zárolt összeget, és egyetlen esélyük, hogy Szűcs Erika meggondolja magát. Azt írják: az érettségi és a kompetenciamérések finanszírozási igényét betervezték a költségvetésükbe, e források most is rendelkezésre állnak, azaz a közvetlen lebonyolítás biztosított. A zárolt pénzből a kétszintű érettségi vizsgát lebonyolító vizsgaközpontokat fejlesztették volna tovább. Csak remélni lehet, hogy a fejlesztéseken való takarékoskodás nem bosszulja meg magát, és nem vezet el egy újabb érettségi botrányhoz. A tárca elismeri, hogy az Arany János szakiskolai program finanszírozásának egyik fontos pillére a zárolt keret. A pénzt egyelőre nem tudják pótolni, ezért a „tárca tovább keresi a fennálló helyzet kezelésére szolgáló megoldási módozatokat”. A tárca válasza szerint a Nemzeti tehetség program számos részből áll, ezeknek csak az egyik elemét finanszírozza a zárolt keret, a többire továbbra is rendelkezésre áll a forrás. Arra nem térnek ki, hogy melyik a veszélybe került programelem, ahogy arra sem, hogy ennek sorsa a megsemmisülés-e. A zárolt keretből valószínűleg a szakképzésben tanulók tehetséggondozását kellene finanszírozni. Hillerék leszögezik: a munkaerőpiac minden egyes alaprészéért és likviditásáért a szociális és munkaügyi miniszter a felelős.
Az utóbbi néhány hét alatt ez már a második oktatást érintő többmilliárdos elvonás. Néhány hete – szintén a gazdasági válságra hivatkozva – hétmilliárd forintot zárolt korábbi költségvetéséből az oktatási tárca, ebből közel hárommilliárdot közvetlenül az egyetemektől vett el.